Przejdź do treści
zapisz się
zobacz
 • Każdy z uczestników stworzy unikalną figurkę!

  1/3

 • Każdy z uczestników stworzy unikalną figurkę!

  2/3

 • Każdy z uczestników stworzy unikalną figurkę!

  3/3

06.11 | 15:00-18:00

Kulturowo Otwarci: Día de Muertos

 • Każdy z uczestników stworzy unikalną figurkę!

  1/3

 • Każdy z uczestników stworzy unikalną figurkę!

  2/3

 • Każdy z uczestników stworzy unikalną figurkę!

  3/3

Wydarzenie odbędzie się 6 listopada o godz. 15.00. Wstęp jest całkowicie bezpłatny!

Kulturowo Otwarci! Wzywamy wszystkich maniaków kultury, tym razem do… Meksyku. Szykujemy dla Was wieczór opowieści o niezwykłej kulturze, zwyczajach i ludziach. Nam Polakom, Święto Zmarłych, kojarzy się ze smutkiem, przeżywaną żałobą i zadumą. Jak wygląda ten obrządek w Ameryce Północnej? Mamy dla Państwa niepowtarzalny zestaw warsztatów oraz pokaz filmu! A to nie wszystko…

O Meksykanach, mówi się podobnie jak o Polakach, że są jednym z najbardziej religijnych narodów świata. Znamienne jest to, że łączą religię katolicką z wierzeniami swoich przodków.

W naszej kulturze święto zmarłych jest nostalgicznym dniem zadumy, zatopionym w rozedrganym blasku zniczy. W Meksyku, na cmentarz zabiera się butelkę swojego ulubionego trunku, otoczenie wypełniają śpiewy, tańce i zabawa. Kolorowe dekoracje niejednokrotnie ocierają się o kicz – tańczące kościotrupy, cukrowe czaszki, czy torty w kształcie umarlaka.

Mogłoby się zdawać, że coś jest nie w porządku. Jednak to tylko złudzenie! W rzeczywistości to współczesna wersja średniowiecznej alegorii tańca ze śmiercią – dance macabre. Przedstawienie łączące w sobie makabrę i karnawał. Koncepcja zakładająca wszechwładzę śmierci, zmuszająca do refleksji nad kruchością ludzkiego życia. Z tym wyjątkowym wydarzeniem łączy się wiele ciekawych zwyczajów, jednym z nich jest wręczanie innym ludziom cukrowych czaszek o nazwie calaveras de dulc, umieszczone są na nich imiona osób obdarowywanych, podarunek taki przynosić ma szczęście.

Na ulicach meksykańskich miejscowości można spotkać ubraną w wystawną suknię oraz zdobny kapelusz panią La Catrinę – personifikację damy z wyższych sfer, w formie szkieletu kobiety. Jest ona symbolem śmierci, jako dalszego ciągu życia. Nasz ziemski pobyt w odczuciu Meksykanów jest tylko mgnieniem, czymś nietrwałym, a prawdziwe „życie” zaczyna się dopiero po śmierci. Co za tym idzie przedstawienia śmierci nie są straszne, to swoista karykatura, żart, zabawa. Dodać należy, że nie powinno się mylić tego symbolu ze Świętą Śmiercią – Santa Muerte, która choć potępiana przez Watykan, czczona jest przez wielu wyznawców na równi z innymi świętymi.

Plan dnia:

– 15:00-16:00 – Warsztat I – Calaveras. Cukrowe czaszki Podczas warsztatu wykonasz i ozdobisz własną cukrową czaszkę. Stanowi ona jeden z podstawowych atrybutów meksykańskiego Święta Zmarłych. Czaszki zdobią ołtarze upamiętniające bliskich zmarłych. Prosimy o zapisanie się na tą część warsztatów (Max. 15 osób, 60 minut).

15:00-16:00 Warsztat II – Catrina. Koścista Pani Wizerunek wystrojonego kobiecego szkieletu jest niezwykle charakterystyczny i rozpowszechniony w kulturze meksykańskiej. Wykonasz i ozdobisz własną figurkę, która przyozdobi twój pokój. Prosimy o zapisanie się na tą część warsztatów (Max. 15 osób, 60 minut).

16:15 Pokaz filmu pt. „Oczekując na dusze zmarłych” Reżyseria – M. Szyszka, zdjęcia – A. Sochan, Producent – Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych. Prosimy o zapisanie się na tą część wydarzenia.

16:45-18:00 – Niezliczone oblicza meksykańskiego Święta Zmarłych, a w tym: spotkanie z antropologiem, pokaz ołtarza i pokazy dwóch tańców specyficznych dla obchodów Święta Zmarłych. Prosimy o zapisanie się na tą część wydarzenia.

Działania prowadzone w zgodzie ze wszystkimi zaleceniami i obostrzeniami sanitarnymi. Na naszych wydarzeniach możesz czuć się bezpiecznie.