Przejdź do treści

Rytuał parzenia herbaty w Kuźni Artystycznej

Podczas sobotniego popołudnia z kulturą Japonii w Kuźni Artystycznej będziecie mogli zobaczyć, jak wygląda japoński rytuał parzenia herbaty. O ceremonii opowie Anna Bielak, pasjonatka Kraju Kwitnącej Wiśni
Anna Bielak zaczęła zgłębiać tajniki japońskiej ceremonii herbacianej i kimon w 2004 roku pod okiem profesor Etsuko Yamaguchi. Spędziła rok w Japonii w Kioto jako studentka drogi herbaty szkoły Urasenke, a w 2014 roku otrzymała własne imię herbaciane Sōshū 宗州.
Największą radość sprawia jej dzielenie się pasją do japońskiej kultury z innymi. Jest założycielką i redaktor naczelną internetowego dziennika „Japonia-Online”, prowadzi promujący kimona projekt KimonoTEKA, organizuje krakowskie spotkania z kimonem Kimono de Jack. Prowadzi bibliotekę Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz własną działalność – Kimono Cafe, zajmującą się głównie pokazami zakładania kimona i ceremonii herbacianej.
Wokół picia herbaty w Japonii powstał cały rytuał, który ma na celu oczyszczenie duszy i zharmonizowanie się z naturą. Ceremonia jest dokładnie dopracowana, można ją nawet porównać do układu choreograficznego, ważne są wszystkie niuanse.
Japoński rytuał parzenia herbaty ma uroczysty charakter. Kiedy ten ceremoniał zaczął być w Japonii praktykowany? Czy można się go gdzieś nauczyć? Czy ważne jest, jakiej herbaty używamy podczas ceremonii? Odpowiedzi na wszystkie pytania poznacie w sobotę w Kuźni Artystycznej.
Gościem spotkania będzie również Japonka Akiko Miwa, która opowie o ciekawostkach, różnicach i podobieństwach pomiędzy jej ojczyzną a Polską, a także Tomasz Wasil – sushimaster z JaToJem sushi Radom.
Początek spotkania z kulturą Japonii o godz. 14.