Spotkajmy się na Żeromskiego

„Spotkajmy się na Żeromskiego” to cykl koncertów, które odbywają się w każdą niedzielę lata na scenie przed Urzędem Miejskim. Kiedyś, w ramach tych koncertów, można było posłuchać jedynie młodych wokalistów i zespołów z Radomia. Uległo to zmianie w 2009 roku, kiedy gospodarzem nowej sceny plenerowej jak i organizatorem koncertów został Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr”. Wraz z Gminą Miasta Radomia „Amfiteatr” każdorazowo zaprasza na miejski deptak w okolicę Urzędu Miejskiego gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, reprezentujące różnorodne gatunki muzyczne.

KASIA KOWALSKA W RADOMIU – 4.09.2011

Wakacje 2003 roku zainaugurowały w Radomiu cykl letnich spotkań muzycznych pod nazwą „Spotkajmy się na Żeromskiego”. Ta nowatorska inicjatywa miała na celu prezentacje radomskich zespołów i kapel muzycznych oraz imprez plenerowych umilających wszystkim czas w niedzielne wieczory. Rozpoczęły się na początku czerwca „Dniami Radomia” i trwały nieprzerwanie przez całe lato. Jako jedna z pierwszych wystąpiła Kapela Podwórkowa „Halniacy” oraz zespoły „Cash” i „Rubikon”. Wszystkie grupy reprezentowały „Amfiteatr”. W finale, który był swoistym podsumowaniem letniego cyklu, zagrała powtórnie grupa „Cash”, Wanda Kwietniewska oraz zespół „Ira”. Od tego czasu Koncerty „Spotkajmy się na Żeromskiego” na trwałe weszły do kalendarza kulturalnego miasta i obecnie są jednymi z głównych wydarzeń kulturalnych lata w Radomiu.

Jako pierwsza ze swoim koncertem wystąpiła w lipcu grupa „Wanda i Banda”, która zaśpiewała swoje największe przeboje. Wcześniej zaprezentował się radomski zespół „The Crunch”, czyli Mateusz Popławski z przyjaciółmi.

12 lipca mieliśmy okazję posłuchać Tomasza Szweda znanego z pikników Country w Mrągowie i radomianina Piotra Dąbrówkę. W lipcu z koncertem wystąpiły jeszcze „Trebunie Tutki” z Zakopanego, czyli góralskie brzmienie z nowymi melodiami i prawdziwa gratka dla fanów muzyki folk. 26 lipca swoje największe przeboje zaśpiewała Justyna Steczkowska, zaś gwiazdą końcówki miesiąca, ze swoją muzyką, która daje nadzieję i niesie radość, życia został Mieczysław Szcześniak.

Pierwszą niedzielę sierpnia wypełnił Jazz Band Ball Orchestra z Krakowa oraz operetka „Księżniczka Czardasza”, która zawitała do nas z Wrocławia, zaś 16 sierpnia „Terne Roma”, „Romano Drom” i „Coca Loca” z Łodzi.

Kolejny koncert 6 września zaskoczył nieco widzów. Usłyszeli oni dźwięki bluesa i muzyki rozrywkowej w wykonaniu radomskiego „Big-Band Mundana” i kieleckich „Clezmer’s”. Wielu mieszkańców naszego miasta miało okazję przekonać się, że mamy swoją rodzimą grupę muzyczną. Powstała ona w 1995 r. w Radomiu pod kierownictwem Zbigniewa Bidzińskiego. Skład big – bandu to 20 osób. Repertuar zespołu stanowią utwory muzyki rozrywkowej, tanecznej, swingowej i jazzowej.

Dla przypomnienia „Clezmersi” powstali w 2003 roku w Kielcach. W zespole gra 8 osób. Muzyka, jaką wykonują, to połączenie wielu gatunków, począwszy od rythm&blues, blues przez rock&roll, funky, jazz. Niedziela 13 września należała do Grupy cyrkowej „Rupert i Rico The Circus” oraz do „Leszczy” – grupy z Gdańska. Był to zarazem ostatni z zaplanowanych koncertów.

Pozostając w kręgu ludowości, jedno ze spotkań z cyklu: „Spotkajmy się na Żeromskiego”, za które odpowiedzialny był MOK „Amfiteatr”, poświęcono kulturze ludowej i tradycyjnym akcentom wsi polskiej. W „Popołudniu z folklorem” przed pomnikiem Jana Kochanowskiego, wystąpiły kapele ludowe Zdzisława Kwapińskiego i Zdzisława Imiołka.

 

SPOTKAJMY SIĘ NA ŻEROMSKIEGO 2010

W 2010 roku „Amfiteatr” kontynuował organizację cyklu „Spotkajmy się na Żeromskiego”. To był bardzo udany sezon, podczas którego radomianie mieli możliwość słuchania 15 zespołów reprezentujących różne style muzyczne. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. zespół Brathanki, zespół Bracia i Andrzej Piaseczny z zespołem. Nie zabrakło również miejsca dla zespołów z Radomia. 27 czerwca wystąpił zespół 96Projekt i zespół Alicetea, 22 sierpnia zagrała Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” a 5 września wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga i Big Band „Mundana” związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury „Amfiteatr”.

96 Projekt

Alicetea

Bracia

Brathanki

Brathanki

Andrzej "Piasek" Piaseczny

Andrzej „Piasek” Piaseczny

 

SPOTKAJMY SIĘ NA ŻEROMSKIEGO 2011

Rok 2011 był to dobry rok, w którym rozmaite koncerty zwiastowały bardzo udane „Spotkajmy się na Żeromskiego”. Dla radomskiej i nie tylko radomskiej publiczności przez całe wakacje w każdą niedzielę bawili, grali, śpiewali i tańczyli cenieni artyści z całej Polski: m.in. Turnioki, Jose Torres, K.A.S.A., Dixie Friends, kabaret RAK, kabaret Pod Wyrwigroszem i Beltaine oraz Kasia Kowalska. Rock, salsa, gospel, country, reggae, muzyka klasyczna oraz folkowa muzyka irlandzka i góralska. Przeboje zagraniczne i polskie. Tysiące słuchaczy, długie godziny świetnej zabawy przy znakomitej muzyce i widowiskowych tańcach.

26.06.2011

THE POSTMAN

Zespół The Postman z Polkowic. Założycielem i liderem jest Gracjan Machnicki, wielbiciel oraz wielki fan Beatlesów i muzyki z tamtego okresu. Zespół występował w takich programach jak: „Mam talent”- druga edycja, Droga do gwiazd, Pytanie na śniadanie, Kawa czy herbata, Dzień dobry TVN. W marcu 2010r jury w Liverpoolu przyznało nagrodę zespołowi The Postman za najlepszy kontakt i show na scenie!

03.07.2011

JOSE TORRES Y SALSA TROPICAL    


Jose Torres to artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat zamieszkały na stałe w Polsce. Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej „Jose Torres y Salsa Tropical”. Występując od ponad 25 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanam-em, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Cafe i wieloma innymi.

 

10.07.2011

Joachim Perlik to artysta uznawany przez krytyków muzycznych za najlepszego wykonawcę utworów Czesława Niemena. Perlik potrafi wydobyć z nich niebanalnego ducha muzyki Niemena.

Joachim Perlik wywodzi się ze studenckiego środowiska artystycznego oraz Klubu Twórców Studenckich BEANUS. W latach dziewięćdziesiątych był wokalistą grupy jazz-rockowej WEST. Szerszej widowni znany jest z programu Jaka to melodia emitowanego w programie TVP1, podczas którego śpiewał i grał na fortepianie.

 

17.07.2011

BELTAINE & GLENDALOUGH


BELTAINE to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje niepowtarzalne brzmienie BELTAINE osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyką współczesną. Ich twórczość wyróżnia niezwykła żywiołowość, pasja, rozmaitość brzmień oraz charakterystyczna odwaga w aranżacjach.

Swój styl zespół zawdzięcza także niezwykle bogatemu instrumentarium, na które składają się charakterystyczne dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji instrumenty, takie jak: skrzypce, irish bouzouki, mandolina, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes czy uilleann pipes. Całość dopełniają nieczęsto spotykane instrumenty perkusyjne: tabla, cajon, darabuka, djembe oraz instrumenty bliskie muzyce rockowej, czyli perkusja, gitara basowa oraz gitara elektryczna.

