Przejdź do treści

Dni Radomia 2017 z Amfiteatrem! Co w programie?

Wspólnie z prezydentem miasta, Radosławem Witkowskim, zapraszamy na nową odsłonę Dni Radomia. Przez trzy wypełnione koncertami, happeningami i warsztatami dni będziemy witać wakacje
23 czerwca, w piątek, po południu przygotowaliśmy na deptaku wiele kulturalnych atrakcji dla rodzin („Familijny Radom – Spacer w chmurach”), 24 czerwca wieczorem w Starym Ogrodzie porwiemy do żywiołowego tańca młodzież („Żywioły w Starym Ogrodzie”), a na finał – 25 czerwca – na plenerowej scenie Amfiteatru spektakularne widowisko muzyczne – koncert Electric Light Orchestra Classics – Phil Bates and Band! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
23 czerwca
godz. 15.00 – 20.30
SPACER W CHMURACH / deptak, fontanny
Na rozpoczęcie wakacji i sezonu letnich imprez zaprosimy całe rodziny do centrum miasta na nietypowy spacer – spacer w chmurach.
Sztuka na ulicy
Dotknij chmur
Tytułowych chmur będzie można dotknąć, a nawet wziąć udział w ich tworzeniu w ramach „podniebnego happeningu” (godz. 17.05). Za niezwykłymi „chmurnymi” formami stoi znana artystka i aktywistka miejska, założycielka Fundacji Form i Kształtów, Izabela Rutkowska. „Swoimi działaniami staram się nadawać nowe formy i kształty rzeczywistości i zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką” – mówi Rutkowska. „Spacer w chmurach” to jeden z jej flagowych projektów, w których odwołuje się do tkwiącego w każdym z nas dziecka i marzyciela.

Moonwalk na deptaku
Kolejną atrakcją deptaka będzie Teatr Falkoshow z Krakowa, założony przez  Krzysztofa Falkowskiego – aktora i reżysera. Na scenie Falko zobaczycie gwiazdy muzyki takie jak Tina Turner, Michael Jackson czy Elvis… w wersji marionetkowej, niezwykle żywej i aktywnej. Ikony popu i rocka zatańczą i zaśpiewają w Radomiu na Żeromskiego – tego nie można przegapić!
Mały Teatrzyk
Będziecie świadkami i uczestnikami eksperymentów, które pokażą, że nauka to nie tylko „szkiełko i oko”, ale fascynujące i widowiskowe doświadczenia. O „kosmos wrażeń” zadba Łukasz Bach i jego „Mały Teatrzyk”.
Podczas kilku odsłon spektaklu ulicznego zobaczycie m.in. różne oblicza baniek mydlanych: bańkę w bańce, białą bańkę mydlaną, płonącą, rozszczepienie bańki, tańczące ciasto „bańkoladowe” i bańki giganty (bliskie spotkania III stopnia z nimi!). W programie „Małego Teatrzyku” jest też pokaz iluzji i sztuczek optycznych, triki kuglarskie z odrobiną alchemii.
Retro foto
Fotografię kolodionową przybliży Marcin Sudziński, pasjonat utrwalania chwil na szkle, jak robiono to w XIX w. Pięć rodzin, które zwyciężą w naszej zabawie, zostanie uwiecznionych na niepowtarzalnych i unikatowych fotografiach. Trudno o lepszą pamiątkę ze wspólnie spędzonego czasu! Szczegóły konkursu na stronie amfiteatr.radom.pl i na Facebooku.

Teatry na ulicy
Ahoj, piraci!
Jeśli rodzinna zabawa z kulturą, nie może zabraknąć ulicznego teatru! Do wspólnej zabawy zaprosi już na początku Fundacja Teatr Kubika, której żywiołem jest świat pantomimy. To mistrzowie przedstawień teatralno-cyrkowych, którzy podczas występów używają wykonanych własnoręcznie rekwizytów, szytych na potrzeby konkretnych przedstawień strojów i barwnej scenografii. Jak Fundacja Teatr Kubika podczas spektakli zaciera granicę dzielącą widzów i artystów, przekonacie się sami biorąc udział w programie „Przygody Pirata Drabinki”. Nie możemy obiecać Jacka Sparrowa, ale pewnym jest, że na deptak wpłynie baśniowy statek piracki i cała zgraja morskich urwisów! Kogo porwą? Kto z majtka awansuje na kapitana? Przekonacie się na własne oczy i uszy! Spektakl o godz. 16.05, warsztaty – 16.35.

