Przejdź do treści

Wkręć się w sztukę: A jak Abakanowicz


 
Październikowy repertuar Amfiteatru zamykamy zupełnie nowym cyklem: Wkręć się w sztukę! Przed nami poznanie całego kulturalnego alfabetu. Jesteście gotowi?
31 października 2021, godz. 11:00
Cykl zajęć „Artystyczny Alfabet” z Panem od plastyki to podróż przez świat sztuki i kultury. Podczas kolejnych spotkań będziemy poznawać światowej sławy artystów i postaramy się wspólnie stworzyć dzieła inspirowane ich twórczością.


Zaletą programu „Artystyczny Alfabet” jest możliwość pracy z różnymi materiałami, przez co każde kolejne spotkanie będzie nową przygodą. To idealna propozycja dla dzieci, które wymagają dużego zróżnicowania aktywności. Ze spotkania uczestnicy wyniosą wiedzę na temat twórców, ale również wyjątkowe dzieła, które mogą trafić na półkę w domu, lub stać się wyjątkowym prezentem dla kogoś ważnego.

Wspólne przeżywanie i kreowanie nowych dzieł sztuki jest okazją do spędzenia wolnego czasu w atmosferze wspierającej rozwój kreatywności zarówno dziecka jak i rodzica/opiekuna.
ABAKANY
Abakany zawdzięczamy Magdalenie Abakanowicz – artystce urodzonej 20 czerwca 1930 roku w Falentach pod Warszawą. Jedna z najbardziej znanych polskich artystów, zajmowała się rzeźbą. Abakanowicz studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas krótkiej przygody z malarstwem, artystka znalazła swój indywidualny obszar realizacji artystycznej.
Abakan to rodzaj tkaniny artystycznej będącej monumentalną kompozycją przestrzenną zbliżoną do rzeźby. Tkanina w dziełach artystki posiada urozmaiconą fakturę. Abakanowicz wprowadziła relief, ażur, elementy przestrzenne, a jako tworzywo sizal. Tkaniny te określane są czasem mianem „tkanych rzeźb”. Cykl takich kompozycji, tworzonych z różnych rodzajów włókien (m.in. sizalu, końskiego włosia, sznurów rozmaitej grubości) i wysoce ekspresyjnych w charakterze, przyniósł Abakanowicz w roku 1965 główną nagrodę na biennale w São Paulo.
Pan od plastyki czyli Radek Kowalik – arteterapeuta, fotograf, kulturoznawca, animator kultury, gospodarz Domu Entuzjastów Sztuki, Kultury, Arteterapii. W swojej wieloletniej pracy z dziećmi skupia się na wzmacnianiu poczucia pewności siebie i sprawczości uczestników zajęć.
Na pierwszym miejscu stawia zabawę i rozwój kreatywności, efekt końcowy ćwiczeń jest tylko dodatkiem do tego co wydarza się w procesie twórczym. Formuła rodzinnych warsztatów artystycznych sprzyja wzmacnianiu więzi między uczestnikami, kreatywnemu rozwiązywaniu trudności związanych z działaniami twórczymi, ćwiczeniu komunikacji i rozwijaniu umiejętności pracy w zespole. Twórcza ekspresja jest narzędziem do redukcji napięcia, a także rozwoju małej motoryki dziecka.
Wstęp biletowany: 15 zł – bilet pojedynczy, 30 zł – bilet podwójny (1 dziecko + jeden dorosły): Wkręć się w sztukę: A jak Abakanowicz
Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr, ul. Daszyńskiego 5.
Spektakl dla widzów od lat 3 do 10. Liczba miejsc ograniczona!
Działania prowadzone w zgodzie ze wszystkimi zaleceniami i obostrzeniami sanitarnymi. Na naszych wydarzeniach możesz czuć się bezpiecznie.