Przejdź do treści
udostępnij

KREATYWNI RAZEM. CAŁY RADOM W AMFITEATRZE

Program Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017”

Zgłosiliśmy się do tego programu, ponieważ zależało nam, aby zaprosić społeczność lokalną do naszych działań i bliżej się poznać. Chcieliśmy także mocniej zaakcentować naszą obecność w mieście, zachęcić radomian do współpracy, by w partycypacyjny sposób tworzyć nasze działania i efekcie repertuar.  

Zaczęliśmy od diagnozy. Luźne rozmowy ze społecznością lokalną prowadziliśmy między innymi w trakcie naszych wydarzeń. Zorganizowaliśmy obchody Europejskiego Dnia Sąsiada połączone z grillem i potańcówką gdzie nawiązywaliśmy bliższe relacje. Chcieliśmy dowiedzieć się od naszych odbiorców czego potrzebują, jakie mają talenty i kulturalne marzenia, które możemy spełniać. Szczególnie zależało nam na kontakcie z młodzieżą oraz seniorami – bo to oni stanowią najliczniejszą grupę mieszkającą lub uczącą się w naszej okolicy. Dzięki ich uwagom mogliśmy zacząć budować nową ofertę. Ważnym punktem projektu był konkurs na inicjatywy kulturalne zgłoszone przez mieszkańców naszego miasta.

Drugim etapem „Kreatywnych razem…” była realizacja pięciu inicjatyw, które zwyciężyły w konkursie. Najwięcej głosów wśród czternastu zgłoszonych projektów zdobyły następujące propozycje: „Kamera, akcja! – movie dziadek” autorstwa Jeremiasza Nowaka – Moralesa; „Uwolnij swój głos – terapeutyczny potencjał śpiewu” Iwony Stanik; „Uszyj spódnicę. Artystyczne szycie” grupy inicjatywnej „Radomskie Uszytki”; „ Młody, stary – dwa bratanki” autorstwa Karola Jaworskiego; „Questowisko” Roksany Łojek.

Podczas spotkań w czterech warsztatowych grupach mieszkańcy szyli spódnice, uczyli się intuitywnego śpiewu, tworzyli wielopokoleniową grę miejską oraz quest o historii Radomia. Gra oraz spacer z powstałą na zajęciach ulotką questową odbyły się w październiku. Na początku listopada uczestnicy i realizatorzy projektów zaprezentowali też efekty swojej pracy podczas wielkiego finału „Kreatywnych razem…”. Zorganizowano:

– pokaz mody, w ramach którego pary matek i córek zaprezentowały uszyte przez siebie spódnice,

– występ zawiązanego podczas warsztatów pieśniarskiego kręgu, który zaprezentował pokaz śpiewu intuitywnego.

Opiekunem projektu ze strony Narodowego Centrum Kultury był Adam Radosz.