Kalendarz

Wrz
22
sob
Raz się żyje – historie pisane rowerem @ Kawiarnia Artystyczna
Wrz 22@16:00 – 19:00

Rozpoczynamy realizację projektów, które zwyciężyły w naszym „Inspiratorze kultury”. To inicjatywa, w której radomianie mogli zgłaszać swoje pomysły na kulturalne wydarzenia.

Jednym z nich jest cykl spotkań z podróżnikami-rowerzystami „Raz się żyje – historie pisane rowerem”. Projekt zgłosiła Beta Jemiołowska. Pierwsze z nich nosi tytuł „Podróżowanie to szukanie baśni, czyli rowerem z Patagonii na Alaskę”.

Zapraszamy na spotkanie, na którym usłyszymy, że daleki, obcy świat jest bliższy, niż nam się na co dzień  wydaje, że ludzie są w nim zazwyczaj dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazna. Że można cieszyć się z zimna, z deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu.  I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż w niewymuszony sposób bardzo w tym odkrywaniu pomaga.

Gościem pierwszej części spotkania będzie Piotr Strzeżysz, który był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś go gdzieś pcha. Zazwyczaj wybiera miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor czterech książek, m.in. „Powidoków”, nagrodzonych Bursztynowym Motylem i nagrodą Magellana.

Druga część spotkania upłynie pod hasłem „Kenia, Kirgizja, Kuba – odmienne klimaty,  krajobrazy i kultura, poznane niezmiennie rowerem”.  Naszymi gośćmi będą: Krzysztof Krzemieński i Dariusz Jodłowski.

Krzysztof Krzemiński zwiedził już m.in. Andaluzję, Alzację, Szkocję, Danię, Norwegię, Chorwację, Saksonię, Ukrainę, Bawarię, Austrię, Słowenię, Islandię, Rumunię, Węgry, Czechy i Słowację, Gruzję, Iran, Kirgizję, Syrię, Jordanię, Laos, Wietnam, Maroko, Etiopię, Kenię, Kubę.

Z Dariuszem Jodłowskim poznali się przy okazji kompletowania ekipy na wyjazd do Kirgizji w 2014 roku. Od tego czasu są podróżniczo niemal nierozłączni i odwiedzili razem jeszcze Szkocję, Czechy, Kenię i Kubę.

Wstęp wolny.

Miejsce: „Kawiarnia Artystyczna”, ul. Parkowa 1

Wrz
23
nie
Wkręć się w teatr: „Baśń o rycerzu bez konia” @ Kuźnia Artystyczna
Wrz 23@10:00 – 13:00

Ulubiony cykl teatromaniaków powraca po wakacjach! Teatr Barnaby z Gdańska zaprosi do Kuźni Artystycznej na „Baśń o rycerzu bez konia”.

Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy.

Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie… „Baśń o rycerzu bez konia” autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się na wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka.

Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki – marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec – lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.

Scenariusz: Marta Guśniowska;  lalki: Robert Poryziński; animacja: Marcin Marzec.

Spektakle o godz. 10 i 12.

Bilety: 10 zł pojedyncze,  30 zł rodzinne (3 dzieci+2 dorosłych) na biletyna.pl i w kasie Kuźni Artystycznej.

Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5

Wrz
28
pt
Sąsiedzki dancing @ Scena Obozisko
Wrz 28@19:00 – 21:15

Zapraszamy mieszkańców Radomia do udziału w sąsiedzkiej imprezie tanecznej w stylu retro. Czekają nas niezapomniane dawne przeboje, które porwą do tańca. Będziecie mogli wirować w rytm rock’and’rolla, dać się ponieść tangu, zanurzyć się we wspomnieniach i wzruszyć się przy dźwiękach znanych i lubianych piosenek.

O oprawę muzyczną wieczoru zadba dobrze znany radomskiej publiczności zespół Funky Vibes.

Wstęp wolny.

