Halniacy

Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” istnieje od września 1972 roku. Od blisko 40 lat kapela gra i śpiewa własny oryginalny repertuar poruszający problemy dawnego i współczesnego Radomia, a także treści bliskie sercu każdego słuchacza.

Kapela Podwórkowa "Halniacy"

Kapela Podwórkowa „Halniacy”

Od momentu powstania prezentuje profesjonalny poziom wykonawczy zdobywając powszechne uznanie dające miejsce w czołówce kapel podwórkowych w kraju. Dowodem tego są liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach.

Ważniejsze nagrody zdobyte przez Halniaków
– dwukrotne zdobycie Głównej Nagrody na festiwalach w Przemyślu (rok 1977 i 1989)
– II miejsce i Srebrna Miotła (Przemyśl 1992 r.)
– Srebrny Pierścień Skarbnika (Wałbrzych 1976 r.)
– główna nagroda na przeglądzie kapel w Warcie w 1998 r.
– Przegląd kapel podwórkowych w Siennie – pięciokrotne zdobycie I nagrody

Główną siłą napędową zespołu był jego założyciel, długoletni kierownik zespołu, kompozytor i autor większości wykonywanych utworów Józef Wdowski.

Muzykę i teksty piosenek pisali także i piszą nadal pozostali członkowie zespołu. „Halniakowscy tekściarze” to Czesław Glista i Marek Karolak, zaś komponowaniem muzyki zajmowali się Leszek Rokita i Zenon Pietrzyk.

16 września 2007 roku odbył się w „Amfiteatrze” koncert z okazji 35 lat istnienia Kapeli Podwórkowej „Halniacy”. Podczas ich święta zagrały jedne z najbardziej znanych polskich kapel: „Kapela Staśka Wielanka” z Warszawy i „Centusie” z Krakowa. Było uroczyście, niezwykle wesoło i zarazem swojsko, jak przystało na „podwórkowy” jubileusz. Kapela swoje miejsce znalazła niegdyś w „Amfiteatrze” i jest tu nadal. Pierwszą sceną, która przyjęła Halniaków, była scena w nieistniejącej hali „Radoskór”. Miejsce okazało się szczęśliwe a ponadto właśnie od hali wzięła się nazwa „Halniacy”. Halniacy wydali dwie płyty: jedną winylową i jedną CD pod tytułem „Trochę Radomia”.

W okresie kilkudziesięciu lat działalności kapeli grało w niej wielu muzyków: Józef Wdowski, Marian Pejs, Władysław Kwaśnik, Stanisław Skórnicki, Leszek Chłąd, Leszek Rokita, Ryszard Bąk, Wojciech Kłossowski, Roman Frączek, Tomasz Gajda

Obecny skład zespołu:

1. Andrzej Sobczak – skrzypce

2. Zbigniew Fajdek – akordeon

3. Mieczysław Stanik – gitara basowa

4. Jerzy Faliński – instrumenty perkusyjne, śpiew

5. Marek Karolak – banjo i spiew

W styczniu 2015 roku zmarł jeden z założycieli „Halniaków” Czesław Glista.

Trzon kapeli stanowili zawsze ludzie grający w niej od samego początku (Czesław Glista, Andrzej Sobczak oraz Jerzy Faliński), dlatego też zachowany został jej tradycyjny charakter oraz to, iż zespół wykonuje utwory wyłącznie własnej twórczości.

A oto kilka tytułów wykonywanych utworów:
1. Radomska jesień
2. O Antosiu harmoniście wspomnienie
3. Ne weekendzik do Garbatki
4. W autobusie MPK
5. Wyż się żeni
6. Mój Radom i ty

Kapela w obecnym składzie działa przy Miejskim Ośrodku Kultury „Amfiteatr” w Radomiu. Zespół oferuje swoje usługi mieszkańcom Radomia, a także innym ośrodkom kultury w kraju.

W 2012 roku Halniacy obchodzić będą 40 lecie istnienia.

Kontakt z zespołem:
Menager: Mieczysław Stanik
tel. 502 063 569


Wpisz komentarz