Kulturowo otwarci: Wystawa makatek Iryny Harasym i warsztaty z ich tworzenia / ODWOŁANE

Zapraszamy  dorosłych i dzieci, radomian i nie tylko (spotkanie różnych narodowości) na warsztaty, podczas których nauczymy się, jak tworzyć piękne dzieła sztuki ze skrawków tkanin, koronek i na pozór niepotrzebnych materiałów. Wydarzenie odbędzie się 24 października przy ul. Śniadeckich 2

Każdy z uczestników będzie miał okazję poznać tajniki oraz obejrzeć prace ukraińskiej artystki, aktualnie mieszkającej w Warszawie – Iryny Harasym. Urodzona w 1980 r. Ira razem z Amfiteatrem w tym roku obchodzi swój osobisty jubileusz. Malarka, pedagog, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Współpracowała przy projektach artystycznych z Ośrodkiem Kultury Ochoty i Fundacją ‚Ja Wisła’. Tworzy także scenografię do filmów animowanych. Od kwietnia 2017 r. stale współpracuje z polskim wydaniem ukraińskiego magazynu dla dzieci ‚Switanok’ jako ilustratorka.

Makatka  to niewielka tkanina dekoracyjna do zawieszenia na ścianie, bądź rozkładania na meblach. Makatki są często wzorzyste i wielokolorowe, ale także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Przeważnie wzory wykonuje się na specjalnie do tego celu przystosowanej tkaninie bawełnianej lub w przypadku dziergania – wełnianej. Makatki, w zależności od tego, co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje (np.: makatka religijna w odróżnieniu od makatki ludowej, czy też standardowo ozdobnej).

Mogą być w formie obrazów, podkładek, obrusów, serwetek, chusteczek, poszewek . Makatki mogą być: dziergane, wyszywane, wykonywane techniką patchworku, a także malowane. I właśnie tę technikę zaprezentuje nam autorka wystawy oraz poprowadzi warsztaty.

Wystawa i warsztaty 24 października od godz. 11 w Amfiteatrze przy ul. Śniadeckich 2.

Wstęp wolny. Rejestracja poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSepHOVQ0P5n_xdUR9YhEDB2lt-GuzL8Y2yKUHzOZ-0vHsgjhA/viewform

 

 

Tags: ,

Comments are closed.