Przejdź do treści

25 marca pokażmy solidarność z Białorusią!

Aby zademonstrować solidarność i wsparcie dla naszych białoruskich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku głośno upominają się o swobody demokratyczne, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i TVP Kultura, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu po raz drugi inicjują akcję #LightForBelarus. Amfiteatr przyłącza się do inicjatywy! 25 marca na naszych fanpejdżach i budynkach zobaczycie okolicznościowe grafiki, o godz. 18.30 na ścianie budynku pojawi się też iluminacja 
Akcja polega na iluminacji tego dnia, tj. 25 marca, siedzib i obiektów instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w całej Polsce, Europie i na świecie kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi.
„Gorąco zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji i wyrażenia w ten sposób naszej solidarności z obywatelami Białorusi, którzy od wielu miesięcy z odwagą i determinacją manifestują swoje demokratyczne i wolnościowe dążenia. Jesteśmy społeczeństwem, które w swojej najnowszej historii, na trudnej drodze do demokracji zapoczątkowanej powstaniem Solidarności, doświadczało podobnego wsparcia, mamy więc szczególne prawo, ale też obowiązek takiego wsparcia udzielać. Pokażmy Białorusinom, że nie są sami” – piszą organizatorzy akcji.
– Każdy ma prawo do wolności i godnego życia. Władza absolutna i totalitarna nie powinna już nigdy i nigdzie mieć miejsca. Dlatego symbolicznym zapaleniem światełka wspieramy Białorusinów, naszych bliskich sąsiadów, w walce o sprawiedliwość, wolność słowa, demokrację i zrzucenie kajdan – mówi Veronika Hajdu z Działu Projektów Kulturalnych Amfiteatru, inicjatorka przyłączenia się do akcji w Radomiu, pomysłodawczyni cyklu „Kulturowo otwarci”. – Tak jak Polska kiedyś wygrała, wierzymy, że i Białoruś pokona dokonującą się na naszych oczach niesprawiedliwość. Okazujemy solidarność w jedyny sposób, jaki aktualnie możemy, przyłączając się do ogólnoświatowej akcji – dodaje Veronika.
Tu można pobrać materiały graficzne i instrukcje dla chcących włączyć się w #LightForBelarus
#LightForBelarus #FreeBelarus #BelarusIndependenceDay