Ale Meksyk! – spotkanie z różnorodnością [4-5.08 PROGRAM]

Przepastne wody Atlantyku oddzielają nas od Ameryki Łacińskiej. Nie przeszkodzą nam one jednak 4 i 5 sierpnia zaznać rytmów, kolorów, smaków i zapachów Meksyku. Do tych przybliżą nas dźwięki specyficznej dla regionu muzyki, jak również warsztaty, zabawy oraz opowieści o „pępku księżyca”. O tym fascynującym kraju i jego różnorodnej kulturze opowie w sobotę, 4 sierpnia, podróżnik, antropolog i meksykanista – Marcin Kozłowski

„Zróżnicowany krajobraz, bogata fauna i flora oraz odmienność mieszkańców Meksyku gwarantują niezapomniane wrażenia i doznania. Górujące nad płaskowyżami ośnieżone szczyty wulkanów, plaże o białym piasku i lazurowej wodzie, mieniące się czerwienią zachodzącego słońca pustynie, szum wodospadów oraz ich odświeżająca bryza, labirynty pasm górskich czy gęste lasy zwrotnikowe nazywane selwą dają nieskończenie wiele możliwości do eksploracji i zachwytu.

Mieszkańcy tak wielkiego i zróżnicowanego kraju odznaczać się muszą dużą różnorodnością. W ich skład wchodzą grupy ludności tubylczej, jak również Metysi stanowiący przeważającą większość. Stało się tak za sprawą konkwisty i kolonizacji, a także ponad dwustuletniego kształtowania się państwa meksykańskiego. Nie możemy również zapominać o licznych imigrantach, którzy wzbogacają ten społeczny i kulturowy pejzaż.

 

Przodkowie tubylców pozostawili po sobie przepiękne budowle zwane piramidami, które stanowią świadectwo wysokiego rozwinięcia kultur mezoamerykańskich. Metysi odpowiedzialni są za różnorodność architektoniczną współczesnych miast Meksyku.

Kraina kukurydzy, dyni, fasoli, papryki chile oraz licznych owoców dostarcza niezwykłych doznań za sprawą swych kulinariów. Czekająca tam wolność jest również lekcją o związanymi z nią granicami.”

Marcin Jacek Kozłowski – antropolog, politolog, meksykanista. W Meksyku spędził siedem lat (dwukrotnie stypendysta rządu meksykańskiego). Napisał wiele artykułów naukowych i współpracował w realizacji filmów dokumentalnych dotyczących kultury Meksyku.

Spotkanie „Ale Meksyk!” w sobotę, 4 sierpnia, o godz. 18.30 w „Kawiarni Artystycznej”.

Wstęp wolny.

 

PROGRAM

SOBOTA, 4 SIERPNIA
godz. 16 – Wszystko o kukurydzy [warsztaty kulinarne]
godz. 16.10-19.10 – Cajon, flamenco i salsa bez tajemnic [warsztaty]
godz. 18.30 – Ale Meksyk! [spotkanie z podróżnikiem Marcinem Kozłowskim]
godz. 20 – LOS BOMBEROS [koncert]

NIEDZIELA, 5 SIERPNIA
godz. 16-20 – Wystawa rzemiosła meksykańskiego
godz. 16.10 – Zanim przypłynął Kolumb… [historyczna gra rodzinna]
godz. 16.10 – Calaveras! [warsztaty robienia cukrowych czaszek]
godz. 18.20 – Czekoladowo! [warsztaty cukiernicze]

 

Projekt „Fosa pełna kultury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z dotacji celowej Gminy Miasta Radomia.

 

Tags:

Comments are closed.