Fosa pełna kultury 2019 – spot promujący [WIDEO]

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego Fosę pełną kultury 2019. Trochę wspomnień z ubiegłorocznej edycji i – zapowiedź tego, co będzie się działo już od 6 lipca pod najbardziej kulturalnym adresem w mieście: przy ul. Parkowej 1! Spot powstał w Pracownia Nowych Mediów Amfiteatru. Za jego realizację odpowiada Krzysztof Ziembicki. W materiale, dzięki serdeczności zespołu Dikanda, wykorzystano fragmenty ich utworu „Coś mnie gna”

Fosa pełna kultury: Do sześciu razy sztuka!

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego Fosę pełną kultury 2019. Trochę wspomnień z ubiegłorocznej edycji i – zapowiedź tego, co będzie się działo już od 6 lipca pod najbardziej kulturalnym adresem w mieście: przy ul. Parkowej 1!Spot powstał w Pracownia Nowych Mediów Amfiteatru. Za jego realizację odpowiada Krzysztof Ziembicki.W materiale, dzięki serdeczności zespołu Dikanda, wykorzystano fragmenty ich utworu "Coś mnie gna" <3

Opublikowany przez Amfiteatr w Radomiu Czwartek, 27 czerwca 2019

6 lipca – 11 sierpnia 2019

*Fosa pełna kultury – Do sześciu razy sztuka!*

Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” po raz trzeci, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, będzie miał przyjemność zaprosić radomian do „Fosy pełnej kultury”! W tym roku sześć wakacyjnych weekendów upłynie pod hasłem „Do sześciu razy sztuka!” na spotkaniach z filmem, teatrem, nowymi mediami, słowem, plastyką, muzyką i tańcem.

Od 6 lipca do 11 sierpnia zanurzymy się w wybrane dziedziny sztuki, które będziemy eksplorować od niekoniecznie oczywistej strony. Sprowokujemy do dyskusji, zachęcimy do aktywnego udziału w rozmaitych warsztatach, spotkaniach, rozmowach, pokazach, do konfrontacji z uznanymi artystami i osobowościami. Zaprosimy do ekspresji artystycznej i spróbowania swoich sił m.in. w malarstwie, fotografii czy teatrze. Pobrudzimy się, poeksperymentujemy z formami, poprzebieramy, potańczymy, nauczymy nowych rzeczy, poznamy ciekawych ludzi – wszystko w naszej „fosie”, której przestrzeń w tym roku zostanie zaaranżowana na kształt planu filmowego i teatralnego atelier! Mnóstwo zaskakujących rekwizytów, kostiumów i niespodzianek. Nie zabraknie też, tradycyjnie, przyjemnego piasku, leżaków i miejsca do wieczornego chilloutu.

Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu *wstęp jest wolny*, na niektóre będą obowiązywać zapisy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i sugestiom naszych gości uruchamiamy w tym roku, w każdą sobotę, w godz. 16-22 animacje dla dzieci w specjalnej, bajkowej przestrzeni. Profesjonalni animatorzy z Madagaskaru zaproponują ciekawe, tematyczne zabawy dla pociech, których rodzice/opiekunowie będą chcieli wziąć udział w naszych warsztatach, spotkaniach, koncertach.

Spotkania w „Fosie” obywać się będą w soboty i niedziele. Start zawsze o godz. 16.

Szczegóły i poszczególne wydarzenia (również z informacją o zapisach) na naszej stronie na Facebooku.

6-7 lipca 2019

*KRĘCI NAS TO! – weekend filmowy*

MOK „Amfiteatr” rozpocznie przygodę z „Fosą pełną kultury – Do sześciu razy sztuka!” od kina, syntezy wszelkich sztuk wg włoskiego teoretyka filmu Ricciotto Canudo. Będziemy kręcić i nakręcać publiczność na bliskie spotkania III stopnia z filmem, kinem i całym jego anturażem.

Jak kolorystyka użyta w filmie wpływa na odbiór scen, a kolor na widownię i narrację? Czy jeśli pojawia się fiolet, to znaczy, że ktoś umrze? Podczas *warsztatów z psychologii koloru w filmie* wyjaśnione zostanie kinomanom i początkującym filmowcom (również rapująco), dlaczego czują to, co czują, oglądając filmy w konkretnych gamach kolorystycznych, prowadzący warsztaty podpowie, jakich barw użyć, by uzyskać pożądane efekty emocjonalne. Drugi warsztat wprowadzi uczestników w *podstawy filmowego montażu*. Oba poprowadzi YouTuber *„Janusz Filmu”,* czyli Michał Nogala – absolwent Akademii Filmu i telewizji w Warszawie – kierunek reżyseria, laureat Grand Video Awards 2018 w kategorii videotutorial, filmowaniem zajmuje się od 20 lat, zaczynał od produkcji teledysków, następnie zaczął pracować w branży reklamowej, a obecnie skupia się głównie na przekazywaniu swojej wiedzy prowadząc warsztaty i szkolenia, oraz na kanale YouTube – “Janusz Filmu”, gdzie wiedzę dotyczącą filmowania przedstawia w formie rapowanej.

