Café Jazz Festival już od 18 do 20 sierpnia. Nad zalewem na Borkach, ale i w centrum miasta, czeka nas święto jazzu tradycyjnego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Kto wystąpi?
Oto gwiazdy drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Radomiu:
The Harpiano Show
To duet bratnich, muzycznych dusz: Neila Wilde’a – angielskiego pianisty, wokalisty, autora muzyki i tekstów oraz Jakuba Konieczko – polskiego harmonijkarza, wokalisty, autora muzyki. Panowie spotkali się po raz pierwszy w 2013 roku podczas Hot Jazz Spring w Częstochowie i, co tu dużo mówić, szybko się zgrali!
Nazwa – The Harpiano Show – powstała z połączenia dwóch słów w języku angielskim: potocznej harmonijki ustnej , czyli „harp” oraz pianina „piano”. Dla łatwiejszej wymowy podwójne p zostało zamienione na pojedyncze i powstało Harpiano.
W repertuarze duetu znajdują się utwory głównie z zakresu boogie-woogie, bluesa, rock and rolla oraz stylowych ballad. Podczas koncertów można usłyszeć autorskie kompozycje Neila Wilde’a, ale również takie utwory, jak What a Wonderful World (Luis Armstrong) czy Unchain My Heart (Ray Charles). Występ The Harpiano Show to nie tylko muzyka, ale również show, podczas którego Neil gra na pianinie za pomocą m.in. nóg i łokci, a Jakub wykonuje solowe popisy grając na harmonijce ustnej.
Diane Davidson & Dixie Company
Dixie Company to poznańska formacja jazzu tradycyjnego, która powstała w 1993 roku z inicjatywy puzonisty Krzysztofa Zaremby. Od tego czasu zespół zagrał kilkaset koncertów w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą.
Cechą charakterystyczną Dixie Company jest granie hot zawierające maksimum swingu oraz pełne ekspresji i żywiołowości improwizacje solistów. Duże wrażenie robią wręcz karkołomne popisy sekcji instrumentów dętych podparte perfekcyjnie pracującą sekcją rytmiczną. Istotnym elementem jest śpiew i gra bandżysty, wypełnione dużą dozą ciepła i humoru.
Po kilkukrotnym tournee po USA (koncerty m.in. na Sacramento Music Festival, w Los Angeles, Santa Monica i San Francisco), gdzie zespołowi towarzyszyła charyzmatyczna amerykańska wokalistka jazzowa Diane Davidson, cały skład miał okazję zagrać również w Europie podczas Internationales Dixieland Festival Dresden. Już 19 sierpnia 2017 roku w tym samym składzie zagrają w Radomiu, w ramach Café Jazz Festival nad Zalewem Borki.
Jazz Band Ball Orchestra
Ten zasłużony dla europejskiego jazzu, zawiązany w 1962 roku zespół, od początku swojego istnienia był ważnym elementem rodzącej się polskiej sceny jazzowej.
Popularność formacji szybko przekroczyła granice Polski – koncerty w Austrii, Czechosłowacji, Danii, Francji, obu niemieckich republikach czy na Wyspach Kanaryjskich, udział w zagranicznych festiwalach, m.in. North See Jazz Festivalu w Hadze, Dixieland Meeting w Oberhausen, a także wielokrotnie w amerykańskim Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento ugruntowały pozycję JBBO jako jednej z ważniejszych europejskich formacji tradycyjnego jazzu, najstarszej w Polsce wykonującej ten gatunek.
Muzyka Jazz Band Ball Orchestra to jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa. JBBO to nie hałaśliwy dixielandowy band, ale elegancka orkiestra wybornie grająca zrelaksowany, muzykalny repertuar spod znaku Kansas City. To wciąż “balowa orkiestra jazzowa”, która w sposób doskonały przekazuje swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności.
Armstrongowska tradycja to fundament, na którym zbudowana jest muzyczna machina JBBO. Jazz Band Ball Orchestra to satchmowski tradycjonalizm, lunefordowsko-goodmenowsko-elingtonowski swing, szczypta boogie, latynowska furia, echo rhytm & bluesa, wszystko to wymieszane, uzupełnione show i twórczą parodią. Taka jest najkrótsza definicja muzyki JBBO, którą fani ze Wschodu i Zachodu oklaskują już piątą dekadę.
Aktualny skład zespołu Jazz Band Ball Orchestra tworzą: Bogdan Wysocki /trąbka, wokal/ od 2016 roku; Jacek ”Jacky” Mazur /klarnet, saksofon tenorowy, wokal/ od 1983 roku; Marek Michalak /puzon, wokal/ od 1977 roku; Wojtek Groborz /fortepian/ od 1987 roku; Tolek Lisiecki /kontrabas/od 1968 roku; Wiesiek Jamioł /perkusja/od 1999 roku; gość specjalny Stanley Breckenridge [solo wokal].
