Przejdź do treści
zobacz
udostępnij

Gościem pierwszego w 2024 roku Spotkania z nauką będzie prof. Jan Hartman, filozof, etyk i publicysta.

31.01 | 19:00

Spotkania z nauką – Czy filozofia się kończy? Rozmowa z prof. Janem Hartmanem

Gościem pierwszego w 2024 roku Spotkania z nauką będzie prof. Jan Hartman, filozof, etyk i publicysta.

Gościem pierwszego w 2024 roku Spotkania z nauką będzie prof. Jan Hartman, filozof, etyk i publicysta. Pretekstem do rozmowy z prof. Hartmanem jest jego najnowsza książka „Zmierzch filozofii”. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach.

Czy prof. Hartman wieszczy koniec filozofii podobnie, jak Jacek Dukaj wieszczy koniec pisma? Czy najlepszy czas filozofii już minął? Czy może jednak ma do zaoferowania jeszcze dużo, a wieści o jej śmierci są zdecydowanie przesadzone?

Książka Jana Hartmana, profesora filozofii z UJ, autora wielu filozoficznych rozpraw i traktatów, objaśnia procesy kulturowe i społeczne, które doprowadziły wielki projekt „Filozofia” do kresu jego możliwości. Przede wszystkim jednakże uwaga autora skupia się na wyjątkowych i charakterystycznych dla filozoficznego sposobu myślenia koncepcjach i pojęciach, które albo wyczerpały już swój potencjał oddziaływania na naukę i kulturę, albo są zbyt ezoteryczne i dziwne, by zostać przez kulturę zaadaptowane i wykorzystane. Tym samym “Zmierzch filozofii” jest nie tylko opowieścią o pewnej pięknej katastrofie, lecz również wycieczką z przewodnikiem po rzadko odwiedzanych przez postronnych arkanach filozoficznego teatru myśli – tak opisuje publikację wydawca.

Jan Hartman, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof i etyk, a także publicysta, związany głównie z tygodnikiem „Polityka”. Urodził się w 1967 r. we Wrocławiu, studiował na KUL, od 1990 r. związany z UJ. Jest autorem ponad dwudziestu książek i kilku tysięcy felietonów i artykułów prasowych. Okazjonalnie angażuje się w działalność polityczną po stronie lewicowo-liberalnej. Ostatnio ukazały się w wydawnictwie Austeria dwie jego książki: Spowiedź antychrysta oraz Zmierzch filozofii.

Spotkanie realizowane w ramach „Spotkania z nauką – Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia.

WSTĘP WOLNY. Liczba miejsc ograniczona.