Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Kasper Bajon – pisarz, poeta, filmowiec.

20.04 | 18:00

Gambit Orangutana. Opowieść o polskich szachach. Spotkanie z Kasprem Bajonem

Kasper Bajon – pisarz, poeta, filmowiec.

Tematem rozmowy będzie niezwykła książka autorstwa Kaspra Bajona o bogatej historii polskich szachów. Spotkanie poprowadzi Paweł Błach.

Szachy to gra, którą inspiruje życie – i która bywa inspiracją. Dla laików pozostają intrygujące i tajemnicze, dla graczy – są ich światem. Kasper Bajon pisze przede wszystkim o złotej epoce polskich szachów, wielkim Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Pisze także o Vladimirze Nabokovie, Walterze Benjaminie i Ludwigu Wittgensteinie. Poruszając się ruchem skoczka, odnajduje szachowe tropy w sztuce oraz życiu, własnym i wielkich tego świata.

Kasper Bajon – pisarz, poeta, filmowiec. Wydał kilka książek prozatorskich i poetyckich, w tym Fuerte – opowieść o Fuerteventurze, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike (2021), i Gambit orangutana – opowieść o polskich szachach. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dwutygodniku”, „Twórczości”, „Śląsku”, „Kontekstach”, „Wyspie”, „Ricie Baum” oraz „Więzi”. Jego debiutancki film Via Carpatia, który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od dziecka amatorsko gra w szachy. Jego stosunek do nich najlepiej opisuje niemiecki termin Hassliebe – odkąd pamięta, są dla niego źródłem małych triumfów i wielkich frustracji.

WSTĘP WOLNY.