Stanley Breckenridge
Pianista i wokalista Stanley Breckenridge jest doktorem muzykologii i wykładowcą na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton. Wykładał też na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występował solo i z innymi muzykami w licznych krajach Europy, Japonii i w USA.
Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował z wieloma sławami, m.in. Nancy Sinatrą, Bobby Blue Bland i Billem Cosby. Wydał siedem autorskich albumów, a jego kompozycje można znaleźć także w repertuarze innych artystów. Jest również autorem muzyki do filmów dokumentalnych i reklam. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance” („Edukacja przez muzykę”) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii
Z formacją Jazz Band Ball Orchestra współpracuje od 2013 roku.
Five O’Clock Orchestra
Zespół jazzu tradycyjnego Five O’Clock został założony we wrześniu 1969 roku przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Działalność zespołu została przerwana w roku 1977, gdy część członków z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 roku Politechnika Częstochowska obchodziła 50-lecie swego istnienia. Five O’Clock postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu „Politechnik” 24 września 1999 roku rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie ZŁOTEJ TARKI (2001, 2002), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków.
Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING. Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu.
W styczniu 2003 roku zespół przyjął nazwę „FIVE O’CLOCK ORCHESTRA”. Dotychczas nagrał cztery płyty: „Lazy River”, „Bix & Henryk”, „Suitę Nowoorleańską”, oraz „Jubilee”.
Wszystkie koncerty zespołu są zawsze przyjmowane przez publiczność z wielkim entuzjazmem.
FIVE O’CLOCK ORCHESTRA skład: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski – kornet, flugelhorn, lider; Janusz Sołtysik – klarnet, saksofony; Jakub Moroń – puzon; Maciej Cichoń – banjo; Piotr Górka – kontrabas; Andrzej Wardęga – perkusja, wokal.
Leliwa Jazz Band
Założony przez bandżystę Edwarda Wnęka zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime’u, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20. i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006). Wyróżniony nagrodami „Uskrzydlony” (2005) i „Srebrna Róża 2013” za wkład w promocję miasta Tarnowa.
Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Wielokrotnie odwiedził takie kraje jak: Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Węgry, Rosja. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – Rueil-Malmaison pod Paryżem. Zagrał też na 44. Internationales Dixieland Festival Dresden 2014. Z inicjatywy muzyków zespołu LJBw Tarnowie powstało Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”, które jest organizatorem dorocznego festiwalu „JAZZowy Rynek”.
Skład zespołu: Edward Wnęk – banjo, aranżacje; Kazimierz Król – klarnet, saksofony; Józef Partyka – puzon; Stanisław Stańczyk – trąbka; Kazimierz Partyka – saksofony; Roman Starzec – kontrabas, tarka; Roman Bartnicki – perkusja, suzafon, wokal.
Old Timers
Zespół Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Został założony w 1965 roku przez Wojtka Kamińskiego i Jurka Kowalskiego. Od ponad 30 lat jest w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika „Jazz Forum”. To jeden z najlepszych zespołów grających jazz tradycyjny w Europie.
Już rok po założeniu zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki”, imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.
Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie, gdzie nie występowaliby Old Timers.
W 1975 roku zespołowi wręczona została Złota Płyta Polskich Nagrań za album „Old Times with Sandy Brown”. W 1980 roku OT odbył wielomiesięczne tournee po krajach byłego ZSRR pod nazwą Gwiazdy Jazzu oraz uczestniczył w festiwalu Jazz Yatra w Bombaju i Kalkucie.
Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Buck Clayton, Wild Bill Davisom, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nicholas, Benny Waters i inni.
Poza występami scenicznymi wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów fabularnych jak „Był Jazz”, Vabank” czy „Seksmisja”.
W kwietniu 2006 roku zespół nagrał płytę „Swing That Music”, która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum”. Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” Old Timers został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju. W ponad 40-letniej działalności muzycznej skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom
OLD TIMERS – aktualny skład: Zbigniew Konopczyński – puzon, lider; Mark Shepherd – trąbka; Janusz Kwiecień – klarnet; Wojciech Kamiński – piano, założyciel zespołu w 1965 roku; Paweł Tartanus – banjo, wokal; Andrzej Zielak – kontrabas; Bogdan Kulik – perkusja.
Marek Rudnicki
Marek Rudnicki to czołowy polski saksofonista, klarnecista i flecista. Występuje z wieloma artystami. Ray Charles zaprosił go do swojego zespołu w czasie koncertów w Polsce, a na stałe gra w Swing Workshop Wojtka Kamińskiego. Rozchwytywany przez różne zespoły do nagrań i koncertów dzięki swojej wszechstronności muzycznej.
Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet
Gypsy Swing Quartet został założony w 2001 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 20 lat na stałe mieszkającego w Polsce.
