Przejdź do treści

Ars scaenica: „Pierwsza miłość”

2 marca „Pod 13-tką” kolejna odsłona teatralnego cyklu Ars scaenica. Tym razem „Pierwsza miłość” – monodram na podstawie opowiadania Samuela Becketta „Pierwsza miłość”
Kto po „Pierwszej miłości” spodziewa się subtelnych przeżyć związanych z inicjacją w najpiękniejsze ludzkie uczucie, lepiej niech się na ten spektakl nie wybiera. Zamiast motylków w brzuchu znajdzie tu robaki pasożytujące na zaropiałej ranie. Ta surrealistyczna opowieść to studium zachowań wobec granicznych sytuacji i podstawowych wyborów. To zapis lęków, niechęci, ale i odtrącenia narzucanych przez życie ról: syna, męża, ojca. Historia opowiada o zajmującym podstawowe miejsce w całej twórczości Samuela Becketta procesie redukcji, samoograniczania, wycofywania ze świata, stopniowej rezygnacji ze sfery sensualnej, fizycznej, ale i społecznej. Bohater, konsekwentny outsider, opisuje dokonaną na sobie wiwisekcję, a raczej jakieś mentalne harakiri, wewnętrzne rozbebeszenie. Pozostający na marginesie spraw cynik, brnąc w stronę zawieszenia, jakiejś groteskowej nirwany, pozostawia za sobą spaloną ziemię.
Wszystko to oczywiście okraszone absurdalnym, beckettowskim humorem przyprawionym mięsistą wypowiedzią monodramu Damiana Kierka.
Adaptacja i wykonanie Damian Kierek, tłum. Maria Ziębina.
Początek monodramu 2 marca o godz. 18 „Pod 13-tką” przy ul. Parkowej 1.
Bilety po 10 zł na biletyna.pl i w kasie Amfiteatru. Liczba miejsc ograniczona.