„Opowieści Starego Kredensu”
Teatr Pod Orzełkiem z Białegostoku zaprosi na spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu , który dobrocią pokonał smoka . Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające  starym kredensie , nie mogą doczekać się wejścia na scenę…
Spektakl o godz. 17.30.

Warsztaty
W symbolicznie zamkniętej przestrzeni deptaka zaangażujemy gości Dni Radomia m.in. w udział w spektaklach ulicznych, warsztatach bębniarskich, które poprowadzi znany zespól Foliba, plastycznych zorganizowanych przez naszych przyjaciół – Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Do bębnów!
W podwórku przy ul. Żeromskiego 29 od godz. 17.15 warsztaty bębniarskie poprowadzi zespół Foliba – grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. W miłej atmosferze łączą naukę i zabawę, uczestnicy warsztatów poznają m.in. podstawy rytmiki, techniki gry na bębnach, tradycyjne afrykańskie rytmy.
 „Dobra myśl” – sztuka w przestrzeni publicznej
Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta zachęci do wspólnego pozytywnego myślenia. Tytułowe „Dobre myśli” będą wpisywane na karteczkach przez przypadkowych przechodniów, następnie umieszczane pod chmurą balonów. Każda „dobra myśl” razem z balonem trafi do uczestników Dni Radomia. Na pamiątkę, na szczęście.
Rzeźba live
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprosi do plenerowej pracowni rzeźbiarskiej. Będzie to okazja, by poznać bliżej, namacalnie, działalność CRP, które zaproponuje warsztaty ceramiczne i plastyczne. Tłem do działań będzie dawna pracownia rzeźbiarska – scenograficzna konstrukcja umożliwiająca prezentowanie sztuki rzeźbiarskiej. Każdy uczestnik będzie mógł wstąpić do pracowni i spróbować tworzenia w tradycyjnych materiałach rzeźbiarskich (drewno, kamień, glina, gips) za pomocą odpowiednich narzędzi. Dodatkowo w czasie trwania imprezy odbędzie się pokaz toczenia na kole (chętni będą mogli spróbować), sprzedaż rzeźb, naczyń i gadżetów ceramicznych, warsztaty lepienia w glinie małych form (dla dzieci).
Gwiazdy na fontannach
W okolicach fontann i na scenie pojawi się kilkukrotnie Hard Times (od godz. 16). To trzech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłości, a czasem na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Nikt wcześniej z taką lekkością nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą!

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Foliba – grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Na powitanie pierwszej, wakacyjnej nocy usłyszycie niecodzienne na naszych szerokościach geograficznych instrumentarium, m.in. : djembe (dżembe), dundun’y, tamę, balafon, korę, shekere. Uwaga! Foliba podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15°C! Początek koncertu ok. godz. 19.30.

Trawa pod stopami
To nie wszystko! W samym sercu odmienionej przestrzeni deptaka zaaranżujemy zaskakującą strefę relaksu – pod bosymi stopami poczujecie świeżą trawę, zapomnicie o zgiełku miasta. Odpoczniecie na leżakach z głowami w chmurach.
Podczas piątkowego popołudnia zaprosimy gości na kilka happeningów (m.in. z radomskimi „Uszytkami” czy Fundacją „Miasto Aniołów”), rozstrzygniemy konkurs na kolodionową fotografię i dowiemy się, jakie kulturalne wydarzenia zostaną zrealizowane w naszym projekcie „Kreatywni razem. Cały Radom w Amfiteatrze”. Na scenie na fontannach przez cały czas trwania piątkowej imprezy prezentować się będą uzdolnieni muzycznie podopieczni Kuźni Artystycznej, Resursy Obywatelskiej i MDK-u.
 
