Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Trzecia edycja Free(Ra)dom Festival przed nami! W ramach działań w centrum miasta spotkamy się z Dariuszem Aksamitem.

18.06 | 15:30

FREE(RA)DOM FESTIVAL: „Ile waży kilogram? Jak długi jest metr? O tym, jak naukowcy mierzą świat i dlaczego to takie ważne” – spotkanie z Dariuszem Aksamitem

Trzecia edycja Free(Ra)dom Festival przed nami! W ramach działań w centrum miasta spotkamy się z Dariuszem Aksamitem.

Przed nami trzecia edycja Free(Ra)dom Festival – interdyscyplinarnej imprezy, którą na stałe chcemy wpisać w kalendarz czerwcowego świętowania wolności. W tym roku będziemy zastanawiać się nad wolnością, jaką niesie ze sobą nauka – jak zwykle poprzez twórcze warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazy i dyskusje ze znakomitymi gośćmi – w tym wypadku wybitnymi naukowcami i popularyzatorami nauki. Nie zabraknie też wernisażu, nocnej parady świateł, koncertu i finału ogólnopolskiego konkursu na haiku „17 sylab o Wolności”.

Poznajmy fascynujący świata nauki, pomiarów i eksperymentów. Spotkanie dla każdego ciekawego świata. Dzięki mierzeniu można naprawdę dużo dowiedzieć się o świecie. Jak zmierzono odległość Ziemi od Księżyca? Ile lat ma Zienia? Ile wynosi średnica DNA? Na te i inne pytania odpowie Darek Aksamit. Rozmowę poprowadzi Karolina Głowacka.

Karolina Głowacka – dziennikarka radiowa z doświadczeniem telewizyjnym i prasowym, współautorka książek. Od lat prowadzi audycje w Radiu TOK FM na tematy społeczne, polityczne, międzynarodowe i popularnonaukowe. Twórczyni jednego z najpopularniejszych podcastów o nauce Radio Naukowe.

Dariusz Aksamit – fizyk medyczny, popularyzator nauki, działacz społeczny i nauczyciel. Autor książki Jak naukowcy mierzą świat? Pracuje na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej,  jest m.in. prezesem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, przewodniczącym Rady Fundacji Marsz dla Nauki, wolontariuszem Fundacji Forum Atomowe. Od 2021 roku prowadzi autorską audycję Halo.Nauka w stacji Halo.Radio.

Organizatorzy: Gmina Miasta Radomia, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Partnerzy: Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury, RKŚTiG Łaźnia, American Corner Radom, Miejska Biblioteka Publiczna, DK Idalin, DK Borki.

Patronat: Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk.

WSTĘP WOLNY.