Kalendarz

Paź
21
sob
Zawirowania Radomskie @ Scena Obozisko
Paź 21@12:30 – Paź 22@01:00

Tym razem zabrzmi muzyka spod Szydłowca i Przysuchy. Na wydarzenie składają się warsztaty przyśpiewek, warsztaty taneczne i zabawa taneczna.
Warsztaty przyśpiewkowe: godz. 12.30–15.00.

Warsztaty taneczne: godz. 16.00–18.30.

Zabawa taneczna rozpocznie się o godz.19.00 i zakończy ok. godz. 1.00.

Warsztaty przyśpiewkowe poprowadzi Tadeusz Cieślak, znany i ceniony śpiewak z Przystałowic Małych – okolice Przysuchy. Ze względu na tonację głosu, te warsztaty są przeznaczone dla mężczyzn. Przyśpiewki to specyficzny rodzaj rymowanego śpiewu w rytmie trójmiarowym. Śpiewa się je do tzw. oberków ciągłych.

Warsztaty taneczne poprowadzą Marianna i Tadeusz Cieślakowie, znakomita para tancerzy z Przystałowic Małych. Zalecane jest, aby na warsztaty taneczne zabrać wygodne buty – panowie na płaskiej podeszwie, a panie z niskim obcasem.
Do tańca zagrają: Kapela Jana Wochniaka z Kłudna; Kapela Józefa
Wyrwińskiego z Korzyc; Kapela Niwińskich.

Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy: nr. tel.: 602-827-342,
e-mail: oberekradomski@gmail.com
Wydarzenie jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie ze środków przeznaczonych na zadania publiczne w obszarze Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Paź
22
nie
Wkręć się w teatr – Tymoteusz wśród ptaków @ Kuźnia Artystyczna
Paź 22@12:00 – 13:00

Po wakacyjnej przerwie MOK „Amfiteatr” wraca z popularnym i lubianym cyklem „Wkręć się w teatr”. W niedzielę, 22 października, w Kuźni Artystycznej spektakl „Tymoteusz wśród ptaków” Teatru Barnaby.

„Tymoteusz wśród ptaków” jest jednym z sześciu utworów teatralnych napisanych przez Jana Wilkowskiego, którego głównym bohaterem jest miś Tymoteusz. Kto to taki? Miś z Rymcimcimowa jest jeszcze malutkim zwierzakiem, ale już może pochwalić się mnóstwem przygód! W bajce, którą dzieci obejrzą w Kuźni, Tymek znajduje w lesie porzucone kukułcze jajo i… postanawia je wysiedzieć. Tacie Tymoteusza bardzo się to nie podoba, ponieważ wysiadywanie ptasich jaj nie jest zajęciem dla misiów.

Tymek nie daje jednak za wygraną i stawia na swoim. Co stanie się z jajeczkiem? Czy wpadnie w łapki wygłodniałego lisa, czy coś się z niego wykluje? Dowiecie się o tym, oglądając przedstawienie.

Jan Wilkowski (1921-1997) to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych twórców teatru lalkowego w Polsce. Był reżyserem, dramatopisarzem, aktorem i pedagogiem. W 1974 roku założył Wydział Lalkarski w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku. Współtworzył również telewizyjny teatr lalkowy „Ula z Ib”.

Przedstawienie „Tymoteusz wśród ptaków” zostało wykonane w klasycznej technice pacynkowej. Aranżacja sceny i scenografia nawiązuje do legendarnej sceny pacynkowej w stylu angielskim Punch&Judy Show. Lalki na scenie zaskakują, a muzyka energicznie napędza akcję!

Przedstawienie dla dzieci od lat 3.

Reżyseria: Jan Marcov

Scenografia: Karolina Michałek

Muzyka: Michał Makulski

Występuje: Marcin Marzec z Teatru Barnaby

Bilety: 10 zł pojedynczy, 30 zł rodzinny (3 dzieci + 2 dorosłych) do kupienia na biletyna.pl i przed spektaklem w Kuźni Artystycznej.

Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5

 

Paź
25
śr
Spotkanie z poetą Tomaszem Różyckim @ Kawiarnia Artystyczna
Paź 25@18:00 – 19:30

We środę, 25 października, zapraszamy do Amfiteatru na spotkanie z wybitnym poetą, laureatem Nagrody Kościelskich i trzykrotnie nominowanym do Literackiej Nagrody Nike – Tomaszem Różyckim. Spotkanie poprowadzi dr Anna Spólna. Wstęp wolny.

Tomasz Różycki – urodzony w 1970 roku polski poeta, tłumacz z języka francuskiego, romanista. Mieszka w Opolu. Laureat Nagrody Kościelskich, którą otrzymał za poemat Dwanaście stacji  (2004). Publikował w licznych czasopismach w Polsce i za granicą. Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków europejskich. Fragment utworu Dwanaście stacji stał się tematem rozszerzonej matury z języka polskiego w roku 2007. Trzykrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. W 2017 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom Litery.

