Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 19.00 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1. Fot. Jakub Celej.

Opowieści z Wołynia – zapraszamy na spotkanie literackie z Witoldem Szabłowskim

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 19.00 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1. Fot. Jakub Celej.

Piątek upłynie nam pod znakiem spotkania literackiego. Witolda Szabłowskiego nie powinniśmy nikomu przedstawiać – to jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu. Na spotkanie z autorem „Opowieści z Wołynia” zaprasza prowadzący i pomysłodawca nowego cyklu Amfiteatru – Paweł Błach.

“Opowieści z Wołynia” to najnowsza książka wybitnego reportera Witolda Szabłowskiego, która rzuca zupełnie nowe światło na rzeź wołyńską i na to, co się wydarzyło w 1943 roku. Sprawia, że 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach rozmowa z Ukraińcami na ten temat staje się możliwa.

Witold Szabłowski: “Żeby ją napisać, jeździłem na Wołyń przez sześć lat, byłem tam ponad 40 razy.”

To opowieść o niezwykłym bohaterstwie. O Ukraińcach, którzy – w najstraszniejszym momencie – mieli odwagę zaryzykować życie swoje i swoich bliskich, żeby ratować polskich sąsiadów przed UPA. Tysiące z nich straciły z tego powodu życie. Powinniśmy poznać ich historie. Reportaże z książki „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” zostały uzupełnione o dalsze losy bohaterów, a także o ważne wywiady dotyczące wydarzeń z 1943 roku.

Witold Szabłowski – pisał między innymi o Turcji, o PRL-u, o kucharzach dyktatorów, o Czarnobylu i o dziadku Władimira Putina. Jego książki ukazują się na czterech kontynentach, w ponad trzydziestu krajach. Amerykański The New York Times nazwał jego twórczość perłą, a prawa do książki o kucharzach kupiło Hollywood. Od początku wojny w Ukrainie jest bardzo zaangażowany w pomoc.

WSTĘP WOLNY.