Kalendarz

Wrz
20
czw
Zuzanna – piosenka literacka z nutką folku @ Pod 13
Wrz 20@19:00 – 20:15

Świetny głos, znakomite teksty, gitara, pianino, akordeon i muzyka łącząca folk z nowoczesnymi aranżacjami – tymi słowami można określić Zuzannę Moczek, która 20 września wystąpi „Pod 13” w Amfiteatrze.

Zuzanna, wedle słownikowej definicji, jest wokalistką, multiinstrumentalistką i tekściarką, ale woli myśleć o sobie jako o dziewczynie piszącej piosenki. Tutaj liczy się każde słowo – jej autorska twórczość to piosenka literacka najwyższej próby, doprawiona odrobiną folkowych brzmień.

Tradycyjne formy muzyczne ubrane we współczesne spojrzenie oraz ekspresję tworzą ciekawą i spójną opowieść. Śpiewa, akompaniując na pianinie, gitarze i akordeonie. Na koncie ma kilkadziesiąt nagród najważniejszych krajowych festiwali piosenki artystycznej i występy w całym kraju. Na co dzień stara się żyć bez pośpiechu, na wsi, w bliskim kontakcie z naturą. Jest w trakcie prac nad debiutanckim albumem.

Wstęp: 10 zł. Bilety na biletyna.pl i w kasie Amfiteatru.

Miejsce: Pod 13, ul. Parkowa 1

Wrz
22
sob
Zawirowania Radomskie – powiśle radomsko-kieleckie @ Scena Obozisko
Wrz 22@12:30 – 23:45

Zapraszamy na wyjątkowe Zawirowania Radomskie – cykl dedykowany jest popularyzowaniu muzyki tradycyjnej regionu radomskiego i jego pogranicza. A wyjątkowe, bo pierwsze po wakacjach, a także pierwsze wydarzenie z nową koncepcją, na którą składają się: większe skupienie na poszczególnym fragmencie regionu pod względem wykonawców i repertuaru, oraz na rozszerzonej ofercie warsztatowej. Czyni to nasze wydarzenia jeszcze bardziej wyjątkowymi.
To będzie również pierwsze wydarzenie, na którym zabrzmi muzyka od strony Wisły, a dokładnie z powiśla radomsko-kieleckiego. Więc oprócz oberków i polek, usłyszymy też urocze powiślaki. Oczywiście grane jeszcze będą walczyki, fokstroty i tanga.

Na wydarzenie składają się warsztaty z wiejskimi mistrzami i koncert do tańca, które odbędą się w budynku Scena Obozisko na ul. Śniadeckich 2.

WARSZTATY (WSTĘP WOLNY – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY):
– Taneczne ze Zdzisławem Kwapińskim ze Zwolenia/Radomia:
godz. 12:30 – 15:00
– Gry na akordeonie z Barbarą Michalec z Ciszycy Dolnej:
godz. 12:30 – 15:00
– Przyśpiewkowe z Kazimierzem Pastuszką z Rzeczniowa:
godz. 16:00 – 18:30
– Gry na trąbce ze Stanisławem Wtorkowskim:
godz. 16:00 – 18:30

KONCERT DO TAŃCA (WSTĘP PŁATNY – BILET 10 zł):
godz. 19:00 – 1:00
Zagrają:
– Kapela Zdzisława Kwapińskiego ze Zwolenia/Radomia:
Zdzisław Kwapiński – śpiew, saksofon, skrzypce; Krzysztof Deja – akordeon; Tadeusz Sałbut – skrzypce, saksofon; Adam Skowroński – baraban.
– Wesoła Czwórka z Tarłowa:
Barbara Michalec – akordeon; Stanisław Wtorkowski – trąbka; Czesław Szymanek – kornet; Kazimierz Gaweł – baraban.
– Orkiestra Taneczna Bonanza: Zuzanna Zimończyk – śpiew, trąbka; Jakub Zimończyk – harmonia trzyrzędowa; Filip Majerowski – puzon; Paweł Nowicki – baraban.
——————————————————————————————-
NA ZABAWĘ TANECZNĄ BILET 10 ZŁ
NA WARSZTATY WSTĘP WOLNY – OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
e-mail: oberekradomski@gmail.com
——————————————————————————————-
UWAGA: Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku
——————————————————————————————-
Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Republika Radomska i Radomską Inicjatywę Oberkową we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury AMFITEATR.
——————————————————————————————
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie „Kultura ludowa i tradycyjna”. Projekt jest realizowany w ramach wniosku „Radomska Inicjatywa Oberkowa 2018”
——————————————————————————————
Osoby spoza Radomia, potrzebujące noclegu, mogą skorzystać np. z: http://rynek6.radom.pl/ http://www.ssmradom.pl/
http://www.hostel.radom.pl/ http://avatar.dobrynocleg.pl/http://www.avatarnoclegi.pl/
——————————————————————————————
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Raz się żyje – historie pisane rowerem @ Kawiarnia Artystyczna
Wrz 22@16:00 – 19:00

