Przejdź do treści

Fosa pełna kultury 2.0 – W drogę! [RAMOWY PROGRAM]

W czwartek, 21 czerwca, zgodnie z tradycją – w pierwszy dzień lata – zaprosiliśmy lokalne media na konferencję prasową poświęconą „Fosie pełnej kultury”. Opowiedzieliśmy w kilku żołnierskich słowach o tegorocznym programie i zaprezentowaliśmy nasz fosowy zebrobus Fabryki Studio, dzięki któremu będziemy mogli „ZEBRA-ć” Was wokół nas nie tylko przy Parkowej 1, ale także w różnych miejscach Radomia! Bądźcie zatem czujni i jeśli zobaczycie gdzieś zebrową nyskę, wiedzcie, że coś się dzieje! 
„– Ma pan bilet? – A pan ma? – A skąd mam mieć. – No. To wchodzimy!”

U nas, jak w „Rejsie”, biletów nie trzeba mieć! 7 lipca wciągamy kotwicę, podnosimy żagle i skoro Radom żąda dostępu do morza, będzie go miał! Wyruszamy w niemal dwumiesięczną podróż po siedmiu kręgach kulturowych świata. Statkiem, samolotem, autobusem, autostopem i pociągiem. Boso i w ostrogach! 

W ramach projektu „Fosa pełna kultury” przez siedem tygodni wakacji będziemy niespiesznie wędrować po fascynujących krajach, odległych, ale i tych całkiem bliskich. Odlot z Radomia. Cel: cały świat! 

„Fosa pełna kultury 2018” to druga edycja cieszącego się dużą popularnością, unikatowego projektu MOK „Amfiteatr”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na który składa się cykl warsztatów edukacyjno-twórczych, uzupełnionych wydarzeniami artystycznymi (koncertami, pokazami, wystawami, spektaklami – również improwizowanymi), który został rozpisany na siedem kolejnych weekendów wakacji.

W „Fosie” będziemy swobodnie poruszać się po skojarzeniach, wyobrażeniach i… ciekawostkach dotyczących siedmiu kręgów kulturowych świata. Na trasie naszej tegorocznej podróży są kolejno: Polska, Czechy, Indie, Skandynawia, Ameryka Łacińska, Ukraina oraz Włochy.

W soboty od godz. 16.00 zapraszać będziemy do wspólnej zabawy młodzież, dorosłych i seniorów, zwieńczeniem każdej będzie koncert, spektakl lub tematyczna dyskoteka; niedziele (również od godz. 16.00) będą familijne. Wszystko w przestrzeni, którą w tym roku odmienimy jeszcze bardziej: będzie światowo! 🙂

O orzeźwiającą oprawę smakową zadba nasz partner – Otwarta – Wine Cafe. 
Dodatkowo w każdy weekend pojawiać się u nas będzie Mleczna, która co tydzień wyczaruje specjalnie dla nas smaki lodów dedykowane poszczególnym krajom!

Ponadto w różnych częściach Radomia pojawiać się będzie kolorowy, wesoły mobilny punkt animacji (dla młodzieży: 13.07, 27.07, 10.8; dla dzieci: 14.07, 21.07, 28.07, 11.08). 
Będziemy wyskakiwać znienacka jak kot z Cheshire i zaczarowywać przestrzeń wokół!
PROGRAM
7-8 lipca – Pol-ska!
godz. 16-22
Na początek – Polska. Para „obieżypolaków” (ruszajwdroge.pl – największy blog podróżniczy o Polsce) opowie o zakątkach naszego kraju (również podziemnych          i pustynnych), jakich nie znacie. Podpowie też sposoby na tanie podróżowanie (niedziela, od godz. 16). W czasie “bitwy pokoleń” w formie wesołego teleturnieju wspólnie zastanowimy się, jakie stereotypy określają nas jako Polaków i co wiemy    o kulturze, i historii naszego kraju.
Najmłodsi zostaną w niedzielę zaproszeni do przygody i „Sztuczki ze sztuką”, czyli twórcze wariacje na temat dzieł znanych polskich malarzy. Nie zabraknie też polskich smaków, o których opowie (i zaserwuje!) jedyny polski absolwent (z wyróżnieniem!) prestiżowej szkoły gotowania Alain Ducasse w Paryżu – Dawid Balana.
Całość weekendu zostanie dopełniona koncertem zespołu Akurat (sobota, godz. 20.00) oraz taneczną, przebieraną podróżą przez dekady polskiej muzyki.

