Przejdź do treści

Drugi tydzień atrakcji w "Fosie pełnej kultury". Przenosimy się do Afryki!

Po iście roztańczonej potańcówce na dechach i poznaniu wierzeń pradawnych Słowian odlatujemy na drugi, co do wielkości kontynent na świecie. Czas na kolejny weekend z „Fosą pełną kultury” – „Mama Afryka”!

Afryka – kontynent kontrastów, zróżnicowania i…archetypów. Przyjrzymy się jej poprzez pryzmat kolebki ludzkości i kultury: stworzymy niepowtarzalne maski, posłuchamy o totemach i kulcie przodków, nauczymy się tradycyjnych pieśni afrykańskich i zanurzymy w opowieści z pustyni, i z puszczy…

W sobotę, 17 lipca na „Fosie pełnej kultury” będziemy tworzyli maski, które ukryją lub wzmocnią nasze prawdziwe JA oraz zmierzymy się z archetypami kobiecości w oparciu o mitologię afrykańską. Zapraszamy wszystkich lubiących śpiewać! Wspólnie nauczymy się tradycyjnych pieśni afrykańskich, by potem roztańczonym krokiem udać się na wykłady, przygotowane przez największe autorytety. Sprawdzimy najnowsze doniesienia na temat nas samych. Skąd pochodzi człowiek? W jaki sposób kształtowała się religijność afrykańska? Podczas naszego drugiego weekendu rozwiejemy najtrudniejsze pytania, zwłaszcza Wasze!
W sobotni wieczór, afrykańskimi rytmami i tańcem rozgrzejemy nasze temperamenty! O godzinie 20:30 zapraszamy na koncert Mamadou&Sahel Blues, który jest projektem z nurtu World Music. Na scenie bogata różnorodność etniczna Senegalu mocno flirtująca z soul, subsaharyjskim bluesem, akustycznym reggae oraz improwizacją. W połączeniu z tanecznym charakterem utworów, koncert stanie się rozrywką doskonałą zarówno dla ciała jak i duszy.
W niedzielne popołudnie, 18 lipca zapraszamy całymi rodzinami na dzień familijny. Oprócz niesamowitej lemoniady z „Otwarta – WINE CAFE” oraz doskonałych lodów z lodziarni „Na Rożku” baśniowo-twórczo-roztańczona „Fosa” zaoferuje nam spektakl dla dzieci, warsztaty malarskie w stylu tingatinga pt.: “dlaczego małpy skaczą?”, a także warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa oraz kliknięcia „biorę udział” w dedykowanym wydarzeniu na Facebooku!
PROGRAM WYDARZENIA:
SOBOTA, 17 LIPCA
16:00 – 19:00 – Warsztaty z tworzenia masek z MARIĄ SUBCZYŃSKĄ – miejsce: „Fosa”
16:00 – 18:00 – Religijność afrykańska i wielożeństwo – wykład MAMADOU DIOUF – miejsce: „Kawiarnia Artystyczna”
18:00 – 19:30 – Z Afryki w świat. O ewolucji człowieka i innych homininów – spotkanie z DR. MARCINEM RYSZKIEWICZEM – miejsce: „Kawiarnia Artystyczna” – realizacja projektu BO 2021*
18:00 – 20:00 – BOGINI PŁODNOŚCI KIEDYŚ A DZIŚ – warsztaty z PATRYCJĄ PLICH – miejsce: sala 23
16:00 – 20:00 – KOYEMBA – warsztaty śpiewu tradycyjnych pieśni afrykańskich z Afryki Zachodniej oraz Południowej z LYDIE CHARLOTTE KOTLIŃSKI – miejsce: Amfiteatr, ul. Śniadeckich 2
20:30 – 22:00 – KONCERT MAMADOU&SAHEL BLUES – miejsce: „Fosa”
NIEDZIELA, 18 LIPCA
16:30 – 18:30 – Warsztaty malarskie tingatinga – dlaczego małpy skaczą? z PRZEMYSŁAWEM OCHNIĄ – miejsce: „Fosa”
16:00 – 17:00 – Baśnie afrykańskie – spotkanie z opowiadaczami. Prowadzi: SZYMON GÓRALCZYK, ilustracja muzyczna: KATARZYNA PŁOCIŃSKA (djembe, digeridoo, tank drum) – miejsce: „Fosa”
AFRYKAŃSKIE TAŃCE BRYKAŃCE – warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży – miejsce: „Fosa”
17:00 – 17:45 – dzieci starsze
18:00 – 18:45 – dzieci młodsze
Opiekun weekendu: Karolina Rudecka
Wstęp wolny! Amfiteatr, ul. Parkowa 1
Na chwilę obecną nie prowadzimy wcześniejszych zapisów na sekcje warsztatowe. Deklarowany udział to przyjście przed rozpoczęciem szkolenia. Sytuacja może się zmienić w razie wprowadzania większej ilości obostrzeń sanitarnych związanych z wystąpieniem pandemii COVID-19, o czym poinformujemy przed rozpoczęciem imprezy.
Partnerem wydarzenia jest: Pracownia Nowych Mediów, restauracja Otwarta – WINE CAFE oraz lodziarnia „Na rożku”.
Projekt „Fosa Pełna Kultury” został sfinansowany ze środków Gminy miasta Radom.
*Projekt BO 2021 – „Spotkania z nauką – poznać i rozumieć świat” finansowany jest z budżetu Gminy Miasta Radomia.