Przejdź do treści

Twarze Marii Peszek – rozmawia Remigiusz Grzela

13 lipca, podczas weekendu teatralnego „Kurtyna w górę!”, naszymi gośćmi w „Fosie pełnej kultury: Do sześciu razy sztuka!” będą: Maria Peszek i Remigiusz Grzela. Zapraszamy na spotkanie poświęcone wielu twarzom bezkompromisowej artystki! 
Maria Peszek – aktorka, piosenkarka i autorka tekstów piosenek, jedna z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej.
Zadebiutowała w 1993 r. jako aktorka filmowa i teatralna. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.
Na początku była „Miastomania” (2005). Projekt składający się z płyty, przygotowanej przy współpracy z Wojtkiem Waglewskim i spektaklu teatralnego wystawianego w warszawskiej Fabryce Trzciny. „Miastomania” wywindowała artystkę na sam szczyt polskiej sceny muzycznej.
Jej drugi album „Maria Awaria” ukazał się we wrześniu 2009 roku i okazał się być jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Wielki sukces komercyjny i artystyczny, ponad 120 koncertów w całej Polsce i za granicą, zaproszenia na występy na najważniejszych festiwalach muzycznych (Heineken Open’er, Sopot, Jarocin i OFF Festiwal) ostatecznie potwierdziły status Marii Peszek jako jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny rozrywkowej.
W 2010 r. ukazało się DVD „Najmniejszy Koncert Świata”, które było zapisem koncertu w Alvernia Studios zagranego dla 20 osób rok wcześniej.
3 października 2012 r. ukazała się trzecia płyta „JEZUS MARIA PESZEK”, która jest zamknięciem muzycznego tryptyku. To najbardziej przejmujący i bezkompromisowy album w dorobku artystki. Ta bezkompromisowość na pewno wywoła skrajne emocje — jednych zachwyci i uzależni, innych może drażnić i boleć, ale nikogo nie pozostawi obojętnym.

O wielu twarzach Marii Peszek będzie z artystką rozmawiał Remigiusz Grzela – dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor kilkunastu książek, m.in. zbiorów rozmów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek „Joanna Penson. Dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy” (nominacja do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej), „Marian Kociniak. Spełniony”, „Krafftówna w krainie czarów”, „To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny”, a także książek reporterskich „Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było”, „Wybór Ireny”, „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” (tytuł Książki Roku 2017 Magazynu Literackiego Książki) i powieści „Bądź moim Bogiem” i „Złodzieje koni”. Kilkakrotnie nominowany do nagród dziennikarskich, w tym Grand Press. Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli, aktualnie jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego w Warszawie. Jego sztuki były wielokrotnie wystawiane. Za ostatnią „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” (w wykonaniu i reżyserii Ewy Błaszczyk) otrzymał Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa. Zrealizował ją też Teatr Telewizji. Odznaczony honorowym medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim” i Medalem za zasługi dla Starogardu Gdańskiego, swojego rodzinnego miasta.
Początek spotkania o godz. 16.30 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1.
WSTĘP WOLNY
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu promocji kultury.