GLANDALOUGH to najdłużej działający zespół tańca irlandzkiego. Szczególne wrażenie na publiczności robią ich fuzje, będące połączeniem wyjątkowego stylu i lekkości tańca w miękkich butach z dynamizmem i energią widowiskowego stepu irlandzkiego.

 

24.07.2011

TURNIOKI

Zespół łączy muzykę góralską z innymi gatunkami muzyki, rozumiejąc potrzeby odbiorcy i czerpiąc radość wspólnego muzykowania, która emanuje ze sceny. Folk góralski Turnioki łączą, przede wszystkim, z muzyką rockową – z całym wachlarzem jej odmian, swobodnie poruszając się między wirtuozowską estetyką Van Halen’a z jednej strony, jazz-rockiem, rapem, regee z drugiej, a w środku umiejscawiając siłę ludowych polek i ciekawie zaaranżowane tańce góralskie.

 

Nieobce są Turniokom wycieczki w obszary muzyki klasycznej. Wycieczki na tyle skuteczne, że skrzypek, leader kultowej niegdyś grupy „String Conection” a dzisiaj niezastąpiony kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski zaproponował zespołowi współpracę z orkiestrą symfoniczną. Pomysł ten okazał się trafny. Zaowocował cyklem kilkudziesięciu koncertów, otwierając przed Turniokami nowe przestrzenie artystyczne i możliwość dotarcia do publiczności filharmonicznej.

 

Sukces zetknięcia się tych dwóch odmiennych światów spowodował, że inni dyrygenci: Bohdan Jarmułowicz i Wojtek Mrozek zaproponowali zespołowi współpracę a Turnioki zapraszane są na bardzo prestiżowe festiwale np. Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwal Polski w Meksyku gdzie zespół występował z Filharmonią w Guadalajara obok innych polskich znakomitości: Waldemara Malickiego, Stasia Drzewieckiego, Kwartetu Śląskiego, Mariusza Patyry. Do sukcesów zespołu zaliczyć trzeba również cykl koncertów w Bombaju, Kalkucie, Delhi i Madras w Indiach, gdzie zespół reprezentował Polskę podczas Dni Polskich w roku 2006.

 

31.07.2011

Dixie Friends

Jak można przeczytać na stroni zespołu: Dixie Friends stał się już swego rodzaju legendą na rynku muzycznym. Absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi, zawodowi muzycy sesyjni, stworzyli perfekcyjną grupę wykonującą fantastyczną muzykę dixielandową. Impreza z Dixie Friends jest zawsze niezapomniana, z atmosferą wyjątkową i zaproszeniem do czasów beztroski i wolność.

 

Nasze muzyczne pasje pozwalają nam na realizowanie różnorodnych projektów artystycznych. Bierzemy udział w sesjach nagraniowych i koncertach na żywo wspomagając naszych przyjaciół w ich twórczości, ale przede wszystkim jesteśmy wierni naszym jazzowym korzeniom i naszej wspaniałej publiczności, dla której gramy – tak o sobie piszą członkowie Dixie Friends.

Zespół powstał w 1999 roku. Każdy z jego członków gra bądź grał w wielu innych projektach i zespołach (m.in. Varius Manx, Spooko, Ich Troje, Kat, Closterkeller, Rezerwat, Michał Urbaniak, Zbigniew Wodecki, Andrzej Rosiewicz, Alex Band, Orkiestra Zbigniewa Górnego…), ale jednak Dixie Friends to coś zupełnie innego, na swój sposób jedynego. Zespół współpracuje z wieloma klubami jazzowymi i agencjami koncertowymi na terenie całego kraju. Grupa z powodzeniem brała udział w wielu imprezach artystycznych o randze krajowej i międzynarodowej.

