Przejdź do treści

Kulturowo otwarci: Día de Muertos


Kulturowo Otwarci! Zapraszamy wszystkich maniaków kultury, tym razem do… Meksyku. Szykujemy dla Was wieczór opowieści o niezwykłej kulturze, zwyczajach i ludziach. Nam Polakom, Święto Zmarłych, kojarzy się ze smutkiem, przeżywaną żałobą i zadumą. Jak wygląda ten obrządek w Ameryce Północnej? Mamy dla Państwa niepowtarzalny zestaw warsztatów oraz pokaz filmu! A to nie wszystko…

6 listopada, godz. 15:00. Wstęp wolny! Obowiązują zapisy na warsztaty.

O Meksykanach, mówi się podobnie jak o Polakach, że są jednym z najbardziej religijnych narodów świata. Znamienne jest to, że łączą religię katolicką z wierzeniami swoich przodków. W naszej kulturze święto zmarłych jest nostalgicznym dniem zadumy, zatopionym w rozedrganym blasku zniczy. W Meksyku, na cmentarz zabiera się butelkę swojego ulubionego trunku, otoczenie wypełniają śpiewy, tańce i zabawa. Kolorowe dekoracje niejednokrotnie ocierają się o kicz – tańczące kościotrupy, cukrowe czaszki, czy torty w kształcie umarlaka.

Mogłoby się zdawać, że coś jest nie w porządku. Jednak to tylko złudzenie! W rzeczywistości to współczesna wersja średniowiecznej alegorii tańca ze śmiercią – dance macabre. Przedstawienie łączące w sobie makabrę i karnawał. Koncepcja zakładająca wszechwładzę śmierci, zmuszająca do refleksji nad kruchością ludzkiego życia.

Z tym wyjątkowym wydarzeniem łączy się wiele ciekawych zwyczajów, jednym z nich jest wręczanie innym ludziom cukrowych czaszek o nazwie calaveras de dulc, umieszczone są na nich imiona osób obdarowywanych, podarunek taki przynosić ma szczęście. Na ulicach meksykańskich miejscowości można spotkać ubraną w wystawną suknię oraz zdobny kapelusz panią La Catrinę – personifikację damy z wyższych sfer, w formie szkieletu kobiety. Jest ona symbolem śmierci, jako dalszego ciągu życia.
Nasz ziemski pobyt w odczuciu Meksykanów jest tylko mgnieniem, czymś nietrwałym, a prawdziwe „życie” zaczyna się dopiero po śmierci. Co za tym idzie przedstawienia śmierci nie są straszne, to swoista karykatura, żart, zabawa. Dodać należy, że nie powinno się mylić tego symbolu ze Świętą Śmiercią – Santa Muerte, która choć potępiana przez Watykan, czczona jest przez wielu wyznawców na równi z innymi świętymi.
Harmonogram:
15:00-16:00 – Warsztat I – Calaveras. Cukrowe czaszki
Podczas warsztatu wykonasz i ozdobisz własną cukrową czaszkę. Stanowi ona jeden z podstawowych atrybutów meksykańskiego Święta Zmarłych. Czaszki zdobią ołtarze upamiętniające bliskich zmarłych.
(Max. 15 osób, 60 minut)
15:00-16:00 Warsztat II – Catrina. Koścista Pani
Wizerunek wystrojonego kobiecego szkieletu jest niezwykle charakterystyczny i rozpowszechniony w kulturze meksykańskiej. Wykonasz i ozdobisz własną figurkę, która przyozdobi twój pokój.
(Max. 15 osób, 60 minut)
16:15 Pokaz filmu pt. „Oczekując na dusze zmarłych”
Reżyseria – M. Szyszka, zdjęcia – A. Sochan, Producent – Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych
16:45-18:00 – Niezliczone oblicza meksykańskiego Święta Zmarłych
– Spotkanie z antropologiem,
– Pokaz ołtarza,
– Pokaz 2 tańców specyficznych dla obchodów Święta Zmarłych.
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr, ul. Śniadeckich 2

Działania prowadzone w zgodzie ze wszystkimi zaleceniami i obostrzeniami sanitarnymi. Na naszych wydarzeniach możesz czuć się bezpiecznie.