Koncertową gwiazdą weekendu filmowego będzie *Skubas *- autor być może najpiękniejszej polskiej piosenki miłosnej o… braku miłości.

Podczas weekendu filmowego nie może zabraknąć klasyki. Po zmroku wyświetlony zostanie horror z początku lat 20. XX wieku – *„Nosferatu – symfonia grozy”,* do którego na żywo ścieżkę dźwiękową zaserwuje zespół specjalizujący się w sztuce taperstwa – *Czerwie Band*.

Młodzież i dorosłych Amfiteatr zaprosi też na warsztaty z krytykiem filmowym – *Konradem J. Zarębskim*. Po wspólnym obejrzeniu filmu „Green Book” w reż. Petera Farrelly’ego będzie można rozebrać go na czynniki pierwsze i poznać sztukę pisania recenzji filmowej.

W wachlarzu warsztatów filmowego weekendu znajdą się familijne zajęcia z *animacji poklatkowej* na zadany temat. Goście „Fosy” poznają też *historię amerykańskiej szkoły plakatu filmowego*, którą zobrazuje wystawa intrygujących obrazów z kolekcji maniaka horroru – Derricka Ogrodnego.

Jeśli film – nie może zabraknąć *tajników charakteryzacji*. Na warsztatach „Nie takie zombie straszne, jak je charakteryzują” Szkoła Wizażu i Charakteryzacji z Warszawy przeistoczy uczestników (12+) w szalenie kulturalne zombie!

*Studio TV Pracowni Nowych Mediów *zaprosi na zabawy w mobilnym greenboxie i sprawdzenie swoich sił przed kamerą.

6-7 lipca 2019

*KRĘCI NAS TO! – weekend filmowy*

SOBOTA:

Godz. 16-17.30: Kolor w filmie ma znaczenie – warsztaty z *JanuszemFilmu *[Kawiarnia Artystyczna – zapisy]

Godz. 17.30-19: Podstawy filmowego montażu – warsztaty z *Januszem Filmu* [Kawiarnia Artystyczna – zapisy]

Godz. 20.30: *Skubas *- koncert

Godz. 22.30: *„Nosferatu – symfonia grozy”* z muzyką na żywo zespołu Czerwie Band


NIEDZIELA:

Godz. 16-20: „Green Book” – warsztaty pisania recenzji filmowych z *Konradem J. Zarębskim* [Kawiarnia Artystyczna – zapisy]

Godz. 16-19: Animacja poklatkowa – warsztaty

Godz. 16-19: Nie takie zombie straszne, jak je charakteryzują – warsztaty ze *Szkołą Wizażu i Charakteryzacji SWiCh *[Pod 13-tką – zapisy]

Godz. 16-20: Studio TV Pracowni Nowych Mediów – warsztaty

Godz. 19-20: Strrrasznie fajny plakat! – warsztaty i wystawa plakatów *Derricka Ogrodnego*


13-14 lipca 2019

*KURTYNA W GÓRĘ! – weekend teatralny *

Teatr odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy obraz (scenografia), ruch (choreografia) z dźwiękiem (oprawa muzyczna), często dotykając wręcz zmysłów węchu czy dotyku. Stanowi nieprzebrane bogactwo doznań, różnorodności. Jest miejscem, który i wokół którego skupiają się ludzie od starożytności. Wszak człowiek poza chlebem od zawsze potrzebował igrzysk.

Trudno więc, zagłębiając się w kolejne dyscypliny sztuki, nie zajrzeć do teatru.

Fosowa scena dostanie teatralne okotarowanie, a na portalu sceny zawisną dwie maski (symbolizujące tragedię i komedię). Na wszystkie wydarzenia podczas weekendu wzywał będzie teatralny dzwonek, a rozpoczynał je gong. Opowieść o teatrze zarówno podczas pierwszego dnia dedykowanego dorosłym, jak i drugiego – poświęconego dzieciom budowana będzie wokół *„Alfabetu Teatru”* opracowanego przez *Martę Guśniowską*, uznaną autorkę i dramaturga.

