Przejdź do treści
udostępnij
zobacz

Ten zwycięski projekt zobaczycie Państwo na budynku przy ulicy Kusocińskiego 5A. Warto z nami być! Autorem jest Donut Studio.

Z jerzykami po sąsiedzku – odsłonięcie muralu i piknik rodzinny już w najbliższą niedzielę

Ten zwycięski projekt zobaczycie Państwo na budynku przy ulicy Kusocińskiego 5A. Warto z nami być! Autorem jest Donut Studio.

W niedzielę przy ulicy Kusocińskiego 5A chcemy Państwu zaproponować piknik rodzinny! Zapraszamy na wydarznie, podczas którego odsłonimy mural z budkami lęgowymi dla jerzyków. W programie: potańcówka z muzyką na żywo, wspólne, sąsiedzkie grillowanie, animacje dla dzieci. Wstęp jest całkowicie bezpłatny! Czekamy na Państwa w okolicach bloku przy ul. Kusocińskiego 5A.

„Domek dla jeRZyka, mural dla oka” to zwycięski projekt, który został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2022. Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki, które licznie występują w naszym mieście. Są ważną częścią środowiska naturalnego. Aby stworzyć im lepsze warunki do rozwoju i tym samym zwalczać problem ze zbyt dużą liczbą komarów, powstał pomysł na mural, w który zostaną wpisane budki lęgowe dla tych ptaków.

Miejscem, gdzie można spotkać dużą populację jerzyków, są okolice bloku przy ul. Kusocińskiego 5A, dlatego też jego ściana została wybrana na realizację muralu wraz z budkami. Mural przedstawiający jerzyka w locie, zostanie uroczyście odsłonięty podczas pikniku.

Dlaczego jerzyki są wyjątkowe?

Życie w locie

Jerzyk większą część życia spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując na dużej wysokości (do 2,5 km).

Długi lot

Niektóre osobniki mogą pozostawać w locie bez przerwy do 10 miesięcy.

Jeden z najszybszych

Jerzyk jest jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h.

Długie życie

Najdłuższa odnotowana długość życia u zaobrączkowanego jerzyka to 21 lat.

Na ziemi

Jerzyk nigdy z własnej woli nie ląduje na ziemi. Jest bezbronny i nie potrafi się poruszać przez swoje krótkie nóżki. W takim przypadku potrzebuje naszej pomocy.

Jedzenie

Jerzyki zdobywają jedzenie wyłącznie w locie. Jedzą owady m.in. drobne chrząszcze, muchy, komary, bąki, małe motyle oraz pająki.

Sen

Jerzyki mają krótkie przerwy na sen lecąc pod wiatr na wysokości do trzech tysięcy metrów.

Komary

Jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść nawet 20 000 drobnych latających owadów, w tym komarów i meszek.

100 km po posiłek

Jerzyk po posiłek może oddalić się od swojego gniazda nawet na 100 km.

Letarg

Młode jerzyki mogą okresowo przechodzić w stan letargu, kiedy brakuje pożywienia. Obniżają wtedy temperaturę ciała i zwalniają przemianę materii.

„Domek dla jeRZyka, mural dla oka” to zwycięski projekt, który został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego. Jest finansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logotyp_marki_radom__jpeg_-768x357-1.jpg