Przejdź do treści

Big band "Mundana" jedzie do Bańskiej Bystrzycy

mundana_banska_60030 kwietnia big band „Mundana” wystąpi na festiwalu United Europe Jazz Festival w słowackiej Bańskiej Bystrzycy. Radomski zespół zagra na rynku w centrum miasta o godz. 20. Mundana bierze udział w festiwalu po raz drugi. Ostatnim razem gościł w Słowacji w 2012 roku. Po bardzo udanym pierwszym wyjeździe władze Bańskiej Bystrzycy postanowiły zaprosić Mundanę po raz kolejny. 
UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL to festiwal muzyki jazzowej, organizowane we współpracy pomiędzy Banska Bystrica (SK), Hradec Kralove (CZ), Salgotarjan (HU) i Zakopane (PL). Podstawową ideą festiwalu jest wymiana zespołów jazzowych z krajów partnerskich, promowanie charakterystycznego gatunku muzycznego, wymiany kulturalnej w Europie Środkowej i wzbogacają życie kulturalne i społeczne w różnych miejscach festiwalu. Festiwal odbywa się każdego roku w okresie od końca kwietnia do połowy maja.
Big band „Mundana” powstał 23 lutego 1995 roku z inicjatywy Zbigniewa Bidzińskiego i działa pod patronatem fundacji „Musica Mundana”. Od tego czasu dał mnóstwo koncertów i wziął udział w licznych festiwalach, m.in. w Old Jazz Meeting – Złota Tarka w Iławie i w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.
Mundana to uznana marka na muzycznej scenie Radomia i regionu. Zespół niejednokrotnie uświetniał miejskie imprezy grając m.in. na „Uliczce Tradycji”, na święcie patrona Radomia – „Kazikach”, podczas uroczystości wręczenia Radomskiej Nagrody Kulturalnej, czy na otwarciu strefy kibica w Radomiu podczas Euro 2012.
Big band ma bardzo wszechstronny repertuar. Gra m.in. jazz, muzykę latynoamerykańską oraz popularne utwory rozrywkowe. Od 2010 roku big band działa pod skrzydłami MOK „Amfiteatr”. Od utworzenia zespołu współpracowało z nim około 80 muzyków. Obecnie w big bandzie występuje dwudziestu muzyków korespondujących ze sobą w sekcji instrumentów dętych i w sekcji rytmicznej. Dyrygentem big bandu jest Zbigniew Bidziński.