W mistrzowskiej grze Siergieja mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Lider współpracował m.in. z: „Jazz Band Ball Orchestra”, „Hot D’Jazz Trio”, „Five O’Clock Orchestra” oraz jednym z największych współczesnych gitarzystów gatunku manouche – Joscho Stephanem.
Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas) – wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych.
Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze. Zespół koncertował w kraju i za granicą, jest laureatem konkursów i festiwali m.in.: „ZłotaTarka” (Iława).
Blues Power
Zespół tworzy pięciu świetnych muzyków z Radomia, którzy pasjonują się bluesem. Każdy z członków zespołu to muzyk z dużym doświadczeniem.
Blues Power to muzycy z dwóch pokoleń. Dariusz Makarewicz i Michał Trzpiota to młodsza część zespołu, ale już z niebanalnym dorobkiem artystycznym. Andrzej Wartyni, Jerzy Skwarek i Paweł Matracki to bardzo doświadczeni instrumentaliści, którzy aktywnie uczestniczyli w projektach muzycznych w kraju i za granicą.
Skład zespołu: Dariusz Makarewicz – wokal, Michał Trzpioła – gitara, Paweł Matracki – gitara, Andrzej Wartyni – bas i Jerzy Skwarek – perkusja.
Big Band „Mundana”
Big-band „Mundana” powstał 23 lutego 1995 roku z inicjatywy Zbigniewa Bidzińskiego. Propozycja tworzenia big-bandu skierowana była do młodych radomskich muzyków jak i do doświadczonych instrumentalistów. Mieszanka doświadczenia i młodości zaowocowała – na koncerty Big Bandu „Mundana” przychodzą dziś tłumy!
Przez 15 lat swojej działalności z orkiestrą współpracowało około 100 muzyków. Big Band brał udział w międzynarodowych i krajowych festiwalach, a także w imprezach komercyjnych, zbierając pochlebne recenzje fachowców i uznanie publiczności. Po trzyletniej przerwie, jesienią 2008 roku, big-band został reaktywowany.
Dwukrotnie wystąpił na festiwalu United Europe Jazz Festival w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Mundana ma wszechstronny repertuar. Gra jazz, muzykę latynoamerykańską i popularne utwory rozrywkowe. Od 2010 roku Mundana działa pod skrzydłami MOK „Amfiteatr”.
Dorota Curyłło
Dorota Curyłło jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie na kierunku wokalno – aktorskim. Karierę wokalną rozpoczęła jako ceniona sopranistka, od 1996 roku zajmuje się wokalistyką jazzową. Obdarzona jest oryginalną barwą głosu, znakomitą intonacją i zmysłem interpretacyjnym. Śpiewa standardy jazzowe w aranżacjach i z towarzyszeniem wybitnych polskich muzyków jazzowych: Krzysztofa Herdzina, Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza, Czesława „Małego” Bartkowskiego, Cezarego Konrada, Grzegorza Nagórskiego, Roberta Majewskiego, Mariusza „Fazi” Mielczarka. Nagrywa płyty z muzyką jazzową i swingowa: Jazz standards (1996), Jazz do poduszki (2001), Lady be good (2007).
Joanna Morea
Joanna Morea to wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji. Koncertowała w Belgii (m.in Middleheim Jazz Festival in Antwerp, Belgium w Marie Schneider Orchestra, jeden z najbardziej liczących się festiwali w Belgii), Holandii, Niemczech, Anglii a obecnie, po wieloletniej przerwie, nie tylko macierzyńskiej, na powrót w Polsce. Aktualnie współpracuje z wieloma muzykami i formacjami muzycznymi m.in z Trio Wojtka Kamińskiego, Five O’Clock Orchestra, Happy Play Dixieland Band, Ragtime Duo, Markiem Shepherdem.
Joanna Morea & Her Swingin’ Boys:
Joanna Morea – śpiew, flet, saksofony
Dymitr Markiewicz – puzon
Paweł Tartanus- wokal, banjo
Jarek Małys – piano
Andrzej Zielak – kontrabas
To niezwykle oryginalna formacja, która uprawia głównie jazz tradycyjny i muzykę swingową. Od początku swojego istnienia (wiosna 2016) zespół pojawił się na wielu scenach festiwalowych oraz klubowych w całej Polsce wszędzie pozostawiając niezapomniane wrażenia. Joanna Morea & Her Swingin’ Boys to przede wszystkim czysta energia płynąca ze sceny, przykuwający uwagę i zaskakujący kolorystyką brzmień zestaw instrumentów, niezwykle dopasowywany do każdego wydarzenia repertuar, a przede wszystkim zaskakująco wysoki poziom wykonawczy muzyków. Obok wykonywania znanych hitów jazzowych przyjemność sprawia muzykom odkrywanie starych, nieznanych albo zupełnie zapomnianych kompozycji , które odświeżone stają się perełkami wieczoru. Koncerty „Joanny Morea i jej swingujących chłopców” zawsze są niezwykłym przeżyciem.
CAFE JAZZ FESTIVAL [PROGRAM]