W programie m.in. spektakl *„Puszczańskie Opowieści” Białostockiego Teatru Lalek*,**spotkanie z aktorką i piosenkarką *Marią Peszek*, które poprowadzi Remigiusz Grzela, i koncert *Kirszenbaum* – zespołu, który „jest jak Wyspiański na mefedronie”.

Goście Fosy będą też mogli wziąć udział w dramacie, który zostanie zaprezentowany w formie warsztatu, w niecodziennej formule *czytać w ciemności* (taki kontakt ze słowem, podparty na żywo graną muzyką niezwykle oddziałuje na zmysły i pobudza wyobraźnię) oraz w zajęciach ukazujących „Teatralne twarze”. Podczas drugiego dnia opowieści o teatrze kolejne zagadnienia teatralnego alfabetu będą realizować aktorzy teatru lalek. Zaprosimy także na warsztat „Metamorfozy” i poznamy tajniki teatralnej iluzji.

20-21 lipca 2019

*Wirtualna Fosa 0011 – weekend nowych mediów *

Trzeci weekend upłynie pod szyldem nowych mediów, kultury cyfrowej oraz nowych technologii. W ciągu dwóch dni warsztatów medialnych uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pracą dziennikarza, operatora kamery oraz montażysty telewizyjnego. Zainteresowani dowiedzą się, w jaki sposób działa tzw. *„green screen” *i cyfrowa obróbka zdjęć nagranych właśnie przy jego użyciu. Oprócz tego chętni będą mogli poznać *warsztat prezentera serwisów informacyjnych*.

W pierwszy dzień weekendu teren „Fosy pełnej kultury” stanie się także miejscem realizacji *warsztatów mixmedialnych*, które będą połączeniem tradycyjnych środków przekazu sztuki z multimediami. Osoby w różnym wieku będą mogły stworzyć m.in. wystawę malarstwa abstrakcyjnego połączoną z ekspozycją multimedialną, w tym z animacją i instalacją dźwiękową.

Kolejnym punktem „Fosy” będą *warsztaty VR*. Dzięki specjalnym okularom dzieci będą mogły wziąć udział w ciekawych pokazach edukacyjnych, a dorośli np. przenieść się w wirtualny świat przyrody. Kolejnym punktem będą *warsztaty beatboxowe*. Sobotnie wydanie „Fosy Pełnej Kultury” zakończy koncert w klimatach reggae i ska, idealnie pasujący do atmosfery wakacyjnego spotkania z kulturą – koncertem *JMS Band*!

W niedzielę dla uczestników „Fosy” zostaną przygotowane profesjonalne *warsztaty naukowe* połączone z efektownymi pokazami i doświadczeniami. Do tego chętni będą mogli wziąć udział w *warsztatach z zakresu robotyki*.

27-28 lipca 2019

*Sztuka rzucania słowem – weekend poświęcony słowu w różnych odsłonach*

„Słowo jest wielką tajemnicą. Magiczna siła słowa tkwi w jego zdolności wywoływania obrazów” – pisał Jan Parandowski w „Alchemii słowa”. Weekend „Sztuka rzucania słowem” pokaże, że tak jest w istocie. Uczestnicy Fosy przyjrzą się słowu pisanemu, malowanemu, mówionemu i wyśpiewanemu. Zobaczą na jak wiele sposobów można słowo kształtować i jak słowo możne kształtować rzeczywistość.

W części warsztatowej weekendu uczestnicy zajmą się nie tylko tym, co się pisze, ale poznają również techniki tego, jak to się robi. Posłuży temu *warsztat z kaligrafii*. Będziemy mogli również podejść do słowa w sposób bardzo twórczy dzięki warsztatom kreatywnego pisania z *Loesje*. Efekt tej pracy zostanie uwieczniony na murze podczas *warsztatów graffiti*. Nie zabraknie zajęć dla dzieci podczas warsztatów komiksowych i plastycznych. Zaprosimy również na fragment spektaklu na podstawie twórczości Adama Mickiewicza w wykonaniu *Teatru Dla Dorosłych* oraz na niezwykłe opowieści w wykonaniu *Radomskiej Grupy Opowiadaczy*.

Odbędą się również spotkania z ludźmi, dla których słowo jest pasją i zawodem. Spotkamy się z radomskim pisarzem *Grzegorzem Bartosem* na premierze jego najnowszej książki„Zadymiarze”. Wszystkich pasjonatów przyrody i pisania o niej zaprosimy na spotkanie z *Adamem Wajrakiem*. Weekend wzbogaci koncert z literaturą w roli głównej, czyli *Pablopavo i Ludziki*.

