Przejdź do treści

Fosa pełna kultury – zdradzamy szczegóły!

W środę, w pierwszy dzień astronomicznego lata, opowiedzieliśmy przedstawicielom lokalnych mediów o naszym nowym, wakacyjnym projekcie „Fosa pełna kultury”. Uroczyste otwarcie „Fosy” 1 lipca o godz. 19! 
Przez siedem weekendów wakacji posłuchacie u nas koncertów i występów znakomitych gwiazd z Polski, i zagranicy; weźmiecie udział w interesujących warsztatach; spotkacie intrygujących gości. „Fosa pełna kultury” to nowe miejsce na kulturalnej mapie Radomia i nowa jakość atrakcji.
Każdy weekend będzie mieć swój temat przewodni, gości specjalnych i gwiazdy. Od 3 lipca do 11 sierpnia w godz. 10-14 do „Fosy” zapraszamy dzieci na tematyczne animacje.
Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy! Szczegółowe, godzinowe plany „fosowych” rejsów znajdziecie co tydzień na naszej stronie i Facebooku.
FOSA PEŁNA KULTURY – CO/GDZIE/PO CO?

 

 

1-2 lipca 2017
Radom gra! Kulturalnie
Otwarcie „Fosy” to miks z magii, ciszy i dźwięku. Zaproponujemy oryginalne zabawy z wrażeniami i zmysłami – nie tylko dzieciom. Po eksperymentach uczestnicy warsztatów stworzą wspólny performance muzyczny „Boomwhackers Show”.
Muzyczny globtroter z Brooklynu, Nat Osborn i jego band zaserwują porcję funk’n’soul, ale co jeszcze ten szarlatan wrzuci do shakera? Przekonacie się sami (1 lipca, godz. 19).

O paranormalną oprawę sobotniego wieczoru zadbają Rozczarowani, czyli Just Edi Show i Czarek Gołębiewski (1 lipca, godz. 22). Jaki czar rzucą na publiczność – nie wiemy, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy zapewnić, że po ich show nie obudzicie się teleportowani na Księżyc. Raczej.
2 lipca dzięki „Maszynie czasu” poznamy nietypowe zabawy podwórkowe, pokażemy dzieciakom, w co grali ich dziadkowie. Opadną Wam też szczęki podczas pokazu freestyle football. Po dobranocce, gdy maluchy pójdą spać, dorosłych zaprosimy najpierw na przedpremierowy pokaz „Tak, skarbie” na podstawie opowiadań Stefanii Grodzieńskiej w wykonaniu Teatru Dla Dorosłych, działającego przy MOK „Amfiteatr”. Na koniec dancing pod żaglami, który poprowadzi Stowarzyszenie Miejska Partyzantka Geriatryczna. Dadzą Wam wycisk!
8-9 lipca 2017
„Smaki Radomszczyzny ” – Kuchnia i nowe media
Kuchnia i nowe media – tradycja i nowoczesność. Tym, co je łączy, może stać się blog. „Smaki Radomszczyzny” to weekend poświęcony tradycyjnym smakom miasta i okolic, podczas którego na kilka intrygujących sposobów postaramy się wyobrazić sobie, „jak smakuje Radom”.
Będziemy improwizować kulinarnie, uczyć się blogowania, pałaszować zdrowe przekąski, wyplatać kosze z wikliny, ćwiczyć wygibasy na trawie, wspólnie gotować  i dowiemy się wszystkiego o pszczołach. Zobaczymy też, czy MasterChef Michał Fabiszewski da w kuchni fory znanym radomianom i czy pójdzie na noże…, a na koniec poczujemy się trochę jak… w „Wiedźminie” za sprawą psychodelicznego folku Żywiołaka (9 lipca, godz. 20)!

Jak gra Żywiołak? Ano tak!

15-16 lipca 2017
Listonosz poezji
Czy ludzie jeszcze listy piszą? Czy listonosz zawsze dzwoni dwa razy i może jeździć na rowerze? Czy Masa Krytyczna zmieści się w Fosie? Czy rower może być narzędziem szalonych sztuczek (16 lipca, godz. 17.30)? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas weekendu poświęconego słowu. Kręconemu. Na rowerze, na kolanie, ale też… na scenie, bo gwiazdą weekendu będzie znany z literackich eksperymentów Tymon Tymański i Transistorsi (15 lipca, godz. 20)!

Będziemy się też uczyć ciekawych tańców, dowiemy się, jak dbać o nasze jednoślady, by bezpiecznie służyły nam na wakacyjnych szlakach i obejrzymy zdjęcia Bractwa Rowerowego z wyprawy do Jerozolimy!
22-23 lipca 2017
Śmiech i performance
Długo, głośno, z brzucha – na jodze. To przepis na zdrowy śmiech. Podczas weekendu komediowego połączymy naukę z zabawą w miasteczku cyrkowym, udowodnimy, jak ważne jest wspólne, rodzinne spędzanie czasu na warsztatach „turbo kuchnia” i „vlep się” i jak śmiech jest wtedy zaraźliwy. Z zawodowymi komikami stworzymy najpierw bajkę dla dzieci, potem, wieczorem – zrywanie boków na energetycznym ping-pongu z Wojciechem Tremiszewskim (22 lipca, godz. 20).

