Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

W październiku gościem Amfiteatru będzie Witold Szabłowski - jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu.

06.10 | 19:00

Opowieści z Wołynia – Spotkanie literackie z Witoldem Szabłowskim

W październiku gościem Amfiteatru będzie Witold Szabłowski - jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu.

“Opowieści z Wołynia” to najnowsza książka wybitnego reportera Witolda Szabłowskiego, która rzuca zupełnie nowe światło na rzeź wołyńską i na to, co się wydarzyło w 1943 roku. Sprawia, że 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach rozmowa z Ukraińcami na ten temat staje się możliwa. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach.

Witold Szabłowski: “Żeby ją napisać, jeździłem na Wołyń przez sześć lat, byłem tam ponad 40 razy.”

To opowieść o niezwykłym bohaterstwie. O Ukraińcach, którzy – w najstraszniejszym momencie – mieli odwagę zaryzykować życie swoje i swoich bliskich, żeby ratować polskich sąsiadów przed UPA. Tysiące z nich straciły z tego powodu życie. Powinniśmy poznać ich historie. Reportaże z książki „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” zostały uzupełnione o dalsze losy bohaterów, a także o ważne wywiady dotyczące wydarzeń z 1943 roku.

Witold Szabłowski to jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu. Pisał między innymi o Turcji, o PRL-u, o kucharzach dyktatorów, o Czarnobylu i o dziadku Władimira Putina. Jego książki ukazują się na czterech kontynentach, w ponad trzydziestu krajach. Amerykański The New York Times nazwał jego twórczość perłą, a prawa do książki o kucharzach kupiło Hollywood. Od początku wojny w Ukrainie jest bardzo zaangażowany w pomoc.

WSTĘP WOLNY.