Fosa pełna kultury – Roztańczony Radom [29-30 LIPCA, PROGRAM]

Przed nami weekend pełen folkowych, i nie tylko folkowych, wrażeń! Poznamy piękno kultury tradycyjnej podane w niekonwencjonalny sposób. W sobotę zobaczymy niezwykłe przedstawienie Teatru Pijana Sypialnia, a Szymon „Fotak” Wykrota będzie uczył robienia zdjęć komórką oraz pokaże swoje najlepsze zdjęcia i opowie o nich.

W niedzielę przeniesiemy się w świat kultury tradycyjnej. Będzie można wziąć udział w niezwykłych warsztatach: wokalnych, tanecznych i ozdabiania ubrań i toreb motywami ludowymi. A wieczorem pohulamy na potańcówce ludowo-folkowej. Zagrają: Frument Project, Niewte na Oklep oraz Kapela Bursów.

29.07 – sobota

Selfie, Fotak i Pijana Sypialnia – 14:00-23:00

13.55
Otwarcie Fosy

14.00
Zrób selfie! – warsztaty robienia zdjęć komórką – prowadzenie Szymon „Fotak” Wykrota

Pobawimy się w chwytanie chwili. Będziemy uczyć się robić selfie telefonem komórkowym z fotografem i fotoreporterem Szymonem „Fotakiem” Wykrotą.

Poznacie podstawy kompozycji, pobawicie się perspektywą. Dowiecie się sporo o historii selfie i sposobach jego robienia. Fotak podpowie, jak zrobić dobre, ciekawe zdjęcie zarówno „z ręki”, jak i przy pomocy samowyzwalacza.

16.00
Foty „Fotaka” Wykroty – pokaz zdjęć

Będziecie mogli obejrzeć najlepsze zdjęcia Szymona podczas specjalnego pokazu. „Fotak” ubarwi go swoimi anegdotami.

19.00
Dobranocka – retro-bajki z kliszy

Pamiętacie ze swojej młodości bajki na kliszy, rzucane na ścianę projektorem ANIA? Czy nasze dzieci znają ten niezwykły klimat? Przyjdźcie ze swoimi dziećmi do dawnej garderoby gwiazd „Pod 13” w Amfiteatrze i przenieście się w świat wspomnień.

20.00
Teatr Pijana Sypialnia – Wodewil warszawski widowisko + nauka tańca

Obejrzymy niezwykłe widowisko teatralno-muzyczne „Wodewil warszawski” w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia i razem z aktorami spróbujemy swoich sił w tańcu i aktorstwie…

30.07 – niedziela

Folkfest, czyli zabawa z folkiem

12.00
Otwarcie Fosy

12.05
Ubieram kiecę i lecę! – warsztaty ozdabiania ubrań motywami ludowymi – prowadzi Marta Maciejczyk

Kultura tradycyjna pełna jest niezwykle pięknych motywów ludowych, np. roślinnych i zwierzęcych. Na warsztatach będzie można samemu ozdobić koszulki i torby płócienne i zabrać je do domu. Nie trzeba zabierać swoich ubrań. Na przybyłych będą czekały koszulki damskie i męskie w różnych kolorach i rozmiarach.

14.00
Raz na ludowo – warsztaty śpiewu – prowadzenie Antoni Beksiak

Warsztat dla śpiewających, grających, zainteresowanych muzyką tradycyjną i muzyką elektroniczną. Poznamy unikalne cechy muzyki tradycyjnej, dalekie od naszych przyzwyczajeń, a zarazem znajdziemy w niej nieoczekiwane znajome dźwięki. Dowiemy się jak komputeryzować mazurka, żeby pozostał mazurkiem. „Trójjedyna choreia” spod Radomia i spod Gostynia. Będziemy wspólne tworzyli muzykę z udziałem komputera, głosu, ruchu.

16.00
Wdrażanie w hulanie – warsztaty tańca – prowadzenie Piotr Zgorzelski

Celem naszych warsztatów będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach oberkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach, jeśli się uda to i w czterech), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. W warsztatach wykorzystane zostaną Mazurki i Oberki z Kurpi, Mazowsza, Radomszczyzny i Podkarpacia, Owijoki z Sieradzkiego, Chłopy z Kieleckiego oraz Równe z Wielkopolski.

19.00
Hulaj dusza! – koncert Frument Project

Kapela Bursów, Niewte na Oklep – potańcówka

Na finał dnia pohulamy i damy upust nagromadzonej energii na potańcówce, do której grać będą: Frument Project, Niewte na Oklep i Kapela Bursów z Guzu.

Weekend „Roztańczony Radom” jest częścią projektu „Fosa pełna kultury” w programie MKiDN „Edukacja kulturalna”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed.