Czas na kolejną dawkę pięknej muzyczno-tanecznej tradycji Radomszczyzny. W sobotę 9 kwietnia w Amfiteatrze czekają na nas warsztaty taneczne i potańcówka, gdzie usłyszymy wiejskich mistrzów muzyki. Wydarzenie organizuje Radomska Inicjatywa Oberkowa w partnerstwie z MOK „Amfiteatr”. Wstęp wolny.
Warsztaty tańca:
Godz. 14:30 – 17:30
Warsztaty poprowadzi znakomita para taneczna z Gałek k. Rusinowa – Maria i Wacław Siwcowie, którzy odkryją znany im od dziecka świat mazurków i oberków. Taneczną rozgrzewkę poprowadzi Czesław Pióro z Radomia, który będzie też asystował wiejskim mistrzom przy prowadzeniu warsztatów.
Zapisy na warsztaty:
nr. tel.: 602-827-342
e-mail: oberekradomski@gmail.com
Zabawa taneczna
19:00 – 1:00
Do tańca zagra z kapelą znakomity harmonista Andrzej Malik ze Skrzyńska, który świetnie zna i gra w dawnej manierze mazurki, oberki i polki. Do gry muzykantów zaśpiewa także wybitna śpiewaczka Maria Siwiec z Gałek k. Rusinowa, której specjalnością są mazurkowe przyśpiewki do tańca.
Czas:
Sobota 9 kwietnia 2016
godz. od 14:30 do 1:00
Miejsce:
Scena Obozisko
ul. Śniadeckich 2
Kolejne wydarzenie poświęcone bogatej tradycji muzycznej i tanecznej Radomszczyzny realizowane przez Radomską Inicjatywę Oberkową w partnerstwie z MOK „Amfiteatr”. Tym razem czekają nas warsztaty przyśpiewkowe i taneczne oraz potańcówka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Warsztaty przyśpiewkowe
godz. 11:00-14:00
Warsztaty poprowadzi Maria Siwiec – znakomita śpiewaczka z Gałek Rusinowskich. Warsztaty będą moderowane przez Marizę Nawrocką. Przyśpiewki na melodie mazurkowe, zwane w radomskim „wyrywasami”, śpiewano do muzykantów w czasie tańca. Sztuka przyśpiewywania nie należy do najłatwiejszych. Opiera się na wyczuciu rytmu mazurkowego, znajomości melodii i umiejętności układania na bieżąco krótkich, często zabawnych, rymowanych tekstów.
Warsztaty taneczne
godz. 15:00-19:00
Pierwszą część warsztatów poprowadzi Piotr Zgorzelski – znakomity tancerz oraz ceniony w Polsce nauczyciel i badacz polskich tańców tradycyjnych, uczeń wiejskich mistrzów.
Drugą część warsztatów poprowadzą Maria i Wacław Siwcowie – wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu z Gałek Rusinowskich. Państwo Siwcowie uczyć będą mazurka i oberka. Warsztaty będą moderowane przez Piotra Zgorzelskiego.
Warto zabrać ze sobą wygodne buty na płaskiej podeszwie.
Zabawa taneczna
godz. 19:00 -1:00
Do tańca zagra z kapelą znakomity harmonista Henryk Gwiazda z Radomia, który świetnie zna melodie taneczne w dawnej manierze – mazurki, oberki i polki. Zagrają też uczniowie wiejskich mistrzów: Katarzyna Zedel i Sekund Hand, a także Zawołany Skład Weselny.
Zapisy na warsztaty:
nr. tel.: 602-827-342
e-mail: oberekradomski@gmail.com
Kolejne wydarzenie poświęcone bogatej tradycji muzycznej i tanecznej Radomszczyzny realizowane przez Radomską Inicjatywę Oberkową w partnerstwie z MOK „Amfiteatr”. Tym razem czekają nas warsztaty przyśpiewkowe i taneczne oraz potańcówka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Warsztaty przyśpiewkowe dla mężczyzn
godz. 11:00-14:00
Warsztaty poprowadzi Stefan Gaca – znakomity śpiewak i bębnista z Przystałowic Małych. Warsztaty będą moderowane przez Macieja Żurka z Olsztyna. Przyśpiewki na melodie mazurkowe, zwane w radomskim „wyrywasami”, śpiewano do muzykantów w czasie tańca.
Sztuka przyśpiewywania nie należy do najłatwiejszych. Opiera się na wyczuciu rytmu mazurkowego, znajomości melodii i umiejętności układania na bieżąco krótkich, często zabawnych, rymowanych tekstów.
