Pierwsze w nowym roku Zawirowania Radomskie. Cykl poświęcony muzycznym, tanecznym i śpiewaczym tradycjom Radomszczyzny. Na warsztaty przyśpiewkowe, taneczne oraz na potańcówkę zapraszają Radomska Inicjatywa Oberkowa w partnerstwie z MOK „Amfiteatr. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Warsztaty przyśpiewkowe dla kobiet
godz. 12:00-15:00
Warsztaty poprowadzi Maria Siwiec – znakomita śpiewaczka z Gałek. Przyśpiewki to specyficzny rodzaj śpiewu do skrzypiec. Śpiewano je podczas tańca do muzykantów – w Radomskiem zwane są oberami ciągłymi bądź wyrywasami. Sztuka przyśpiewywania opiera się na wyczuciu rytmu oberkowego, znajomości melodii i krótkich rymowanek bądź improwizowaniu ich.
Warsztaty taneczne
godz. 16:00 – 17:00 część dla początkujących
godz. 17:00 – 19:00 część z wiejskimi mistrzami tańca
Pierwszą część warsztatów poprowadzi Czesław Pióro z Radomia. Ta część jest przeznaczona dla początkujących tancerzy, którzy chcą nauczyć się podstaw oberka. Drugą część warsztatów poprowadzą Maria i Wacław Siwcowie – wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu z Gałek.
Warto zabrać ze sobą wygodne buty na płaskiej podeszwie.
Zabawa taneczna
godz. 19:00 -1:00
Podczas zabawy tanecznej zagrają dwa znakomite zespoły: Kapela Braci Pańczaków oraz Kapela Braci Tarnowskich.
Bracia Pańczakowie – pochodzą z muzykalnej rodziny Pańczaków. Grali ze sławnymi skrzypkami z rodziny Gaców: z braćmi Piotrem i Janem. W 2011 roku, razem Janem Gacą, zdobyli Złotą Basztę na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Skład: Czesław Pańczak – harmonia trzyrzędowa, Józef Pańczak – baraban
Bracia Tarnowscy pochodzą z Domaniowa pod Radomiem i tworzą jedną ze świetniejszych kapel weselnych. Zagrali wspólnie ponad 500 wesel. Mistrzowie teatru weselnego – zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed lat. Oprócz nieodzownych oberów w repertuarze mają polki oraz walczyki i fokstroty. Skład: Adam Tarnowski – skrzypce, Stanisław Tarnowski – harmonia trzyrzędowa, Czesław Wąsik – bębenek obreczowy.
Wydarzenie współrealizowane z MOK „Amfiteatr” i Fundacją Miasto Aniołów.
Zapisy na warsztaty:
e-mail: oberekradomski@gmail.com
Tel.: 602-827-342
22-23 lipca 2017
Śmiech i performance
Długo, głośno, z brzucha – na jodze (23 lipca, godz. 15). To przepis na zdrowy śmiech. Podczas weekendu komediowego połączymy naukę z zabawą w miasteczku cyrkowym (22 lipca, godz. 14-20), udowodnimy, jak ważne jest wspólne, rodzinne spędzanie czasu na warsztatach „turbo kuchnia” i „vlep się” (23 lipca, godz. 16-18) i jak śmiech jest wtedy zaraźliwy. Z zawodowymi komikami stworzymy najpierw bajkę dla dzieci (22 lipca, godz. 15), potem, wieczorem – zrywanie boków na energetycznym ping-pongu z Wojciechem Tremiszewskim (22 lipca, godz. 20).
Będziemy też trochę sentymentalni i lekko niepoprawni z Radom.Retrospekcja, bo podczas projekcji zdjęć z ubiegłego wieku (23 lipca, godz. 18) przekonacie się, że nawet kryminalne wiadomości mogą wywołać uśmiech, jeśli pisane są odpowiednim językiem. Ciekawą lekcją historii będzie też mini-giełda retro bibelotów (23 lipca, godz. 18-20), na którą zapraszamy wszystkich, którzy kiedyś kolekcjonowali winyle, kapsle, plakaty, kasety, obrazki z opakowań po gumach…
Na finał – wolność i radość z grania, czyli koncert Witka Muzyka Ulicy (23 lipca, godz. 20), który pewnego dnia wziął do ręki akordeon i wyszedł z nim na ulicę, by dać ludziom odrobinę uśmiechu.
Wstęp – wolny!
