Naucz się tańczyć flamenco – intensywnego, pasjonującego i żywiołowego tańca z Andaluzji! Zajęcia prowadzi utalentowana i wykształcona w Hiszpanii instruktorka – Alicja Pyclik.
Celem zajęć jest propagowanie kultury i tańca hiszpańskiego w Radomiu. Zajęcia odbywają się w piątki. Grupa dziecięca o 18.00, a dla dorosłych o 19.30.
Kilka słów o samym tańcu:
Taniec flamenco narodził się w Andaluzji, czyli w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Powstał ze zderzenia folkloru hiszpańskiego z kulturą Cyganów przybyłych na te ziemie. Spotkanie to zaowocowało niezwykłą i unikatową formą tańca jaką jest flamenco. Na tak tajemniczo brzmiącą nazwę składają się liczne formy, które różnią się między sobą rytmem, tempem, charakterem i wyrazem. Jest ich bardzo dużo podstawowe to: alegria, buleria, solea, fandango, tangos czy tientos. Każdy z tych gatunków to nie tylko forma tańca, ale także poezja strof, muzyka. W tekstach flamenco przekazywane są proste acz głębokie prawdy życiowe. Gitara i śpiew często współpracują ze sobą, ale mogą stanowić także osobną formę artystyczną. Dawniej flamenco wykonywane było jedynie w wąskim gronie rodzinnym, towarzyszyło bardziej lub mniej kameralnym spotkaniom. Z czasem zaczęło wychodzić na sceny, najpierw przeznaczone dla tego gatunku tzw. tablao, a następnie na duże narodowe i międzynarodowe estrady. Flamenco zostało wyróżnione jako dziedzictwo kulturowe Hiszpanii.
Flamenco – żyć chwilą, na krawędzi, intensywnie, z pasją, najbardziej jak się da. To taniec ognia, taniec żywiołów. Poezja nieokiełznana, której nie da się zamknąć w wersach.
Wśród wielu form tanecznych, które kwitną w Radomiu, nie może zabraknąć tego specyficznego i jedynego w swoim rodzaju tańca, który wymaga i uczy określonej wrażliwości rytmicznej, koordynacyjnej i ekspresyjnej. By móc wyrażać się we flamenco potrzebne są podstawowe umiejętności techniczne, które stwarzają bazę do ekspresji. Są to ćwiczenia koordynacyjne, ruchy rąk i nadgarstków, step i rytm, klaskanie. W opanowaniu ich pomagają na początek krótkie choreografie i ćwiczenia techniczne. Kolejnym etapem jest poznawanie i rozróżnianie poszczególnych form flamenco w teorii i w praktyce. Każda z form posiada ponadto poszczególne charakterystyczne części, które wyróżniają się specyficzną melodią czy rytmem. Akcesoria jak wachlarz, chusta czy kastaniety często towarzyszą wykonywaniu tego tańca i opanowanie ich użycia jest kolejnym z wyzwań technicznych. Jeśli chodzi o choreografię, to podstawową trudnością jest opanowanie jej, następnie tworzenie własnych aż do swobodnej improwizacji.
Chciałabym stworzyć prężnie działającą Akademię Flamenco, która kształciłaby na wszystkich poziomach zaawansowania, współpracowała z artystami zagranicznymi oraz byłaby reprezentacyjna dla Radomia. Z czasem zainicjować międzynarodowy festiwal flamenco, który byłby miejscem spotkania pasjonatów flamenco z całego świata.
Kilka słów o prowadzącej:
Alicja Pyclik jest pełną pasji tancerką flamenco z bogatym międzynarodowym doświadczeniem artystycznym i pedagogicznym. Jej wesoła, przyjacielska i otwarta osobowość pomaga w tworzeniu niezapomnianej atmosfery podczas zajęć. Posiada gruntowne wykształcenie zdobyte w Konserwatorium Tanecznym w Hiszpanii. Jej wszechstronność, dynamizm i zaangażowanie pomagają w zarażaniu innych zamiłowaniem do tańca.
Kuźnia Artystyczna
ul. Daszyńskiego 5, Radom 26-600
tel/fax 48 679-61-03
kuznia.amfiteatr@gmail.com