Miejsce: Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2

Paź
4
czw
Uwolnij swój BEAT – warsztaty beatbox’u @ Scena Obozisko
Paź 4@18:00 – 20:00

Uwolnij swój BEAT – warsztaty beatbox’u

Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w zajęciach Uwolnij swój BEAT, czyli warsztatów beatbox’u. Inicjatywa została nagrodzona w konkursie Inspirator kultury organizowanym przez MOK „Amfiteatr”. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt przewiduje sześć cotygodniowych zajęć, które będą odbywały się w budynku Scena Obozisko, przy ul. Śniadeckich 2.

Beatbox – forma rytmicznego tworzenia dźwięków – np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt, scratchy za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła czy przepony.

Jeżeli pragniesz zacząć tworzyć muzykę w każdym miejscu, bez użycia instrumentów, zapraszamy na warsztaty łączące ze sobą naukę improwizacji wokalnej i beatbox’u. Razem stworzymy przestrzeń dla swobodnego śpiewu w gatunkach inspirowanych rapem, hiphopem, R&B i muzyką elektroniczną. Warsztaty trwają 6 tygodni i kończą się koncertem uczestników i instruktorów.

Podczas warsztatów m.in.:

  • Poznasz lepiej swój głos, odkryjesz jego nowe możliwości i wzmocnisz jego brzmienie,
  • Nauczysz się podstawowych techniki beatbox, poprawisz swoją rytmikę i melodykę,
  • Nauczysz się jak radzić sobie z lękiem przed publicznym śpiewaniem i wyrażaniem siebie,
  • Rozbudzisz swoją kreatywność i uwolnisz swój niepowtarzalny, wokalny potencjał,
  • Poznasz nowych, ciekawych ludzi i dobrze spędzisz czas podczas wspólnego muzykowania.

 

Nie musisz mieć żadnego przygotowania muzycznego.

Jedyne co Ci się przyda to pragnienie tworzenia muzyki oraz otwartość na nowe doświadczenia.

Zajęcia poprowadzą: Koker Beatbox – street performer tworzący muzykę swoim głosem przy pomocy efektów elektronicznych i zapętlacza, DJ, autor tekstów. Współorganizuje rap freestyle bitwy oraz koncerty hiphopowe na których promuje młodych artystów. Z muzyką jest związany całe życie działając aktywnie w wielu projektach artystycznych.

Kuba Kosiński – wokalista, instruktor śpiewu, coach głosu. Prowadzi pracownię „Uwolnij Swój Głos”, inicjator Pieśniarskiego Kręgu. Uwielbia improwizować. Jego misją jest zachęcanie do muzykowania wszystkich, którzy po prostu mają na to ochotę – bez względu na talent i umiejętności.

 

Miejsce: Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2

Paź
7
nie
Wkręć się w teatr – Księżycowe opowieści
Paź 7@10:00 – 13:00

Wkręć się w teatr – Księżycowe opowieści

Znany i lubiany przez małych teatromaniaków Wędrowny Teatr Lalek „Małe Mi” zaprasza na pięć pięknych historii, przypowieści, bajek filozoficznych oraz mądrości z różnych stron świata, które Księżyc w czasie swych podróży po świecie wysłuchuje, zbiera i Gwiazdom opowiada. W spektaklu Księżycowe opowieści zostanie przedstawione pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób odpowiada na nie. Postacią łączącą wszystkie historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc…tak, tak – nasz Księżyc.

Śremski Ośrodek Kultury – Kinoteatr Słonko; „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI” – Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI – Sława Tarkowska z udziałem: Graży Wielgus – Gracholka Grachola, lalki Katarzyna Szpilkowska, krzesło Andrzej Dworakowski, technika i foto Michał Strokowski – CC-BY-NC-SA

Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5

Bilety: 10 zł pojedyncze,  30 zł rodzinne (3 dzieci+2 dorosłych) na biletyna.pl i w kasie Kuźni Artystycznej.