Koncertowali również w wielu salach teatralnych i koncertowych, m.in. Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Mały w Tychach i inne. Zespół Dixie Friends podczas swoich koncertów występował na jednej scenie z takimi artystami, jak: Skaldowie, De Mono, Elektryczne Gitary, Czarno Czarni, Kombi, Bogusław Mec, Andrzej Rosiewicz, Tadeusz Drozda, Krystyna Giżowska i inni. Brali też udział w programach telewizyjnych, m.in. „Gwiazdorskie ostatki TVP”, benefis Zygmunta Kałużyńskiego i Krzysztofa Teodora Toeplitza w Teatrze STU. W 2006 roku zespół wziął udział w uroczystej gali w TVP 3 Łódź z okazji finału 12. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP. W tym samym roku Dixie Friends zaproszono do wzięcia udziału w zdjęciach do spektaklu Teatru Telewizji pt. „Umarli ze Spoon River”, do którego muzycy nagrali również ścieżkę dźwiękową.

 

07.08.2011

Krzysztof K.A.S.A. Kasowski 

Krzysztof K.A.S.A. Kasowski jest muzykiem, kompozytorem i podróżnikiem. Rozpoczął karierę solową jako K.A.S.A. w 1996 roku – od tego czasu wydał 12 albumów i 40 singli zdobywając liczne nagrody: Indywidualność roku (1996), Dance Music Awards za debiut roku (1996), Fryderyka w kategorii za Album roku – dance&techno (1999). W swojej twórczości K.A.S.A. Kasowski łączy klimaty latynoskie, muzykę ragga oraz elementy muzyki ludowej.

 

14.08.2011

Koncert Galowy pt. ”Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu Operetki Wrocławskiej

Koncert to istna parada przebojów, wykonywanych przed laty przez wielkich amantów i wielkie gwiazdy kina, takie jak Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Jan Kiepura. W programie koncertu znajdą się między innymi takie utwory, jak: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Mały Książę”, „Bo we mnie jest sex”,  „Już nie zapomnisz mnie”, „Sex appeal” czy „Ja się boję sama spać”.

 

21.08.2011

Konwój i Rodeo


Zespół KONWÓJ powstał w 1987 roku i od tego czasu koncertuje z muzyką country na terenie całej Polski i poza jej granicami. Wystąpił niemal na wszystkich ważniejszych piknikach country: w Mrągowie, Lesku, Siemianowicach Śląskich, Bydgoszczy, Stargardzie Szczecińskim, Warszawie i w Kielcach.

 

Zespół taneczny RODEO powstał w 2000 roku z inicjatywy ludzi zafascynowanych tańcem w stylu country. Od 2001 roku zespół jest stałym gościem corocznym Pikniku Country w Mrągowie, a także na wielu innych imprezach country w Polsce i za granicą.

 

28.08.2011

Gospel Radom i Gospel Joy

Gospel Radom – działa pod kierownictwem Iwony Skwarek przy Młodzieżowym Domu Kultury od 2006 r. W swoich założeniach miał to być młodzieżowy chórek żeński, ale obecnie jest żywym przykładem na to, że muzyka łączy pokolenia. Rozpiętość wieku od 14 do… Muzyczna pasja, wiara, zaangażowanie i radość dzielenia dobrą energią to cechy, którymi wokaliści z Radomia chcą zarazić publiczność podczas swoich koncertów.

Gospel Joy – chór z Poznania wykonujący muzykę gospel. Celem chóru jest przekazywanie poprzez swoją muzykę radości jaka płynie z Ewangelii. Gospel Joy śpiewał na wielu koncertach przed dużą publicznością oraz na bardziej kameralnie w kościołach, na festiwalach, imprezach miejskich. Zaśpiewał m.in. koncert razem z Mietkiem Szcześniakiem. Chór Gospel Joy jest chórem o charakterze ekumenicznym – śpiewają w nim zarówno katolicy, jak i protestanci.

 

04.09.2011

Kasia Kowalska

Kasia Kowalska – Karierę rozpoczęła w zespole Roberta Amiriana Evergreen. Potem współpracowała z zespołami Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym nagrała płytę. W 1994 ukazała się debiutancka płyta Kasi Kowalskiej zatytułowana Gemini. Pod koniec roku 2001 wokalistka otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszy polski artysta. Rok później ukazał się jej szósty album Antidotum, promowany przez single Antidotum i Pieprz i sól, który szybko stał się złotą, a następnie platynową płytą. 

 

SPOTKAJMY SIĘ NA ŻEROMSKIEGO 2012

Od 1 lipca do 26 sierpnia trwał cykl koncertów „Spotkajmy się na Żeromskiego 2012”. W tym czasie radomianie mieli okazję przyjść na dziewięć koncertów ze znanymi i uznanymi artystami z Polski reprezentującymi różne style muzyczne. Wystąpili Carpe Diem i Szymon Wydra, Raggafaya, Gang Olsena, De Nuevo, Alosza Awdiejew, Boba Jazz Band, Jan Trebunia-Tutka, Kapela Podwórkowa Halniacy i Fakiry oraz TSA. Koncerty odbywały się w każdą kolejną niedzielę miesiąca o godz. 19:00 na scenie obok „Łaźni” na ul. Żeromskiego

01.07.2012

Carpe Diem i Szymon Wydra

 

Carpe Diem i Szymon Wydra

Carpe Diem i Szymon Wydra

Zespół Carpe Diem i Szymon Wydra to obok zespołu IRA najbardziej rozpoznawalna wywodząca się z Radomia pop rockowa grupa muzyczna w Polsce. Przeboje takie jak Życie jak poemat, Teraz wiem i Pozwól mi lepszym być zna z pewnością większość radomian, szczególnie młodego pokolenia. Najbardziej rozpoznawalną postacią w zespole jest Szymon Wydra – wokalista, który występem w programie Idol wypromował Carpe Diem w kraju. Zespół istnieje od 1992 roku, od tego czasu wydał cztery albumy i 15 singli.

 

08.07.2012

Raggafaya

Raggafaya to zespół łączący takie gatunki muzyczne jak reggae, ragga, dancehall, ska, rocka i hip hop. Istnieje od 2004 roku. Od tego czasu zdobył kilka ważnych nagród na festiwalach reggae. Popularność zespołu znacznie wzrosła po udziale w drugiej edycji programu telewizji Polsat Must Be The Music – Tylko Muzyka, gdzie Raggafaya dotarła do finału. Zespół do tej pory wydał pięć płyt.

 

15.07.2012

Gang Olsena

Gang Olsena to polski rhythmandbluesowy zespół muzyczny istniejący od 1988 roku. Występował z sukcesami na wielu festiwalach m.in. Rawa Blues, w Jarocinie, na Rock Noc w Opolu oraz na przystanku Woodstock. Zespół wzoruje się na muzyce Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues’a. Bezprecedensowa formuła koncertów, bigbandowy skład zespołu (od 8 do 13 muzyków) oraz emanująca ze sceny radość grania sprawiły, że Gang Olsena jest entuzjastycznie przyjmowany na każdym koncercie.

 

22.07.2012

De Nuevo

De Nuevo – to sześć serc, które biją w jednym rytmie. To spotkanie osób, których pasja, temperament oraz doświadczenie gwarantują niezapomniane doznania. To podróż muzyczna na gorące południe Europy i Ameryki. To 90 minut mieszanki hiszpańskich elementów melodycznych i kubańskich wpływów rytmicznych. W repertuarze De Nuevo znaleźć można przeboje Santany, Gipsy Kings, Martires Del Compas czy Davida Bisbala, takie jak „Bamboleo”, „Buleria”, „Oye Como Va”, „Si Tu Me Quieres” oraz wiele innych.

Zespół powstał w roku 2007. Od tamtej pory zagrał ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą. De Nuevo na swoim koncie ma również występ w półfinale programu „Must Be The Music – Tylko Muzyka oraz udział w Sylwestrowej Mocy Przebojów w telewizji Polsat, gdzie na jednej scenie wspólnie z największymi gwiazdami polskiej estrady zagrał przed ponad 100 tyś. publicznością zgromadzoną na pl. Konstytucji w Warszawie.

 

29.07.2012

Alosza Awdiejew

Alosza Awdiejew – człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie naukowcem – profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Był związany z Piwnicą Pod Baranami. Jego repertuar to romanse rosyjskie i cygańskie oraz piosenki odeskie i żydowskie. Jest również związany z jazzem, grywał z zespołami jazzowymi jako pianista. Od 1990 roku występuje z trio gitarowym z Kazimierzem Adamczykiem i Markiem Piątkiem.

