Przejdź do treści

Fosa pełna kultury – Láska nebeská do Czech 14-15.07

W najbliższy weekend, 14 i 15 lipca, zapraszamy w podróż do Czech! Wśród atrakcji m.in. spotkanie z Mariuszem Szczygłem i koncert Bass&Cello
„(…) Zresztą mam czasem wrażenie, że po to właśnie zostali wymyśleni Czesi. Żeby wprowadzać Polaków w dobry nastrój” mówi Mariusz Szczygieł (sobota, godz. 17), czechofil i nasz fosowy gość. Posłuchamy o czeskiej kulturze i spróbujemy dowiedzieć się, co dobrego wniosła w życie Polaków.
Podpowiemy, dlaczego warto odwiedzić Republikę Czeską i gdzie pojechać, by dobrze poczuć jej niezwykły klimat. Przy okazji obalimy na wesoło… stereotypy dotyczące języka czeskiego. Towarzyszyć nam oczywiście będzie Dzielny Wojak Szwejk, Krecik, Pat i Mat z kultowej serii „Sąsiedzi” (warsztatowa, plastyczna niedziela od godz. 16). W niedzielę będziemy mieli również okazję jazdy profesjonalnymi zdalnie sterowanymi modelami RC oraz posłuchamy opowieści w wykonaniu Radomskiej Grupy Opowiadaczy!
Muzyczna okrasa weekendu to zaskakujący koncert formacji Bass&Cello (sobota, godz. 20. Przekonacie się, ile rockowej mocy można wykrzesać z… wiolonczeli! ). Po koncercie zatańczymy przy niezapomnianych czeskich przebojach. Ahoj!
PROGRAM WEEKENDU
SOBOTA, 14 LIPCA
godz. 16 – Ahoj piosenko [warsztaty wokalne z Anią Brodą]*
godz. 17 – Láska nebeská [spotkanie z MARIUSZEM SZCZYGŁEM]**
godz. 18.30 – Pivo prosím [spotkanie z właścicielem browaru Czarny kot – Jarosławem Kołsutem]
godz. 20 – BASS & CELLO [koncert]

godz. 21.30 – Helena z Jožinem [potańcówka przy czeskich przebojach]
NIEDZIELA, 15 LIPCA
godz. 16 – Szwejkowe przysmaki [warsztaty kulinarne dla dzieci]
godz. 16 – Miluje jízdu v terenu [wyścigi samochodów terenowych RC w skali 1:10!]
godz. 19 – České pohádky, czyli czeskie bajki [Radomska Grupa Opowiadaczy]
godz. 19.40 – Pokaz czeskich bajek animowanych
 
*Warsztaty z Anią Brodą inspirowane muzyką Czech i Moraw 
Weź udział w niezwykłych warsztatach wokalnych poprowadzonych przez niepowtarzalną Anię Brodę!
Ania Broda – jeden z najoryginalniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Posługuje się techniką śpiewu „białego”. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Jest sama w sobie osobnym gatunkiem muzycznym.
Przekracza granice wyznaczone przez kierunki w muzyce takie jak etno, jazz, folk, pop, muzyka dla dzieci. Łączy style poszukując własnego wyrazu w sztuce. Kształtuje duchową stronę tradycyjnej muzyki polskiej. Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji. Na polskim rynku muzycznym jest jedyna, oryginalna i niepowtarzalna!
W programie między innymi:
pieśni ze zbiorów Oskara Kolberg dotyczące Czech.
Jak twierdzi O. Kolberg ” Pieśni czeskie i morawskie pełne miękkiego wdzięku, stanowią przejście do łużyckich i polskich, silniej, rdzenniej …w rytmie narysowanych”
Wstęp wolny
Ul. Parkowa 1, Radom, Fosa pełna kultury
 
**Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią ukaże się jego nowa książka reporterska pt. „Nie ma”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
Bibliografia:
„Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996, wyd. I)
„Gottland” (2006, wyd. I)
„Kaprysik” (2010)
„Zrób sobie raj” (2010)
„Láska nebeská”(2012)
„Projekt: prawda” (2016)
Miejsce spotkania:
MOK „Amfiteatr”, ul. Parkowa 1, Kawiarnia Artystyczna
Wstęp wolny

Projekt „Fosa pełna kultury” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z dotacji celowej Gminy Miasta Radomia.