14-15 lipca Láska nebeská do Czech
godz. 16-23
„(…) Zresztą mam czasem wrażenie, że po to właśnie zostali wymyśleni Czesi. Żeby wprowadzać Polaków w dobry nastrój” mówi Mariusz Szczygieł (sobota, po godz. 16), czechofil i nasz fosowy gość. Posłuchamy o czeskiej kulturze (że Mucha nie siada!) i spróbujemy dowiedzieć się, co dobrego wniosła w życie Polaków.
Podpowiemy, dlaczego warto odwiedzić Republikę Czeską i gdzie pojechać, by dobrze poczuć jej niezwykły klimat. Przy okazji obalimy na wesoło… stereotypy dotyczące języka czeskiego. Towarzyszyć nam oczywiście będzie Dzielny Wojak Szwejk, Krecik, Pat i Mat z kultowej serii „Sąsiedzi” (warsztatowa, plastyczna niedziela od godz. 16). W niedzielę będziemy mieli również okazję jazdy profesjonalnymi zdalnie sterowanymi modelami RC oraz posłuchamy opowieści w wykonaniu Radomskiej Grupy Opowiadaczy!
Muzyczna okrasa weekendu to zaskakujący koncert formacji Bass&Cello (sobota, godz. 20. Przekonacie się, ile rockowej mocy można wykrzesać z… wiolonczeli! ). A po koncercie zatańczymy przy niezapomnianych czeskich przebojach. Ahoj!

21-22 lipca Holi-bolly – Indie!
godz. 16-22
„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – Budda.
Podczas trzeciego weekendu Fosy wybierzemy się w podróż do barwnych Indii, przybliżymy egzotykę kraju pełnego kontrastów, weźmiemy na warsztat muzykę         i charakterystyczny taniec w przepięknych sari.
Zaproszona grupa opowiadaczy utka wraz z warsztatowiczami historie na bazie indyjskich legend. Będzie też okazja do stworzenia przepięknych prac plastycznych z mandalą w roli głównej. Nie może zabraknąć feerii smaków, zapachów i kolorów – zanurzymy się zatem w dodające intensywności daniom przyprawy i proszki holi.
Gościem z najwyższej (dosłownie!) półki będzie himalaista Rafał Fronia (niedziela po godz. 16). Opowie o zimowej wyprawie na K2 i zmrozi Wam krew w żyłach zdjęciami!
Wspólnie popracujemy nad choreografią rodem z Bollywood, a na deser (jakże smakowity i orientalny!) koncert zespołu Dikanda (sobota, godz. 20), który tworzy „Muzykę Czterech Stron Wschodu” i część tekstów śpiewa… w wymyślonym przez siebie języku!

28-29 lipca …a fiordy będą Wam jadły z ręki – Skandynawia
godz. 16-23
„Wszyscy zgodnie orzekli, że nigdy nie będą brali ze sobą żadnych map, bo najciekawsze są podróże w nieznane.” Tove Jansson, „Muminki”
My też nie będziemy potrzebować map, bo nawigacją zajmą się mistrzowie w tej materii – Wikingowie! Poznamy ich obyczaje (te raczej… obyczajne), ubiór, sposób walki, ozdoby i życie codzienne w wikińskiej wiosce, która stanie w przestrzeni Fosy. O detale zadba grupa rekonstrukcji historycznej Utgard z Gliwic (sobota od godz. 16).
Skandynawia to także surowe piękno północy, moda na hygge – niespieszną radość z danej chwili, wzornictwo, naturalna kuchnia, fascynująca historia, moda i… samochody. Będzie minimalistycznie, naturalnie, funkcjonalnie. Dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji w Polsce poznamy też tajemnice sukcesu szwedzkich kryminałów i… wynalazków.
Podróżnik i bloger Marcin Wesołowski opowie o niedrogich sposobach na samodzielne zwiedzanie Skandynawii (również przepięknej Islandii!), zdradzi, czy warto kupić… zimowy domek w Norwegii i zachwyci zdjęciami.
W niedzielę (od godz. 16) pomajsterkujemy też Lego i Bricks4Kidz, pobawimy się sztuką, i literaturą razem z bohaterami „Muminków”, „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanką”.
Koncertowo najpierw uwiedzie nas zespół Lor (sobota, godz. 20), a potem zanurzymy się w elektroniczne „białe noce”. Kto wie, może nawet zobaczymy zorzę?

