Przejdź do treści
udostępnij
zobacz

prof. Grzegorz Wrochna. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach - pracownik działu projektów kulturalnych Amfiteatru. fot. Dariusz Iwanski.

02.09 | 18:00

SPOTKANIA Z NAUKĄ – POLSKA W KOSMOSIE – rozmowa z prof. Grzegorzem Wrochną

prof. Grzegorz Wrochna. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach - pracownik działu projektów kulturalnych Amfiteatru. fot. Dariusz Iwanski.

Gościem najbliższego Spotkania z nauką będzie prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna. Temat wykładu i rozmowy to Polska w kosmosie. Spotkanie poprowadzi Paweł Błach, pomysłodawca cyklu.

Grzegorz Wrochna – profesor fizyki, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburgu i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.

Od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek.

Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.).  W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej.

W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA. Od 18 lutego 2021 r. kieruje Polską Agencją Kosmiczną.

Wydarzenie odbędzie się w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1. Wstęp na spotkanie jest całkowicie bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona!