Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Kasper Bajon – pisarz, poeta, filmowiec.

Gambit Orangutana – porozmawiamy o polskich szachach

Kasper Bajon – pisarz, poeta, filmowiec.

W czwartkowe popołudnie spotkamy się z Kasprem Bajonem, aby porozmawiać o polskich szachach. Pretekstem do rozmowy, którą poprowadzi Paweł Błach jest niezwykła książka autorstwa naszego gościa. O bogatej historii polskich szachów porozmawiamy już jutro. Start o godzinie 18.00 w „Kawiarni Artystycznej” przy ul. Parkowej 1. Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Szachy to gra, którą inspiruje życie – i która bywa inspiracją. Dla laików pozostają intrygujące i tajemnicze, dla graczy – są ich światem. Kasper Bajon pisze przede wszystkim o złotej epoce polskich szachów, wielkim Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Pisze także o Vladimirze Nabokovie, Walterze Benjaminie i Ludwigu Wittgensteinie. Poruszając się ruchem skoczka, odnajduje szachowe tropy w sztuce oraz życiu, własnym i wielkich tego świata.

Kasper Bajon – wydał kilka książek prozatorskich i poetyckich, w tym Fuerte – opowieść o Fuerteventurze, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike (2021), i Gambit orangutana – opowieść o polskich szachach. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dwutygodniku”, „Twórczości”, „Śląsku”, „Kontekstach”, „Wyspie”, „Ricie Baum” oraz „Więzi”. Jego debiutancki film Via Carpatia, który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od dziecka amatorsko gra w szachy. Jego stosunek do nich najlepiej opisuje niemiecki termin Hassliebe – odkąd pamięta, są dla niego źródłem małych triumfów i wielkich frustracji.

WSTĘP WOLNY.