 
4-5 sierpnia ¡Bailamos! – Ameryka Łacińska
godz. 16-23
Od razu uprzedzamy: wszystkie futerały muzyków z Los Bomberos (sobota, godz. 20) zawierać będą wyłącznie instrumenty. Jeśli jednak pojawi się jakiś „El Mariachi”, nie gwarantujemy, że nie będzie ofiar w postaci złamanych… kobiecych serc.
Ale ponieważ nic tak nie łagodzi obyczajów jak muzyka, zaprosimy na warsztaty salsy, flamenco i gry na cajon.
Dzięki współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce poznamy ten kraj w kilku odsłonach. Najpierw Meksyk z czasów prekolumbijskich: zaprosimy do udziału w warsztacie kukurydzianym! Będzie też można zagrać w grę rodzinną, która pozwoli poznać języki, grupy indiańskie i dawne prekolumbijskie miasta. Kolejna z odsłon to smakowity Meksyk kolonialny i tu czekają słodkie warsztaty tworzenia czaszek cukrowych calaveras; zaś ostatnia – Meksyk współczesny – będzie czekoladowo!
Cały weekend będzie gwarny, barwny i żywiołowy, jak na środek lata przystało!

11-12 sierpnia  
Nie tylko Dzikie Pola – Ukraina
godz. 16-23
„Żeby ja ciebie nie pokochał, byłby ja wolny jak wiatr w polu i na sercu swobodny,       i na duszy swobodny, a sławny jak sam Konasewicz Sahajdaczny!” – Bohun.
Ach, kozacki temperament! Poznamy go bliżej dzięki grupie rekonstrukcyjnej, która przybliży sposób życia Kozaków. Jedną z głównych osi weekendu będzie też oczywiście ukraińska muzyka ludowa i tańce. Będzie można posłuchać ukraińskiego folku oraz pobawić się na wieczorze tanecznym przy dźwiękach world music. Zaprosimy także do spotkania z pisarzem i historykiem Jackiem Komudą, autorem licznych książek dotyczących historii Ukrainy.
W części warsztatowej zajmiemy się pięknymi ukraińskimi motywami ludowymi. Odbędą się zajęcia ozdabiania ubrań i toreb ornamentami ukraińskimi. Wyjątkowa okazja czeka na tych, którzy lubią malować na murach! Zaprosimy do udziału w profesjonalnych warsztatach tworzenia graffiti. Część warsztatowa weekendu zostanie wzbogacona o wątki kulinarne i popularnonaukowe – odwiedzi nas jeden z najlepszych w Polsce popularyzatorów nauki!
“Fosowicze” posłuchają również opowieści w wykonaniu Radomskiej Grypy Opowiadaczy. Muzyczną gwiazdą będzie zespół Dagadana (sobota, godz. 20), polsko-ukraińsko-amerykańska formacja, która zaskakuje fuzją jazzu, folku i elektroniki.

18-19 sierpnia Arrivederci, Fosa! – Włochy
godz. 16-22
Niczym Vito Corleone zamierzamy złożyć Wam propozycję nie do odrzucenia…
Aromatyczna kawa w wielu odsłonach, nowe znajomości, uwodzicielskie zapachy, pyszna pizza, dużo śmiechu, muzyki i tańca. Co Wy na to? Ostatni weekend „Fosy” upłynie pod znakiem spontaniczności, serdeczności i humoru, lecimy do Włoch!
Weekend włoski stanie się pretekstem, by poszukać odpowiedzi na pytanie “Jak cieszyć się życiem?”. W programie warsztaty baristyczne oraz miksologiczne – o tym, jak odkryć dobrą kawę oraz jak przygotować orzeźwiające napoje dodające wigoru.
Pobawimy się gestami i podstawowymi zwrotami w języku włoskim. Gdy już nieco poznamy się przy kawie, zaprosimy gości na kawiarniane „speed meetings” przy wylosowanych tematach oscylujących nie tylko wokół Włoch. By zadbać również o zmysł węchu, zaprosimy na zmysłowy warsztat perfumiarski z Piotrem Czarneckim.

Na scenie wystąpi grupa teatralno-komediowa Ad Hoc specjalizująca się w improwizacji, która najpierw zaprosi na warsztaty, a potem sama da popis kabaretowy rodem z „commedia dell’arte”. Sobotni finał (ok. godz. 22) upłynie przy beztroskim disco italiano.
Skoro Włochy, to rodzina. W niedzielę zaprosimy na familijne warsztaty z pizzą w roli głównej. W zabawny sposób postaramy się porównać włoskie zwyczaje do polskich. Pojawi się też mała akademia wynalazców nawiązująca do dzieł słynnego Włocha Leonarda da Vinci.
Finałem familijnej niedzieli będą warsztaty śpiewu zwieńczone wspólnym występem na scenie – wielkiej, polsko-włoskiej rodziny.

Zapraszamy wszystkich, by odwiedzili Fosę i zostawili w niej na piasku swój ślad. Szczegóły poszczególnych weekendów na www.amfiteatr.radom.pl i na www.facebook.com/amfiteatr.radom

Miejsce: ul. Parkowa 1

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i dotacji celowej Gminy Miasta Radomia.