Rozpoczynamy realizację projektów, które zwyciężyły w naszym „Inspiratorze kultury”. To inicjatywa, w której radomianie mogli zgłaszać swoje pomysły na kulturalne wydarzenia.

Jednym z nich jest cykl spotkań z podróżnikami-rowerzystami „Raz się żyje – historie pisane rowerem”. Projekt zgłosiła Beta Jemiołowska. Pierwsze z nich nosi tytuł „Podróżowanie to szukanie baśni, czyli rowerem z Patagonii na Alaskę”.

Zapraszamy na spotkanie, na którym usłyszymy, że daleki, obcy świat jest bliższy, niż nam się na co dzień  wydaje, że ludzie są w nim zazwyczaj dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazna. Że można cieszyć się z zimna, z deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu.  I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż w niewymuszony sposób bardzo w tym odkrywaniu pomaga.

Gościem pierwszej części spotkania będzie Piotr Strzężysz, który był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś go gdzieś pcha. Zazwyczaj wybiera miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor czterech książek, m.in. „Powidoków”, nagrodzonych Bursztynowym Motylem i nagrodą Magellana.

Druga część spotkania upłynie pod hasłem „Kenia, Kirgizja, Kuba – odmienne klimaty,  krajobrazy i kultura, poznane niezmiennie rowerem”.  Naszymi gośćmi będą: Krzysztof Krzemieński i Dariusz Jodłowski.

Krzysztof Krzemiński zwiedził już m.in. Andaluzję, Alzację, Szkocję, Danię, Norwegię, Chorwację, Saksonię, Ukrainę, Bawarię, Austrię, Słowenię, Islandię, Rumunię, Węgry, Czechy i Słowację, Gruzję, Iran, Kirgizję, Syrię, Jordanię, Laos, Wietnam, Maroko, Etiopię, Kenię, Kubę.

Z Dariuszem Jodłowskim poznali się przy okazji kompletowania ekipy na wyjazd do Kirgizji w 2014 roku. Od tego czasu są podróżniczo niemal nierozłączni i odwiedzili razem jeszcze Szkocję, Czechy, Kenię i Kubę.

Wstęp wolny.

Miejsce: „Kawiarnia Artystyczna”, ul. Parkowa 1

Wrz
23
nie
Wkręć się w teatr: „Baśń o rycerzu bez konia” @ Kuźnia Artystyczna
Wrz 23@10:00 – 13:00

Ulubiony cykl teatromaniaków powraca po wakacjach! Teatr Barnaby z Gdańska zaprosi do Kuźni Artystycznej na „Baśń o rycerzu bez konia”.

Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy.

Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie… „Baśń o rycerzu bez konia” autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się na wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka.

Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki – marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec – lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.

Scenariusz: Marta Guśniowska;  lalki: Robert Poryziński; animacja: Marcin Marzec.

Spektakle o godz. 10 i 12.

Bilety: 10 zł pojedyncze,  30 zł rodzinne (3 dzieci+2 dorosłych) na biletyna.pl i w kasie Kuźni Artystycznej.

Miejsce: Kuźnia Artystyczna, ul. Daszyńskiego 5

Wrz
28
pt
Sąsiedzki dancing @ Scena Obozisko
Wrz 28@19:00 – 21:15

Zapraszamy mieszkańców Radomia do udziału w sąsiedzkiej imprezie tanecznej w stylu retro. Czekają nas niezapomniane dawne przeboje, które porwą do tańca. Będziecie mogli wirować w rytm rock’and’rolla, dać się ponieść tangu, zanurzyć się we wspomnieniach i wzruszyć się przy dźwiękach znanych i lubianych piosenek.

O oprawę muzyczną wieczoru zadba dobrze znany radomskiej publiczności zespół Funky Vibes.

Wstęp wolny.

Miejsce: Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2