Zawirowania Radomskie – warsztaty i potańcówka!

Zapraszamy 27 maja na pierwsze wiosenne Zawirowania Radomskie! Cykl ten jest poświęcony muzycznym, tanecznym i śpiewaczym tradycjom Radomszczyzny, realizuje go Radomska Inicjatywa Oberkowa, a gospodarzem jest MOK „Amfiteatr”

Na wydarzenie składają się warsztaty przyśpiewek, warsztaty taneczne i zabawa taneczna.

Warsztaty odbędą się na Scenie Obozisko (ul. Śniadeckich 2) w godz.:

– warsztaty przyśpiewkowe: godz. 12:30 – 15:00,

– warsztaty taneczne: godz. 16:00 – 17:30.

Zabawa taneczna (również na Scenie Obozisko) rozpocznie się w sobotę tuż po godz.19:00 i zakończy ok godz. 1:00.

Warsztaty przyśpiewek do skrzypiec poprowadzi Tadeusz Cieślak, świetny śpiewak i tancerz z Przystałowic Małych (gmina Rusinów, powiat przysuski). Ze względu na tonację głosu, te warsztaty są skierowane do mężczyzn.

– Przyśpiewki na melodie oberkowe, zwane w radomskim „wyrywasami”, śpiewano podczas tańca do muzykantów. Sztuka przyśpiewywania należy do jednej z trudniejszych. Opiera się ona na dobrym „czuciu” rytmu oberkowego, znajomości melodii i umiejętności układania na bieżąco krótkich tekstowych rymów nawiązujących do sytuacji – tłumaczy Czesław Pióro z Radomskiej Inicjatywy Oberkowej.

Warsztaty taneczne poprowadzą Marianna i Tadeusz Cieślakowie, czołowa para tancerzy z Przystałowic Małych (gmina Rusinów, powiat przysuski).

Tancerze wprowadzą chętnych w podstawy kroku oberka, wirowania i przytupów.

Wskazane jest, aby na warsztaty zabrać wygodne buty na płaskiej podeszwie – u pań może być niski obcas. Podeszwa powinna być z materiału, który nie będzie przeszkadzać w płaskim stawianiu kroków (wręcz prawie szuraniu) po podłodze – związane to jest ze specyfiką kroku w oberku.

Do tańca zagra:

– Kapela Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego k. Przysuchy,

– Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia.

Wstęp wolny na wszystkie części wydarzenia.

Na warsztaty obowiązują zapisy:

e-mail: oberekradomski@gmail.com

tel.: 602-827-342

Tags: , , ,

Wpisz komentarz