Anna Spólna – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Pracuje na Uniwersytecie Humanistyczno-Technologicznym w Radomiu i w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Autorka i redaktorka kilku książek, artykułów w pracach zbiorowych oraz czasopismach. Należy do zespołu redakcyjnego „Radomskich Studiów Humanistycznych”. Zasiada w jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Obecnie przygotowuje do druku rozprawę o tradycji mickiewiczowskiej w najnowszej polskiej poezji.

Wstęp wolny.

Miejsce: Kawiarnia artystyczna, ul. Parkowa 1

Czas: 25 października (środa) 2017, godz. 18:00

Zadanie realizowane  ze środków Gminy Miasta Radomia w ramach projektu Budżet Obywatelski – 2017 „Kuźnia Talentów – warsztaty literacko-teatralne”.

Paź
28
sob
Wkręć się w warsztat – ZOO origami @ Kuźnia Artystyczna
Paź 28@10:00 – 14:00

24 października obchodzony jest „Światowy dzień origami”. Z tej okazji Kuźnia Artystyczna zaprasza 28 października, w sobotę, na familijne warsztaty, podczas których wspólnie będziemy tworzyć papierowe ZOO:  formować zwierzęta takie jak żurawie, króliki, słonie, psy, koty, żaby, jelonki, a może nawet smoki. Jak je stworzyć? Wszystko, czego potrzeba, to kwadratowa kartka papieru, precyzja i trochę… a może nawet trochę więcej cierpliwości.

Origami, czyli sztuka, dzięki której bez użycia kleju i nożyczek można stworzyć prawdziwe cuda. Precyzja, sprawność manualna, koncentracja. Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Podobno nawet, aby dostać się na jakąkolwiek japońską uczelnię artystyczną, należy wykazać się znajomością origami! Warsztaty poprowadzi Ewa Wąsik.

Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres: kuznia.amfiteatr@gmail.com

Koszt: 20 zł (10 zł – dorosły, 10 zł – dziecko).

Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5

Lis
5
nie
Tak, skarbie – premiera spektaklu Teatru Dla Dorosłych @ Scena Obozisko
Lis 5@18:00 – 19:30

„Tak, skarbie” – premiera spektaklu Teatru Dla Dorosłych

„Tak, skarbie” to przedstawienie na podstawie felietonów Stefanii Grodzieńskiej w wykonaniu Teatru Dla Dorosłych, działającego przy MOK „Amfiteatr”. Przedpremiera spektaklu odbyła się 2 lipca podczas „Fosy pełnej kultury” [na zdjęciu].

– Dlaczego w pierwszym spektaklu Teatru Dojrzałego zdecydowałem się na teksty Stefanii Grodzieńskiej? Z perspektywy kilku miesięcy pracy wydaje się, że była to jedyna rozsądna decyzja, uwzględniając duże różnice w doświadczeniu scenicznym moich aktorów. Właściwie decyzję podjął sam zespół. Na pierwszych próbach, które były dla mnie jak i dla zespołu probierzem, czego możemy się spodziewać po obopólnej współpracy, doszliśmy do zgodnego wniosku, że powinniśmy zrobić coś, co daje możliwości ciekawej interpretacji, nie jest zbyt formalne pod względem artystycznym, czyli jest zrozumiałe, a najlepiej jeszcze błyskotliwe i co ważne – nie ustawia pracy pod kilka ról wiodących. Felietony autorki „Kłania się PRL” wydawały się spełniać wszystkie te postulaty – opowiada Dominik Wendołowski, opiekun artystyczny Teatru Dojrzałego, reżyser spektaklu.

Jak dodaje, teksty w warstwie literackiej są po prostu świetnie napisane i mimo upływu czasu w wielu aspektach wciąż aktualne. – Wierzę, że spodobają się zarówno dojrzałej publiczności jak i tej, która nie zna czasów, które opisuje Grodzieńska. Starliśmy się znaleźć podczas prób złoty środek, aby spektakl, bazując na tekstach satyrycznych, bo taką niewątpliwe mają formułę, był atrakcyjny zarówno po względem wizualnym jak i zrozumiały pod względem treści , co zawsze jest trudne, jeśli adaptuje się utwory nie napisane z myślą o scenie. Dużo wysiłku włożyliśmy też w to, aby przedstawienie nie było odbierane jako satyra, opis ani tym bardziej osąd tamtych czasów i mam głęboką nadzieję, że to się nam uda. Zapraszam na premierę i popremierowe spotkanie przy kawie – zachęca Wendołowski.

Wstęp wolny.
Miejsce: Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2

Projekt (warsztaty Teatru Dla Dorosłych) finansowany jest z budżetu obywatelskiego 2017 „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne”.