Przejdź do treści
kup bilet
zobacz
udostępnij

Widzimy się w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1 już 4 listopada!

04.11 | 18:00

Śladami muzykantów – Rozmowa z prof. Andrzejem Bieńkowskim i potańcówka

Widzimy się w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1 już 4 listopada!

Trzymałem węża w garści. Śladami muzykantów – to tytuł najnowszej książki prof. Andrzeja Bieńkowskiego, która opowiada o ostatniej generacji wiejskich muzykantów, ich obyczajach i muzyce. Podczas rozmowy autor opowie o odchodzeniu kultury wsi, w tym wsi Ziemi Radomskiej, spróbuje przeanalizować przyczyny jej zaniku oraz opowie o jej wyjątkowości i oryginalności. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach. Po rozmowie zagra do tańca Kapela Henryka Gwiazdy.

Andrzej Bieńkowski, (ur. 1946 r.), artysta malarz, etnograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat nagrody imienia Oskara Kolberga. Autor książek: Ostatni wiejscy muzykanci-ludzie, obyczaje, muzyka, Sprzedana muzyka, 1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów, Trzymałem węża w garści. Śladami muzykantów oraz 15 publikacji w serii Muzyka Odnaleziona. Od 1980 roku, w trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski, Ukrainy i Białorusi.

W 2007 roku wspólnie z żoną Małgorzatą założył wydawnictwo Muzyka Odnaleziona (obecnie WMO), poświęcone muzyce wiejskiej. W 2012 roku powstała fundacja Muzyka Odnaleziona, której jest fundatorem. Współpracuje z Polskim Radiem. Laureat nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku i Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w 2008. W 2014 roku otrzymał za swoją działalność Srebrny Medal Gloria Artis.

Potańcówka – bezpośrednio po spotkaniu będzie można potańczyć obera przy muzyce na żywo. Zagra Kapela Henryka Gwiazdy w składzie:

Henryk Gwiazda – harmonia polska trzyrzędowa,
Mateusz Niwiński – skrzypce,
Kamil Chrząszcz – bębenek.

Spotkanie literackie – Wstęp wolny.

Potańcówka – Bilety wstępu 10 zł – dostępne na biletyna.pl oraz w kasie Amfiteatru (płatność tylko gotówką). 

Liczba miejsc ograniczona!