22-23 lipca
Śmiech i performance
22 lipca sobota
13.55
Otwarcie Fosy
14.00-20.00
Miasteczko cyrkowe Carnival Otwarta Przestrzeń
warsztaty: żonglerskie, szczudlarskie, kuglarskie
15.00
Impro-bajka – po raz pierwszy w Radomiu!
dzieciaki tworzą skecz!
Wojciech Tremiszewski + załoga
17.00
Do serca przytul psa – spotkanie
o ratowaniu zwierząt i wolontariacie w schronisku
19.00
Dobranocka na wesoło
20.00
Impro-show dla dorosłych
ojciec chrzestny polskiej improwizacji w akcji [Wojciech Tremiszewski, Małgorzata Tremiszewska, Szymon Jachimek, Hubert Świątek]
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!
Weekend „Śmiech i performance” jest częścią projektu „Fosa pełna kultury” realizowanego w programie MKiDN „Edukacja kulturalna”. Dofinansowano ze środków MKiDN.
Kolejna odsłona warsztatów familijnych. Tym razem (27 stycznia, sobota) będziemy pod czujnym okiem instruktorki Sylwii Rejmer uczyć się wykonywania wspaniałych ozdób z filcu. Rodzinne warsztaty są świetną propozycją na wspólne, kreatywne spędzanie czasu z najbliższymi. Podczas zajęć uczestnicy będą tworzyć kolorowe dekoracje, które oczywiście mogą potem zabrać ze sobą.
Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp 10 zł (rodzic+dziecko) – biletyna.pl
Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5
Czym jest scrapbooking? Jak zorganizować sobie warsztat pracy? To niesamowita technika tworzenia i ozdabiania zdjęć, albumów, notesów, kartek, pamiątek, wizytówek itd.
Jeśli lubicie samodzielnie wykonywać prezenty, zaskakiwać bliskich – to ten warsztat jest właśnie dla Was! Wraz z dziećmi przygotujecie super karki z życzeniami właśnie tą metodą. Warsztat jest familijny, dobrze więc zabrać ze sobą dobry humor.
Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia będą zapewnione.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Wstęp: 10 zł (rodzic+dziecko) na biletyna.pl i w kasie Kuźni Artystycznej.
Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5
Fundacja Republika Radomska, Radomska Inicjatywa Oberkowa i MOK „Amfiteatr” zapraszają na drugie tej jesieni Zawirowania Radomskie. Cykl dedykowany jest popularyzowaniu tradycji muzycznych i tanecznych regionu radomskiego. To drugie wydarzenie z nową formuła, skupioną na konkretnym fragmencie Ziemi Radomskiej i poszerzonej o warsztaty instrumentalne. Tym razem usłyszymy muzykę z okolic Szydłowca. Wyjątkowa będzie możliwość usłyszenia harmonii pedałowej. W tamtych okolicach do dziś są muzykanci, którzy grają na tym instrumencie.
Na wydarzenie składają się warsztaty z wiejskimi mistrzami i koncert do tańca, które odbędą się w budynku Scena Obozisko przy ul. Śniadeckich 2.
WARSZTATY (WSTĘP WOLNY – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY):
12:30 – 15:00 – przyśpiewek z Danutą i Władysławem Gawędam z Wysokiej;
12:30 – 15:00 – gry na harmonii z Czesławem Adamczykiem ze Skarżyska K.;
16:00 – 18:30 – gry na skrzypcach z Janem Adamczykiem z Budek;
16:00 – 18:30 – taneczne z Janem Wochniakiem z Kłudna.
KONCERT DO TAŃCA (WSTĘP PŁATNY – BILET 10 zł):
Od godz. 19:00 do 1:00 zgrają:
– Kapela Braci Adamczyków z Budek: Jan Adamczyk – skrzypce, Czesław Adamczyk – harmonia pedałowa.
– Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc: Zofia Ślęzak – skrzypce, Józef Wyrwiński – harmonia, Marian Maj – baraban.
– Uczniowie wiejskich muzykantów: Katarzyna Zedel – skrzypce, śpiew; Katarzyna Szurman – harmonia pedałowa, śpiew; Katarzyna Rosik – bębenek, śpiew; Marta Domachowska – basy, śpiew, Kacper Ciaś – harmonia pedałowa.
ZAPISY NA WARSZTATY
e-mail: oberekradomski@gmail.com
tel.: 602-827-342
Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Republika Radomska i Radomską Inicjatywę Oberkową we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury AMFITEATR.
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie „Kultura ludowa i tradycyjna”. Projekt jest realizowany w ramach wniosku „Radomska Inicjatywa Oberkowa 2018”
UWAGA: Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.