Będziemy też trochę sentymentalni i lekko niepoprawni z Radom.Retrospekcja, bo podczas projekcji zdjęć z ubiegłego wieku przekonacie się, że nawet kryminalne wiadomości mogą wywołać uśmiech, jeśli pisane są odpowiednim językiem. Ciekawą lekcją historii będzie też mini-giełda retro bibelotów, na którą zapraszamy wszystkich, którzy kiedyś kolekcjonowali winyle, kapsle, plakaty, kasety, obrazki z opakowań po gumach…
Na finał – wolność i radość z grania, czyli koncert Witka Muzyka Ulicy (23 lipca, godz. 20), który pewnego dnia wziął do ręki akordeon i wyszedł z nim na ulicę, by dać ludziom odrobinę uśmiechu.

29-30 lipca 2017
Roztańczony Radom
Weekend pełen folkowych wrażeń, ale też pobawimy się w chwytanie chwili. Będziemy uczyć się robić selfie telefonem komórkowym, obejrzymy niezwykłe widowisko teatralno-muzyczne „Wodewil warszawski” w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia (29 lipca, godz. 20) i razem z aktorami spróbujemy swoich sił w tańcu, i aktorstwie…

A niedziela będzie dla nas i dla folku. Zaprosimy na warsztaty „Ubieram kiecę i lecę” z ozdabiania ubrań motywami ludowymi, pouczymy się śpiewać „na ludowo”, wdrożymy w hulanie, by wreszcie na finał (30 lipca, godz. 19) dać upust nagromadzonej energii na potańcówce, do której grać będą m.in.: Frument Project, Niewte na Oklep oraz Kapela Bursów z Guzu.
5-6 sierpnia 2017
Made in Radom
Tematem, który zainspirował ten weekend, jest relacji mody i malarstwa, ich wzajemne przenikanie się. Pierwszy dzień poświęcamy szeroko rozumniej modzie. Zaprosimy na stoiska modowe marek z Radomia i okolic, zaproponujemy również rozmaite warsztaty „handmade” z filcem, decoupage’m, sutashem w roli głównej. Podczas panelu dyskusyjnego poruszymy temat szeroko rozumianego wizerunku – jak go budować i promować.
Podsumowaniem wieczoru będzie muzyczna uczta z tangiem w roli głównej – zagra „3 0 3 Tango Fusion” (5 sierpnia, godz. 21) z Argentyny! Po raz pierwszy w Radomiu usłyszymy światowej klasy tanga, milongi, argentyński folklor, funk, rap czy styl afro cuban.

Drugiego dnia zaprosimy uczestników do udziału w warsztatach malarskich i stworzenia wspólnego dzieła pod hasłem „Made in Radom”. Będzie również można obejrzeć wystawę fotografii fashion Łukasza Wójcika, a także poznać sztukę batiku. Od rana (6 sierpnia, godz. 10-18) popodglądamy przy pracy (body painting!) utytułowanego w kraju i za granicą Mariana Folgę. Przekonacie się na własne oczy, być może też na własnej skórze, jakim dziełem sztuki jest ciało zamienione w płótno!

 
 
12-13  sierpnia 2017
„Weekend złotych mercedesów” – wzornictwo i design
„Weekend złotych mercedesów” upłynie pod znakiem zlotu zabytkowych aut legendarnej marki (12 sierpnia, od godz. 16). Ich pasjonaci (Towarzystwo Miłośników Starych Mercedesów) opowiedzą uczestnikom warsztatów o swoim hobby, zwracając uwagę nie tylko na walory techniczne tych samochodów, ale przede wszystkim na ich walory estetyczne.
Jeśli stare samochody z drugim życiem i sentyment do klasyki, przeniesiemy się na gorącą, egzotyczną i fascynującą Kubę, gdzie na ulicach brylują amerykańskie legendy!
Desant z Kuby będzie potężny: pierwszy raz w tej części Polski, niewykluczone, że Europy: Rey Ceballo i zespół Tripulacion Cubana (12 sierpnia, godz. 20.15)! Kubańczycy grają muzykę tradycyjną son, timbę, salsę, a w swoim najnowszym repertuarze prezentują największe radiowe hity w zaskakujących aranżacjach.

Jeśli podczas ich koncertu nie spadną Wam sandały, stanie się to z pewnością chwilę później (12 sierpnia, godz. 21.30) podczas najgorętszej latynoskiej dyskoteki we wszechświecie, którą poprowadzi kolejny Kubańczyk, D.J. SOFOCACION! To wcielone szaleństwo. Kiedy on stoi za konsolą, nie pozwoli wam ustać w miejscu! Roztańczycie się do upadłego, gwarantujemy! Najwytrwalsi wezmą udział w naszym salsowym konkursie z nagrodami!
W niedzielę pracownia Concordia Design z Poznania w ciekawy sposób udowodni, ze zaprojektowane jest praktycznie wszystko. Będziecie mogli wziąć udział w warsztatach projektowania graficznego, warsztatach designerskich i plastycznych, uczących tego, że przedmioty codziennego użytku też mogą stać się dziełami sztuki.
„Fosę” pożegnamy  znów w magicznym stylu. Na dobranoc zaczaruje nas Pan Li, czyli Przemysław Lieske (13 sierpnia, godz. 19), który nieustannie zaskakuje publiczność innowacyjnymi pomysłami. Triki wplecione w kabaretowe teksty niezawodnie doprowadzają do wybuchów śmiechu!
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA I IMPREZY JEST WOLNY.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.