Choinka Wielokulturowa – Radom jest różnorodny – zdjęcia

choinka_wielokulturowa_60010 grudnia w budynku Scena Obozisko odbyła się druga część warsztatu pod hasłem „Choinka Wielokulturowa”. Tym razem gościliśmy przedstawicieli religii ewangelicko – augsburskiej, prawosławnej oraz kultury romskiej.

Licznie zawitali do nas nie tylko dorośli, ale i dzieci z opiekunami. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o tradycji Świąt Bożego Narodzenia, którą podzielił się z uczestnikami warsztatu p. Marcin Stańczuk, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej. Potem głos zabrał ksiądz protestancki, uzupełniając wypowiedź etnografa o elementy charakterystyczne dla czasu adwentu i świąt.

Nie zabrakło świątecznych potraw. Można było spróbować dania z kapusty, które króluje na niezwykle skromnym, wigilijnym stole luteran i zobaczyć, jak wygląda tradycyjny wieniec adwentowy. Następnie rozpoczęliśmy warsztat plastyczny, tworząc barwne „pawie oczka”.

Kolejnym elementem warsztatu była prelekcja o prawosławiu obywateli Ukrainy, Bułgarii i Mołdawii, którzy mieszkają w Radomiu. Wspólnie przygotowaliśmy przepyszne drożdżowe pierogi z serem i skosztowaliśmy smacznej kutii – to tradycyjne potrawy świąteczne w prawosławiu. Spotkanie zostało uświetnione przez śpiew cerkiewny oraz występ akordeonisty.

Ostatnią kulturą, którą prezentowali nasi goście, była kultura romska. O zwyczajach świątecznych Romów, mieszkających w Radomiu, opowiedziała p. Karolina Kwiatkowska, która zaprezentowała również taniec w tradycyjnym stroju i przyniosła ze sobą świąteczną potrawę. Tę część warsztatu zakończyło wspólne tworzenie bombek z flagą romską. Na koniec, etnograf Marcin Stańczuk podsumował ten miło i różnorodnie spędzony czas warsztatu „Choinki Wielokulturowej”. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na inne nasze działania.

Tags: , , , , , ,

Wpisz komentarz