 

05.08.2012

Boba Jazz Band

Boba Jazz Band brał udział w najważniejszych festiwalach muzycznych na świecie grając z wybitnymi przedstawicielami jazzu europejskiego i amerykańskiego, w tym z Glenn Miller Orchestra. Liderem zespołu jest pianista Jan Boba, który w 1986 roku otrzymał z rąk prezydenta Reagana dyplom za krzewienie kultury amerykańskiej. Boba Jazz Band brał udział w wielu programach telewizyjnych. W 2005 roku zespół zagrał przed 300-tyś. publicznością na Festiwalu Jazzu Klasycznego w Sacramento, po którym zostali zaproszeni na spotkanie przez Gubernatora Stanu Kalifornia – Arnolda Schwarzeneggera.  W 2008 roku Boba Jazz Band dostał nagrodę Miasta Krakowa z dziedzinie kultury.

Boba Jazz Band gra jazz tradycyjny nie unikając muzyki rozrywkowej. Inspiracje czerpie m.in. z muzyki filmowej, piosenek przedwojennych kabaretów i tańców latynoamerykańskich. Zespół nagrał do tej pory 9 płyt.

 

12.08.2012

Jan Trebunia Tutka

Góry w moim sercu, z gór tych rzeka płynie,
dzięki niej się rozprzestrzenia życie na dolinie.

Śpiewa w utworze Góry w sercu Jan Trebunia Tutka. Podobnych klimatów można się spodziewać podczas całego radomskiego koncertu. Jak można przeczytać na stronie „Trójki” Polskiego Radia Jak Trebunia Tutka swoim głosem mógłby wywołać lawinę. Radomianie będą mogli podczas koncertu posłuchać utworów z płyty Góry w sercu, która powstała z inspiracji Mirosława Kowalika (basisty zespołu Raz Dwa Trzy, producenta muzycznego, kompozytora, autora tekstów). Teksty, które napisał, okazały się spójne z filozofią górali i zostały przełożone na gwarę góralską przez Jana Trebunię – Tutkę i Annę Trebunię – Wyrostek. Płyta „Góry w sercu” uzyskała nominację do muzycznej nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Word Music.

 

19.08.2012

Koncert kapel podwórkowych:

– Halniacy

– Fakiry

Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” istnieje od września 1972 roku. Od blisko 40 lat kapela gra i śpiewa własny oryginalny repertuar poruszający problemy dawnego i współczesnego Radomia, a także treści bliskie sercu każdego słuchacza. Od momentu powstania prezentuje profesjonalny poziom wykonawczy zdobywając uznanie dające jej miejsce w czołówce kapel podwórkowych w kraju. Dowodem tego są liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach.

Kapela Podwórkowa „FAKIRY” powstała w 1976 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas pierwszego występu przypadkowo użyta przez konferansjera nazwa „Fakiry” pozostała do dzisiaj. Kapela dość szybko wytworzyła charakterystyczny styl opierając się głównie na własnej twórczości. Repertuar stanowią piosenki wynikające z obserwacji rzeczywistości, śmiesznostek, przywar i uroków życia. Stylistycznie nawiązują do muzyki folkloru miejskiego. Uzupełnieniem są znane piosenki muzyki popularnej i biesiadnej. „Fakiry” były nagradzane na wielu przeglądach i festiwalach. Wielokrotnie występowali w programach telewizyjnych.


26.08.2012

TSA

TSA

TSA

TSA to zespół legenda. Na scenie od 1979 roku. Gra muzykę rockową, zaliczany jest jednocześnie do prekursorów heavy metalu w Polsce.  Zespół inspirował się muzyką AC/DC i LED Zeppelin. W 1981 roku TSA wygrało festiwal w Jarocinie. Początek lat 80-tych to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku muzycznym – grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię wśród publiczności. W okresie tym sprzedano około miliona egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. Zespół koncertował na całym świecie.  W latach 1987 – 1989 zespół występował w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. Tytułową rolę zagrał Marek Piekarczyk. W kwietniu 2004 roku wydany został ich zupełnie nowy album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt rockowych w Polsce.

 

Wpisz komentarz