Fosa pełna kultury: Kurtyna w górę! Weekend teatralny [13-14 lipca]

Teatr odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy obraz (scenografia), ruch (choreografia) z dźwiękiem (oprawa muzyczna), często dotykając wręcz zmysłów węchu czy dotyku. Stanowi nieprzebrane bogactwo doznań, różnorodności. Jest miejscem, który i wokół którego skupiają się ludzie od starożytności. Wszak człowiek poza chlebem od zawsze potrzebował igrzysk. Trudno więc, zagłębiając się w kolejne dyscypliny sztuki, nie zajrzeć do teatru.

Fosowa scena dostanie teatralne okotarowanie, a na portalu sceny zawisną dwie maski (symbolizujące tragedię i komedię). Na wszystkie wydarzenia podczas weekendu wzywał będzie teatralny dzwonek, a rozpoczynał je gong. Opowieść o teatrze zarówno podczas pierwszego dnia dedykowanego dorosłym, jak i drugiego – poświęconego dzieciom budowana będzie wokół „Alfabetu Teatru” opracowanego przez Martę Guśniowską, uznaną autorkę i dramaturga.

W programie soboty, 13 lipca, m.in. spektakl „Puszczańskie Opowieści” Białostockiego Teatru Lalek, rozmowa z aktorką i piosenkarką Marią Peszek, którą poprowadzi Remigiusz Grzela, i koncert  Kirszenbaum – zespołu, który „jest jak Wyspiański na mefedronie”.

Goście Fosy będą też mogli wziąć udział w dramacie, który zostanie zaprezentowany w formie warsztatu, w niecodziennej formule czytać w ciemności (taki kontakt ze słowem, podparty na żywo graną muzyką niezwykle oddziałuje na zmysły i pobudza wyobraźnię) oraz w warsztatach familijnych „Metamorfozy” czy zgłębić tajemnice sitodruku, a potem wykorzystać wiedzę podczas tworzenia teatralnej dekoracji.

 

13-14 lipca 2019
KURTYNA W GÓRĘ! – weekend teatralny

SOBOTA:
Godz. 16.30-17.30: Twarze Marii Peszek. Rozmawia Remigiusz Grzela [Kawiarnia Artystyczna]
Godz. 18.30-19.30: Czytanie w ciemności [Pod 13-tką]
Godz. 20 – 21.15: Kirszenbaum – koncert
Godz. 21.45: „Puszczańskie opowieści” – spektakl

NIEDZIELA:
Godz. 16-17: Alfabet teatru – warsztaty w formie gry [Pod 13-tką]
Godz. 17.30-18.30: Alfabet teatru – warsztaty w formie gry [Pod 13-tką]
Godz. 16.30-17.30: Metamorfozy – warsztaty familijne [Kawiarnia Artystyczna]
Godz. 17: Sitodruk – warsztaty
Godz. 18-19.30: Warsztaty teatralnej iluzji

 

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu promocji kultury.

Tags: , , , ,

Comments are closed.