Warsztaty taneczne
godz. 15:00-19:00
Pierwszą część warsztatów poprowadzi Grzegorz Ajdacki z Warszawy – świetny tancerz oraz znany w Polsce nauczyciel i badacz polskich tańców ludowych, uczeń wiejskich mistrzów tańca.
Drugą część warsztatów poprowadzą Stanisław Piejak i Barbara Kietlińska – wiejscy tancerze z Sadów koło Potworowa, zdobywcy nagród na ogólnopolskich konkursach tańca, którzy uczyć będą mazurka, oberka i polki.
Warto zabrać ze sobą wygodne buty na płaskiej podeszwie.
Zabawa taneczna
godz. 19:00 -1:00
Do tańca zagra z Kapela Bursów z Guzu, Kapela Jana Adamczyka z Budek i kapela Stefana Gacy z Przystałowic Małych. W składach zagrają też uczniowie wiejskich mistrzów: Katarzyna Zedel, Kacper Ciaś, Maciej Żurek i Robert Burdalski. Grane będą melodie taneczne w dawnej manierze – głównie mazurki, oberki i polki, ale także walczyki, fokstroty i tanga.
Zapisy na warsztaty:
tel.: 602-827-342
e-mail: oberekradomski@gmail.com
Wydarzenie jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie ze środków przeznaczonych na zadania publiczne w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.
Pierwsze w nowym roku Zawirowania Radomskie. Cykl poświęcony muzycznym, tanecznym i śpiewaczym tradycjom Radomszczyzny. Na warsztaty przyśpiewkowe, taneczne oraz na potańcówkę zapraszają Radomska Inicjatywa Oberkowa w partnerstwie z MOK „Amfiteatr. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Warsztaty przyśpiewkowe dla kobiet
godz. 12:00-15:00
Warsztaty poprowadzi Maria Siwiec – znakomita śpiewaczka z Gałek. Przyśpiewki to specyficzny rodzaj śpiewu do skrzypiec. Śpiewano je podczas tańca do muzykantów – w Radomskiem zwane są oberami ciągłymi bądź wyrywasami. Sztuka przyśpiewywania opiera się na wyczuciu rytmu oberkowego, znajomości melodii i krótkich rymowanek bądź improwizowaniu ich.
Warsztaty taneczne
godz. 16:00 – 17:00 część dla początkujących
godz. 17:00 – 19:00 część z wiejskimi mistrzami tańca
Pierwszą część warsztatów poprowadzi Czesław Pióro z Radomia. Ta część jest przeznaczona dla początkujących tancerzy, którzy chcą nauczyć się podstaw oberka. Drugą część warsztatów poprowadzą Maria i Wacław Siwcowie – wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu z Gałek.
Warto zabrać ze sobą wygodne buty na płaskiej podeszwie.
Zabawa taneczna
godz. 19:00 -1:00
Podczas zabawy tanecznej zagrają dwa znakomite zespoły: Kapela Braci Pańczaków oraz Kapela Braci Tarnowskich.
Bracia Pańczakowie – pochodzą z muzykalnej rodziny Pańczaków. Grali ze sławnymi skrzypkami z rodziny Gaców: z braćmi Piotrem i Janem. W 2011 roku, razem Janem Gacą, zdobyli Złotą Basztę na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Skład: Czesław Pańczak – harmonia trzyrzędowa, Józef Pańczak – baraban
Bracia Tarnowscy pochodzą z Domaniowa pod Radomiem i tworzą jedną ze świetniejszych kapel weselnych. Zagrali wspólnie ponad 500 wesel. Mistrzowie teatru weselnego – zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed lat. Oprócz nieodzownych oberów w repertuarze mają polki oraz walczyki i fokstroty. Skład: Adam Tarnowski – skrzypce, Stanisław Tarnowski – harmonia trzyrzędowa, Czesław Wąsik – bębenek obreczowy.
Wydarzenie współrealizowane z MOK „Amfiteatr” i Fundacją Miasto Aniołów.
Zapisy na warsztaty:
e-mail: oberekradomski@gmail.com
Tel.: 602-827-342
Kolejna odsłona warsztatów familijnych. Tym razem (27 stycznia, sobota) będziemy pod czujnym okiem instruktorki Sylwii Rejmer uczyć się wykonywania wspaniałych ozdób z filcu. Rodzinne warsztaty są świetną propozycją na wspólne, kreatywne spędzanie czasu z najbliższymi. Podczas zajęć uczestnicy będą tworzyć kolorowe dekoracje, które oczywiście mogą potem zabrać ze sobą.
Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp 10 zł (rodzic+dziecko) – biletyna.pl
Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5