Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Niedziela w tężni! Babooshki czyli folklor z nietypową harmonią

  • 1/1

Weekend zaczyna pojawiać się nad horyzontem. W okresie wakacyjnym mamy dla Państwa niezwykłą ofertę koncertową. Lato z Amfiteatrem uważamy za otwarte! Aby wspólnie bawić się i przeżywać muzyczne emocje wystarczy pojawić się w najbliższą niedzielę o godz. 18.00 tuż obok tężni solankowej w parku J. Malczewskiego na Obozisku. Przed Państwem niezwykły duet – Babooshki.

Babooshki to zespół, który powstał w 2009 roku. Jego podstawę tworzą dwie wokalistki: Polka Karolina Beimcik i Ukrainka z pochodzenia Dana Vynnytska. Ich pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie uzyskują jazzową oprawę, łącząc cechy folkloru z nietypową harmonią. Wszystko to krystalizuje się w akustycznym brzmieniu gitary i kontrabasu, wokalistki zaś pokazują, jak wiele podobieństw zachodzi pomiędzy reprezentowanymi przez nie kulturami. Wspólna płaszczyzna dźwięków pozwala zatem ująć etniczność jako pole różnych energii i indywidualności. Repertuar zespołu stanowią jazzowe interpretacje melodii z różnych regionów Polski, między innymi pieśni biłgorajskich (związanych z polskim pograniczem południowo-wschodnim), melodii mazurskich czy podlaskich, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Muzycy koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową. Źródłem inspiracji są dla członków grupy opracowania Oskara Kolberga.

Wystąpią: Karolina Beimcik, Dana Vynnytska, Jan Smoczyński, Michał Jaros, Bogusz Wekka, Michał Tomaszczyk.

Projekt Niedzielne koncerty w tężni solankowej – Budżet Obywatelski 2022 finansowany jest ze środków Gminy Miasta Radomia.