Kalendarz

Gru
12
wt
„Pod 13”: Korona Europy dla Radomia – spotkanie z alpinistą @ Kawiarnia Artystyczna
Gru 12@18:00 – 19:30

Radomianin Dawid Penkalla ma plan pięcioletni – zdobyć Koronę Europy, czyli 46 najwyższych szczytów państw Starego Kontynentu. Mierzy wysoko, zwiedza i na każdym szczycie umieszcza dumnie flagę Radomia. W dawnej garderobie gwiazd – „Pod 13” – opowie o szczytach, które już zdobył i pokaże wspaniałe zdjęcia

Od Mont Blanc po Wzgórze Watykańskie. Każde wzgórze, każda góra wymaga dokładnego rozpoznania, osobnego przygotowania. – Góry nie dają drugiej szansy, jeśli popełni się błąd – mówi radomianin. Mnóstwo historii o jego górskich przygodach usłyszycie 12 grudnia, niewątpliwą atrakcją będzie też pokaz zdjęć. Dawid Penkalla chętnie odpowie na pytania miłośników gór i planujących górskie podboje.

Wstęp: wolny

Miejsce: „Pod 13”, ul. Parkowa 1

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Gru
15
pt
Literatura i teatr – uroczyste podsumowanie w Amfiteatrze @ MOK "Amfiteatr", Kawiarnia Artystyczna
Gru 15@18:00 – 20:00

Pięć warsztatów literackich, trzy teatry amatorskie, spektakle teatralne, znani literaci w Radomiu i drukowana antologia – to efekt niemal rocznych działań, które Amfiteatr realizował w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 2017. W piątek, 15 grudnia, odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu oraz promocja antologii. Nie zabraknie prezentacji dzieł z antologii, muzyki na żywo i niespodzianek. Wstęp wolny.

Przez ten rok w Amfiteatrze odbyło się mnóstwo działań literackich i teatralnych. Zorganizowano pięć warsztatów literackich, których prowadzenie zostało powierzone znakomitym radomskim twórcom: Marcie Trojanowskiej – bajkopisarstwo, Marcinowi Kępie – proza, Pawłowi Podlipniakowi – poezja, Pawłowi Samborowi – komiks, oraz Krzysztofowi Żmudzinowi – reportaż. Efektem warsztatów było powstanie tekstów i komiksów, które zostały wydane w antologii „Popisani – Radomskie warsztaty literackie”.

W ramach projektu do Radomia zostali zaproszeni znani w Polsce literaci i publicyści: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Orliński, Tomasz Różycki, Ziemowit Szczerek i Andrzej Milewski (Andrzej Rysuje).

Powstały trzy teatry amatorskie prowadzone przez zawodowców: teatr dla dorosłych – Dominik Wendołowski, teatr licealny – Katarzyna Dorosińska i teatr familijny – Jolanta Kęćko i Błażej Twarowski. Wystawiano spektakle gości spoza Radomia oraz teatrów działających przy Amfiteatrze.

W piątkowy wieczór, 15 grudnia, będzie czas na podsumowanie tych działań, a przede wszystkim uroczystą promocje antologii „Popisani – Radomskie warsztaty literackie”.

Projekt finansowany jest z budżetu obywatelskiego 2017 „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne”.

Wstęp wolny.

Miejsce: Kawiarnia Artystyczna, ul. Parkowa 1

Czas: 15 grudnia (piątek) 2017, godz. 18:00

Oprawe dzwiękową i wizualną : „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Gru
16
sob
Warsztaty sztuki opowiadania cz. I i II + „Wieczór opowieści” @ "Pod 13"
Gru 16@10:00 – Gru 17@19:00

Amfiteatr zaprasza na dwudniowy warsztat sztuki opowiadania i wieczór opowieści. Sztuki snucia wciągających historii będzie uczyć nas świetna specjalistka – dr Małgorzata Litwinowicz.

