Przejdź do treści

Artur Dutkiewicz Trio – Walentynkowy koncert jazzowy w Amfiteatrze

Jedni z najlepszych polskich muzyków jazzowych, na czele z Arturem Dutkiewiczem, wystąpią w radomskim Amfiteatrze podczas walentynkowego koncertu jazzowego, który odbędzie się w piątkowy wieczór 15 lutego

Program koncertu tria zawiera kompozycje własne lidera zespołu Artura Dutkiewicza oraz zaskakujące, jazzowe wersje legendarnych utworów Czesława Niemena i Jimi Hendrixa z płyt „Niemen Improwizacje” i „Hendrix Piano”.
Styl Artur Dutkiewicz Trio to połączenie klasycznego jazzu z brzmieniem nowoczesnego tria jazzowego. Silna ekspresja przeplata się z wyciszającymi, prawie medytacyjnymi momentami w solowych kadencjach
Zespół w składzie:
Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja
 
Artur Dutkiewicz – fortepian
Jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych.  Finalista konkursu Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski pianista jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes.
Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi: z Tomaszem Szukalskim,
z którym grał przez 25 w duecie i kwartecie, a także z Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jorgosem Skoliasem, Darkiem Oleszkiewiczem, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własne trio jazzowe. Jako jeden z nielicznych pianistów jazzowych w Polsce i Europie wykonuje recitale solowe.
Występował na wielu festiwalach muzycznych m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Jazz Ost West – Norymberga, Music Oggi – Milan, Festival D’Europe Centrale – Paris, Sziget Festival – Budapest, Glasgow Jazz Festival,  Jazz Plaza Festival – Havana, Ethno Jazz Festival – Saloniki, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Milan oraz w wielu salach koncertowych Europy, Azji, Afryki i USA.
W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festiwal, gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na  30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 50 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.
 
Michał Barański – kontrabas
Wybitny kontrabasista młodego pokolenia jazzowego. Już jako trzynastolatek wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. W trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno,
Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.
Momentem zwrotnym w karierze Michała Barańskiego było zaproszenie go w 2008 roku do zespołu Benny Maupina – legendarnego multiinstrumentalisty, który współpracował z Milesem Davisem (słynny album „Bitches Brew”) i ze znakomitą formacją „Headhunters” Herbie Hancock’a.
 
Łukasz Żyta – perkusja
Znakomity polski perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europe Jazz Contest w Hoelaart (1996). Jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Andrzej Cudzich, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Urszula Dziak, Ewa Bem, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry.
 
Czas:
15 luty (piątek) 2013
godz. 19:00
 
Miejsce:
Kawiarnia Muzyczna
ul. Parkowa 1
 
Bilety:
Do nabycia w MOK „Amfiteatr”
ul. Parkowa 1
tel. 48-364-29-68
cena 20 zł
 
Patronat nad koncertem objęło Radio Dla Ciebie