24 czerwca 2017 roku
godz. 21.00 – 0.00
ŻYWIOŁY W STARYM OGRODZIE / park Stary Ogród
W sobotę wieczorem w Starym Ogrodzie spotkanie z żywiołami: wodą, ziemią, ogniem, powietrzem i… tańcem.
Nasi goście zanurzą się w zieloność pięknego parku i muzykę, którą przywitają ich DJ-e: VaZee i Falcon1. To oni zadbają o odpowiednie tempo i tętno jednej z najkrótszych nocy w roku.
Gdy już będziecie muzycznie rozgrzani, energetyczny atak przypuści Zgład (godz. 21) – radomski zespół znany z tego, że nie oszczędza swoich instrumentów. Wpadają w ucho, bo na koncie mają m.in. Grand Prix Radom Music Drive 2011 czy dwukrotny udział w promującym mocną muzykę rockową Rock May Festival  w Skierniewicach. W sierpniu 2016 roku premierę miała ich płyta „Theatre o Life”. Zgład zaprawił się w koncertowym boju u boku takich zespołów jak np. Carrion, Night Mistress, Thermit, T.Love, Myslovitz, Big Cyc, Bonemud, Happysad, Cochise, Sawthis, Akurat, Lustro, KSU, Sztywny Pal Azji.
O godz. 22.15 na arenę wkroczy kolejny żywioł: ogień. O odpowiednią oprawę i gorące widowisko zadba grupa tańczących z ogniem – Heraklitos!
Po nich na scenie zespół, którego fanom dobrej zabawy i pozytywnej energii nie trzeba przedstawiać: Alicetea! Któż inny wprowadziłby nas w wakacyjne klimaty lepiej? Potańczycie, pobujacie się, pośpiewacie – wszystko na wakacyjnym luzie. Początek koncertu o godz. 22.30.
Energię, która popłynie od czarodziei z Alicetea, puścimy dalej w obieg podczas nieskrępowanego tańca żywiołów (godz. 23.30). Przystaniemy na chwilę na brzegu stawu, by wspólnie posłać na jego powierzchnię nietypowe „sobótkowe wianki”.
Znad wody wrócimy na ziemię, by o północy wziąć udział w bitwie DJ-ów! Zmierzą się ze sobą: DJ VaZee i DJ Falcon1.
25 czerwca 2017 roku
godz. 20.00 – 23.00
ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA CLASSICS – KONCERT / Amfiteatr, ul. Parkowa 1
Na finał tegorocznej edycji Dni Radomia znakomity koncert plenerowy Electric Light Orchestra Classics – Phil Bates and Band. Podczas fenomenalnego spektaklu dźwięku i światła usłyszcie największe przeboje zespołu ELO z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Jako support, o godz. 20, wystąpi zespół Tabu, którego fanom reggae i ska nie trzeba bliżej przedstawiać. Mają na koncie prawie pół tysiąca koncertów, wiele nagród na festiwalach, cztery wydane płyty i niespożyte zasoby scenicznej energii. Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie tu również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne.
Następnie o godz. 21 zostanie wręczona Radomska Nagroda Kulturalna, a po ceremonii, ok. godz. 21.30 wielkie wydarzenie muzyczne – koncert Electric Light Orchestra Classics – Phil Bates and Band.
Projekt Electric Light Orchestra Classics powołał do życia Phil Bates, frontman Electric Light Orchestra part II oraz The Orchestra. Bates współpracował też z takimi gwiazdami jak Deep Purple, Black Sabbath, Robert Plant czy Fleetwood Mac.
Ten brytyjski muzyk blues-rockowy, mając ogromne doświadczenie w repertuarze ELO jako wokalista i gitarzysta postanowił przypomnieć wspaniałe, ponadczasowe kompozycje na nowo. W niedzielny wieczór usłyszymy największe przeboje E.L.O., m.in. “All over the world”,”Sweet Talking Woman”, “Calling America”, “Evil Woman”, “Don’t bring me down” czy “Rock and Roll is King”!
Phil Bates wystąpi w towarzystwie najwyższej klasy muzyków, którzy zabiorą radomian w podróż w świat szalonych rytmów rock’n’rolla.