Kalendarz

Mar
13
pt
Halo, Ziemia! – Wróbel w wielkim mieście
Mar 13@17:00 – 19:00

W trakcie kolejnego spotkania z cyklu „Halo, Ziemia!” przyjrzymy się bliżej wróblom – ptakom powszechnie dotychczas spotykanym w miastach, blisko naszych domostw. Jednak przez ostatnie lata ich miejskie populacje wyraźnie zmalały. Wraz ze specjalistą, który nam nieco opowie o tych fascynujących ptakach, spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są przyczyny tego stanu. Dowiemy się także, jak zmiany w przyrodzie powodowane przez ludzi wpływają na obecność wróbla w naszym otoczeniu. Spotkanie będzie poświęcone tym ptakom także dlatego, że 20 marca obchodzony jest Europejski Dzień Wróbla. Zapraszamy całe rodziny.

Wstęp wolny.

Miejsce: Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2

Mar
25
śr
Warsztaty bonsai
Mar 25@17:00 – 20:00

Bliskie są nam tematy związane z przyrodą, zielenią i dbaniem o nią, dlatego zapraszamy na cykl wyjątkowych warsztatów poświęconych drzewkom bonsai. Podczas pierwszego spotkania, które poprowadzi Sylwester Sulima, pasjonat hodowli bonsai, dowiemy się, jak o nie dbać. Najpierw, podczas części wykładowej, poznamy niezbędne narzędzia, podłoże, doniczki oraz inne przybory potrzebne do pielęgnacji drzewka.

Podczas drugiej, praktycznej części omówimy rośliny przydatne w uprawie bonsai, zwrócimy uwagę na ich odpowiedni dobór, poznamy zasady cięć i formowania drzewek, by wreszcie poznać tajniki właściwego ich sadzenia do doniczek.

Wstęp wolny.

Miejsce: Kawiarnia Artystyczna, ul. Parkowa 1

 Fot. Monika Sulima

Mar
27
pt
Kaidan – Wieczór japońskich opowieści grozy – dla dorosłych
Mar 27@19:00 – 20:30

Radomska Grupa Opowiadaczy i Amfiteatr zapraszają na Kaidan – wieczór japońskich opowieści pełnych duchów, demonów i zjawisk nadprzyrodzonych. Posłuchamy m.in.  historii o spotkaniu z Mujiną, o mściwych duchach i o współczesnych japońskich legendach miejskich, którymi straszą się Japończycy.

W Japonii w okresie Edo popularnym zwyczajem były Hyaku-monogatari – spotkania towarzyskie odbywające się nocą, podczas których opowiadano straszne opowieści kaidan. Zapalano świece, a po każdej opowieści jedną z nich gaszono, a w pokoju stopniowo zapadał zmrok…

Radomska Grupa Opowiadaczy zawiązała się na początku 2017 roku. Do tego czasu spotyka się regularnie, ćwiczy i występuje. Członkowie grupy to indywidualności o różnych zainteresowaniach i charakterach, jednak łączy ich pasja do snucia opowieści i zabawy słowem. Radomscy opowiadacze występowali m.in. na Dniach Radomia, w Fosie pełnej kultury, w Muzeum Wsi Radomskiej i na wieczorach opowieści w Amfiteatrze.

Wystąpią: Agata Dzik, Justyna Kwiecień, Agnieszka Łazińska, Lidia Mikocka-Rosińska, Paulina Sobol, Bartłomiej Kopiński, Ryszard Ryziewicz, Robert Jabłoński, Paweł Błach.

Bilety: 5 zł na Biletyna.pl i w kasie Amfiteatru

Miejsce: „Pod 13-tką” w MOK „Amfiteatr” przy ul. Parkowej 1

Kwi
3
pt
Jam session w Amfiteatrze: Pod Strzechą
Kwi 3@20:00 – 23:59

3 kwietnia 2020

Godz. 20.00

Jam session w Amfiteatrze: Pod Strzechą

W kwietniowej odsłonie jam session zanurzymy się, za sprawą gospodarzy wieczoru, w nurcie piosenki autorskiej. Zaczniemy od koncertu zespołu Pod Strzechą, potem scena do dyspozycji również innych brzmień.

Zespół Pod Strzechą powstał w 1985 r. po rozpadzie harcerskiej grupy Bra-De-Li. Pierwszy skład tworzyli: Beata Strzecha – obecnie Koptas (ex- Bra-De-Li; śpiew), Krzysztof Myszkowski (śpiew, gitara), Paweł Olszewski (śpiew, gitara). W 1986 r. na festiwalu piosenki studenckiej Bazuna piosenka „Poemat” (sł. i muz. B. Strzecha) uzyskała tytuł Rajdowej Piosenki Roku. Po pewnym czasie z zespołu odeszli: Myszkowski (ze względu na obowiązki w zespole Stare Dobre Małżeństwo) i Olszewski, który wyjechał z Radomia. Przez kilka następnych lat wokalistce towarzyszyli: Monika Strzecha – obecnie Mosionek (śpiew), Robert Piekarski (śpiew, gitary) i Wojciech Koptas (gitara basowa). Większość repertuaru Pod Strzechą z tego okresu to kompozycje i teksty B. Koptas i R. Piekarskiego. Zespół pojawiał się na studenckich scenach festiwalowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 1990 r. zdobył wyróżnienie na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (przewodniczącym jury był Jacek Kaczmarski). Pod koniec lipca 1991r., w Studio Manta (Tonpress) zarejestrował kasetę pt. „Na kredyt”. Gościnnie w sesji udział wzięli: Krzysztof Myszkowski i Roman Ziobro ze Starego Dobrego Małżeństwa oraz Marek Królikowski (instrumenty klawiszowe i perkusyjne). Większość piosenek z tego wydawnictwa zyskało miano przebojów.

W 1993 r. ukazała się nagrana w domowym studiu Wojciecha Czemplika w Ostrowie Wielkopolskim druga kaseta Pod Strzechą, zatytułowana „Od poniedziałku”, wydana przez Dalmafon. Piosenka tytułowa do dnia dzisiejszego gości na antenach radiowych. Przez kolejnych kilka lat zespół występował sporadycznie. W 2000 r. nagrał w nowo otwartym studio W. Koptasa płytę  „Dziwna ta miłość”. W 2001r. Pod Strzechą zawiesiło działalność, występując jedynie okazjonalnie.

Obecnie zespół w składzie: B. Koptas, M. Mosionek, W. Koptas, A. Stępień, A. Fierzbik stale koncertuje i pracuje nad nowym materiałem.

Po koncercie open stage. Zapraszamy muzyków z instrumentami, do Waszej dyspozycji będą: perkusja, wzmacniacz gitarowy oraz basowy.

Bar zaopatruje Otwarta Wine-Cafe.

Wstęp wolny.

Miejsce: Kawiarnia Artystyczna, ul. Parkowa 1

Kwi
5
nie
Wkręć się w muzykowanie: Alicja w Krainie Czarów
Kwi 5@09:30 – 13:30

5 kwietnia 2020

Godz. 9.30, 11, 12.30

 

Alicja zabierze nas w Krainę Czarów, na drugą stronę lustra. Poznamy  niezwykłego Kapelusznika, kota i królika, będziemy muzykować w czarodziejskim ogrodzie, a do wspólnej zabawy zabiorą nas magiczne karty Królowej Kier.

Prowadzenie: Kinga Bobienko (Ence-pence)

Bilety: 10 zł (rodzic + 1 dziecko) na biletyna.pl i w kasie Kuźni Artystycznej. Na wydarzenie dostępne są bilety zniżkowe dla posiadaczy Karty Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością.

Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5