Przejdź do treści

Gra miejska – co to jest i jak się bawić?

Gra miejska stanowi bardzo ciekawą formę poznawania swojego miejsca zamieszkania i to w wielu różnorodnych aspektach.
– Jej tworzenie rozpoczyna się od określenia fabuły, na kanwie której oparta zostanie trasa gry oraz zadania, które będą musieli wykonać jej uczestnicy. Najczęściej do skonstruowania scenariusza gry wykorzystywane są wątki zaczerpnięte z zasobów historii danej miejscowości. Sama zaś zabawa zawiera w sobie elementy gry planszowej w skali makro, zagadki i przeszkody do pokonania przez osoby biorące w niej udział. Najczęściej uczestnicy dzielą się na grupy, które w tym samym czasie muszą przejść całą trasę gry – a dla zwycięzców przewidziane są nagrody – tłumaczy Anna Dudziak, koordynatorka projektu „Kreatywni razem. Cały Radom w Amfiteatrze”.
Podczas cyklicznych warsztatów, na które zapraszamy zarówno młodzież jak i dorosłych, wspólnie się zastanowimy, jaki motyw przewodni wybierzemy, tworząc fabułę naszej zabawy. Razem ze specjalistą od tworzenia zagadek opracujemy wszystkie łamigłówki, tajemnice oraz wyzwania, z którymi zmierzą się chętni do udziału w imprezie. Przewodnik turystyczny przybliży nam ciekawe wątki historyczne, które warto ująć w trasie naszej inicjatywy, zaś plastyk pomoże nam przygotować wizualne aspekty naszego przedsięwzięcia – na przykład mapki, elementy odróżniające grupy czy oznaczenia miejsc, które znajdą się w grze.
Zapraszamy zatem do wzięcia udziału w tej wyjątkowej przygodzie wszystkie osoby w wieku 12 – 100 lat. Zapisy i wszelkie informacje pod numerem telefonu 667 901 900.
Spotkanie organizacyjne już w piątek 1 września o godzinie 18.00 w budynku Scena Obozisko, ul. Śniadeckich 2.
Inicjatywa stworzenia gry miejskiej, pod nazwą „Młody, stary – dwa bratanki” została złożona do Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr” w ramach konkursu na pomysły kulturalne radomian przez Karola Jaworskiego, ucznia Zespół Szkół Niepublicznych im. Juliusza Słowackiego w Radomiu.
Realizowana jest w projekcie „Kreatywni razem. Cały Radom w Amfiteatrze”, w programie Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017”.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017”.
[fot. Radom.Retrospekcja]