3-4 sierpnia 2019

*Barwa, forma, faktura – weekend sztuk plastycznych *

Uczestnicy weekendu poświęconego sztukom plastycznym będą mogli na różne sposoby doświadczyć ekspresji plastycznej poprzez udział w różnorodnych warsztatach. Czerpiąc z idei *biophillic designu*, czyli wykorzystywania zieleni w projektowaniu przestrzeni, warsztatowicze stworzą swój własny las w słoju wraz z Julią Wizowską, twórczynią bloga *nanowośmieci.pl* Będzie także okazja do stworzenia własnej tkaniny, bazując na designie jako sztuce użytkowej w codziennym życiu, z wykorzystaniem materiałów recyklingowych – to również z Julią Wizowską. Będziemy także się wspólnie zajmować grafiką warsztatową, tworząc *linoryty *podczas zajęć z *Agatą Marglewską*, absolwentką Wydziału Sztuki radomskiego UTH. W programie również otwarcie wystawy fotografii Iwony Nabzdyk, członkini Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców Region Radomski – „Martwa natura”. Po otwarciu wystawy odbędą się warsztaty fotografowania martwej natury. Na zakończenie sobotniego wieczoru – elektro i synthpopowa uczta muzyczna podczas koncertu zespołu *Kamp*!

Niedzielne spotkania ze sztukami plastycznymi rozpoczniemy familijnymi zajęciami *malowania obrazów przy pomocy światła*, z wykorzystaniem możliwości cyfrowego aparatu fotograficznego, zaś w przestrzeni “fosy”, na świeżym powietrzu, nasi goście stworzą abstrakcyjne obrazy inspirowane twórczością Jacksona Pollocka.

Dzieciom i ich rodzicom zostanie również zadedykowany warsztat tworzenia *rzeźb kinetycznych*, czyli mobili – poprowadzi go *Olga Grabiwoda* z Instytutu Designu w Kielcach.

W obydwa dni weekendu sztuk plastycznych będzie można także wcielić się w postacie ze słynnych obrazów najważniejszych mistrzów malarstwa.


10-11 sierpnia 2019

*Dźwięk, rytm i melodia – weekend muzyczny *

W sobotę*Studium Instrumentów Etnicznych* zabierze nas do krainy wszelakiej maści bębnów. Będziemy pod fachową opieką tworzyć proste i bardziej skomplikowane struktury rytmiczne, wykonywane w dużych zespołach. Wspólne kreowanie różnorodnych figur rytmicznych to niezwykła przygoda, pełna emocji i ekspresji.

Po emocjach związanych z gorącymi rytmami przeniesiemy się do krainy *muzyki dawnej*. Poznamy najbardziej oryginalne instrumenty używane w tej muzyce, takie jak: lira korbowa, okaryna, mandora, viola da gamba, lutnia, różnego rodzaju flety i bębenki. Zespół muzyki dawnej pod kierownictwem *Ryszarda Dominika Dębińskiego* wykona koncert oraz zapozna słuchaczy z budową i możliwościami wykonawczymi instrumentów dawnych. Następnym elementem tego wieczoru będzie mini konkurs wokalny zespołów, oraz nauka tańca LINE DANCE poprowadzone przez Iwonę Skwarek.

Na finał tego wieczoru wystąpi zespół *”Boba Jazz Band”* i zabierze nas do krainy muzycznej rodem z Nowego Orleanu.

Niedzielę rozpoczniemy warsztatami z budowy *nietypowych instrumentów muzycznych* „Samoróbka”. Każdy uczestnik będzie mógł spróbować zbudować grający obiekt pod opieką prowadzących. Projektowanie i wykonanie instrumentów z ogólnie dostępnych materiałów to wyjątkowe doznanie artystyczne związane z muzykowaniem. Firma „Małe Instrumenty Samoróbka” zapewni wszelkie materiały i narzędzia .

Dla naszych milusińskich mamy zabawy muzyczne i animacje, które poprowadzi *Joanna Pogodzińska *- muzyk i animator muzyczny. Kolejną atrakcją tego wieczoru będą zajęcia dotyczące historii jazzu i muzyki rozrywkowej według Joachima Berenta, ilustrowane muzyką w wykonaniu wybitnych artystów, które poprowadzi Jerzy Skwarek.

Na finał tegorocznej Fosy pełnej kultury o godz. 19 wystąpi *Stanisława Celińska* z zespołem. Usłyszymy piosenkiz płyt: „Atramentowa” i „Malinowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tags: , , ,

Comments are closed.