Przejdź do treści

Fosa pełna kultury! Weekend pierwszy: "W kręgu Słowian"

Amfiteatr zaczaruje rzeczywistość i wprowadzi Was w świat baśni, legend, mitów i pradawnych wierzeń. W piątej edycji przeniesiemy się w czasie i przestrzeni na Słowiańszczyznę, do Afryki, krajów Azji, by finalnie trafić do krajów nordyckich! Cztery fantastyczne weekendy, a więc miesiąc doskonałej zabawy przy Parkowej 1. Zaczynamy już w najbliższą sobotę 10 lipca. Wstęp bezpłatny! Zapisujcie się do naszego wydarzenia na Facebooku.

Podczas pierwszego weekendu „Fosy Pełnej Kultury” przybliżymy różnorodność kultury Słowian. W ramach wydarzeń realizowanych 10 i 11 lipca przyjrzymy się z bliska legendom, baśniom, symbolom, zwyczajom i wierzeniom. Sobota będzie stała pod znakiem warsztatów kulinarnych. Poznamy sztukę pieczenia chleba i tworzenia zakwasów. Po zakończeniu każdy uczestnik otrzyma własny i w pełni wypieczony wyrób! Podczas spotkania z ekspertem dr. Maciejem Trzecieckim będziemy dopytywali o fakty i mity wierzeń Słowian. Dopełnieniem dla części warsztatowej weekendy będą warsztaty słowiańskiej jogi – ładunicy. Będziemy wić wianki oraz uczyć się klasycznego tańca – oberka.
Wieczorem czeka nas muzyczna inauguracja Fosy Pełnej Kultury: baśnie, mity, legendy! O 20:30  koncert zespołu „Janusz Prusinowski Kompania”, który zainspiruje słowiańską muzyką ludową. Na koniec – do późnych godzin wieczornych – słowiańska potańcówka z muzyką na żywo. Nie można przegapić tego niepowtarzalnego klimatu tegorocznej „Fosy”. Gwarantujemy, że wszyscy zaczniemy wyśmienitą zabawę.
Drugi dzień weekendu jest dedykowany wydarzeniom familijnym. Zapraszamy całymi rodzinami do grodu słowiańskiego, w którym odbywać się będą warsztaty przybliżające życie dawnych Słowian: garncarskie, odlewnicze, kaletnicze, zielarskie, kulinarne, tkackie oraz malowania tarcz. Niesamowite i bardzo różnorodne zajęcia w jednej niepowtarzalnej strefie! Nie może zabraknąć Waszych pociech.
Na piasku i leżakach posłuchamy muzycznego spektaklu Kai i Janusza Prusinowskich. Wrócimy do tradycyjnej formy tworzenia słowiańskich lalek motanek. Grupa Radomskich Opowiadaczy przybliży słowiański świat baśni i legend. Nie zabraknie również zdobienia koszulek, toreb i plecaków – będziemy tworzyć słowiańskie motywy.
Harmonogram wydarzenia:
SOBOTA, 10 LIPCA
16:00 – 19:00 – Warsztaty pieczenia chleba z ANNĄ LIPIEC – miejsce: „Fosa”
16:00 – 18:00 – Warsztaty wicia wianków z KAROLINĄ RUDECKĄ – miejsce: „Fosa”
16:30 – 18:30 – ŁADUNICA warsztaty gimnastyki słowiańskiej dla kobiet z ANETĄ GRZEGORZEWSKĄ – miejsce: korona Amfiteatru
17:30 – 19:30 – Warsztaty oberkowe z CZESŁAWEM PIÓRO – miejsce: „Fosa”
18:00 – 19:30 – Pogańskie wierzenia Słowian fakty i mity – DR. MACIEJ TRZECIECKI – miejsce: „Kawiarnia Artystyczna” –  realizacja projektu BO 2021*
20:00 – 21:30 KONCERT JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA – miejsce: „Fosa”
21:30-23:00 – SŁOWIAŃSKA POTAŃCÓWKA – miejsce: „Fosa”
NIEDZIELA, 11 LIPCA
16:00 – 19:00 – SŁOWIAŃSKIE GRODZISKO – warsztaty: garncarskie, odlewnicze, kaletnicze, zielarskie, kulinarne, tkackie, malowanie tarcz – miejsce: korona Amfiteatru – realizacja projektu BO 2021* 
16:00 – 19:00 – Lalki motanki – warsztaty z ANETĄ GRZEGORZEWSKĄ – miejsce: „Kawiarnia Artystyczna”
16:30 – 17:30 – Słuchaj uchem – spektakl muzyczny KAI I JANUSZA PRUSINOWSKICH – miejsce: „Fosa”
16:00 – 18:00 – Słowiańskie motywy na torbach, koszulkach i plecakach – warsztaty DOROTY BORYCKIEJ – miejsce: „Fosa”
18:00 – 19:00 – Słowiańskie opowieści z RADOMSKĄ GRUPĄ OPOWIADACZY – miejsce: „Fosa”
 
Wstęp wolny! Amfiteatr, ul. Parkowa 1

Na chwilę obecną nie prowadzimy wcześniejszych zapisów na sekcje warsztatowe. Deklarowany udział to przyjście przed rozpoczęciem szkolenia. Sytuacja może się zmienić w razie wprowadzania większej ilości obostrzeń sanitarnych związanych z wystąpieniem pandemii COVID-19, o czym poinformujemy przed rozpoczęciem imprezy.
Projekt „Fosa Pełna Kultury” został sfinansowany ze środków Gminy miasta Radom.
*Projekt BO 2021 – „Spotkania z nauką – poznać i rozumieć świat” finansowany jest z budżetu Gminy Miasta Radomia.