Przejdź do treści

Fosa pełna kultury: Kręci nas to! Weekend filmowy [6-7 lipca]

Tegoroczną edycję „Fosy pełnej kultury” – „Do sześciu razy sztuka!” rozpoczniemy od weekendu filmowego, bo film to wg włoskiego teoretyka kina z początków XX w. Ricciotto Canudo „synteza wszystkich sztuk” i „forma doskonała”. 
Jak kolorystyka użyta w filmie wpływa na odbiór scen, a kolor na widownię i narrację? Czy jeśli pojawia się fiolet, to znaczy, że ktoś umrze? Podczas warsztatów z psychologii koloru w filmie wyjaśnione zostanie kinomanom i początkującym filmowcom (również rapująco), dlaczego czują to, co czują, oglądając filmy w konkretnych gamach kolorystycznych. Prowadzący warsztaty podpowie, jakich barw użyć, by uzyskać pożądane efekty emocjonalne. Drugi warsztat wprowadzi uczestników w podstawy filmowego montażu. Oba poprowadzi YouTuber Michał Nogala – absolwent Akademii Filmu i telewizji w Warszawie, laureat Grand Video Awards 2018 w kategorii videotutorial, który zaczynał od produkcji teledysków, następnie zaczął pracować w branży reklamowej, a obecnie skupia się głównie na przekazywaniu swojej wiedzy prowadząc warsztaty i szkolenia, oraz na kanale YouTube – “Janusz Filmu”, gdzie wiedzę dotyczącą filmowania przedstawia w formie rapowanej.
Koncertową gwiazdą weekendu filmowego będzie Skubas (6 lipca, godz. 20.30) – autor być może najpiękniejszej polskiej piosenki miłosnej o… braku miłości.

Podczas weekendu filmowego nie może zabraknąć klasyki. Po zmroku wyświetlony zostanie horror z początku lat 20. XX wieku – Nosferatu, do którego na żywo ścieżkę dźwiękową zaserwuje zespół specjalizujący się w sztuce taperstwa – Czerwie Band.

Młodzież i dorosłych Amfiteatr zaprosi też na warsztaty z dziennikarzem i krytykiem filmowym – Konradem J. Zarębskim, gospodarzem strony www.kinobyzarebski.pl. Po wspólnym obejrzeniu filmu „Green Book” w reż. Petera Farrelly’ego będzie można rozebrać go na czynniki pierwsze i poznać sztukę pisania recenzji filmowej.
W wachlarzu warsztatów filmowego weekendu znajdą się familijne zajęcia z animacji poklatkowej na zadany temat.
Goście „Fosy” poznają też historię amerykańskiego plakatu filmowego, którą zobrazuje wystawa osobliwych obrazów.
Jeśli film – nie może zabraknąć tajników charakteryzacji. Dość… upiornej!

Studio TV Pracowni Nowych Mediów zaprosi na zabawy w mobilnym greenboxie i sprawdzenie swoich sił przed kamerą.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY, NA NIEKTÓRE BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ ZAPISY.
PROGRAM:
SOBOTA:
Godz. 16-17.30: Kolor w filmie ma znaczenie – warsztaty z Januszem Filmu [Kawiarnia Artystyczna – zapisy]
Godz. 17.30-19: Podstawy filmowego montażu – warsztaty z Januszem Filmu [Kawiarnia Artystyczna – zapisy]
Godz. 16-22: Animacje dla dzieci z Madagaskarem
Godz. 20.30: Skubas – koncert
Godz. 22.30: „Nosferatu” z muzyką na żywo zespołu Czerwie Band
NIEDZIELA:
Godz. 16-20: „Green Book” – warsztaty pisania recenzji filmowych z Konradem J. Zarębskim [Kawiarnia Artystyczna – zapisy]
Godz. 16-19: Animacja poklatkowa – warsztaty z Jarosławem Basajem
Godz. 16-19: Nie takie zombie straszne, jak je charakteryzują – warsztaty ze Szkołą Wizażu i Charakteryzacji SWiCh [Pod 13-tką – zapisy]
Godz. 16-20: Studio TV Pracowni Nowych Mediów – warsztaty
Godz. 19-20: Strrrasznie fajny plakat! – warsztaty i wystawa plakatów Derricka Ogrodnego
O oprawę smakową tego i każdego następnego weekendu zadba Otwarta – WINE CAFE –. W menu m.in. wytrawne tarty, ciasta i – jakże by inaczej – popcorn!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.