Warsztaty odbędą się 16 i 17 grudnia. W niedzielę, 17 grudnia, odbędzie się „Wieczór opowieści” wypełniony pięknymi historiami dla dzieci i dla dorosłych. Historie opowiadać będą: dr Małgorzata Litwinowicz i uczestnicy warsztatów. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się zajmująco opowiadać, oraz dla tych, którzy zajmują się m.in. edukacją i animacją: opowieść nadaje życie muzealnym eksponatom, przydaje się w pracy z historią lokalną, sprawdza się w edukacji polonistycznej – bo to wielka przyjemność przypomnieć sobie, że tekst jest opowieścią; jest znakomitą metodą pracy z seniorami, którzy często spragnieni są możliwości opowiedzenia historii własnego życia i niezwykle otwarci na słuchanie, niezastąpiona w pracy z dziećmi, bywa wdzięczną alternatywą w działaniach szkolnego teatru.

Warsztaty sztuki opowiadania
Współczesnej sztuki opowiadania (zwanej „storytellingiem“) nie należy kojarzyć jedynie z opowieściami dla dzieci czy sięganiem do przeszłości. Opowieść to sztuka porządkowania zdarzeń i nadawania znaczenia własnemu doświadczeniu. Storytelling jest autonomiczną praktyką artystyczną, ale jest też dziś wykorzystywany w bardzo różnych działaniach edukacyjnych i animacyjnych.

W czasie warsztatów dotkniemy kilku najważniejszych wymiarów pracy z opowieścią:

  • czym różni się opowieść „na żywo“ od odtwarzanego z pamięci tekstu;
  • czym jest kompozycja ustnej opowieści;
  • gdzie współczesny opowiadacz może szukać źródeł i inspiracji (od opowieści tradycyjnej do tekstu prasowego);
  • czym są gest, głos, rytm w opowiadaniu;
  • co to jest sytuacja opowiadania, jak ją budować, czym różni się od teatralnego spektaklu.

Warsztat prowadzi dr Małgorzata Litwinowicz
Absolwentka polonistyki na UW (specjalizacja „Lituanistyka” oraz „Animacja kultury”), obecnie adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się sztuką opowiadania od 1997, zrealizowała wiele widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”), w ramach działań Stowarzyszenia Grupa Studnia O. współpracowała m.in. z Muzuem Etnograficznym w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Towarzystwem Naukowym Pruthenia z Olsztyna. Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania od 2006 roku. Występowała na festiwalach sztuki opowiadania w Aachen i Edynburgu, brała udział w stażach w Centrum Literatury Ustnej w Vendome we Francji i Centrum Opowiadania (Copenhagen Storytellers) w Danii, w Scottish Storytelling Centre w Edynburgu. Prowadzi strony www.patchword.org oraz www.opowiadam.org

Warsztat obejmuje dwa spotkania :
16 grudnia (sobota) – godz. 10:00 – 13:00
17 grudnia (niedziela) – godz. 10:00 – 14:00

Wieczór opowieści
W niedzielę, 17 grudnia, o godz. 17:00 odbędzie się wieczór wypełniony pięknymi opowieściami dla dzieci i dla dorosłych. Historię opowiadać będą: dr Małgorzata Litwinowicz i uczestnicy Warsztatów sztuki opowiadania. Wstęp wolny.

Zapisy na warsztaty do 12 grudnia:
e-mail: amfiteatr.radom@wp.pl
tel.  48 364 29 68
Liczba miejsc ograniczona

Wszystkie wydarzenia odbędą się „Pod 13”
MOK „Amfiteatr”, ul. Parkowa 1

Sąsiedzka Gwiazdka na Scenie Obozisko @ Scena Obozisko
Gru 16@17:00 – 19:00

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, naszych sympatyków i przyjaciół na świąteczne spotkanie w ramach kolejnej edycji Obiadu Sąsiedzkiego. W programie wspólne kolędowanie, wypiek i ozdabianie pachnących pierniczków oraz wróżby świąteczne. Zapraszamy do przyniesienia bożonarodzeniowych smakołyków – własnoręczne wypieki mile widziane!

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
667 – 901 – 900

WSTĘP WOLNY

Gdzie? Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2

Kiedy? Sobota, 16 grudnia, godz. 17-19.