Przejdź do treści

Kulturalny odlot – Amfiteatr na Air Show!

W ostatni weekend sierpnia, od 24 do 26, Amfiteatr rozkręci centrum miasta: radomian, turystów i pilotów. Po podniebnej gorączce Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 zaprosimy Was na deptak na popołudniowe i wieczorne spotkania z kulturą, czyli… Kulturalny odlot! Sprawdźcie, co w programie!
24 sierpnia 2018
Kraków Street Band – koncert
Godz. 19.00
Dzień przed Międzynarodowym Pokazami Lotniczymi „Air Show Radom 2018”MOK „Amfiteatr” zaprosi radomian, turystów i…pilotów na muzyczno-taneczny wieczór przy scenie na fontannach.
W piątek, 24 sierpnia, gospodarzem wieczoru będzie zespół Kraków Street Band, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką polskiej sceny muzycznej.

W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Norwegii. Poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za „Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł „Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma „Twój Blues”. Trudno się temu dziwić – Muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią. Gdy w 2014 roku zbierali na debiutancką płytę poprzez kampanię crowdfundingową, w miesiąc zdobyli 170 proc. planowanego budżetu. Dostali się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. Godnie reprezentowali Polskę największych zagranicznych festiwalach – m.in. Haizetara (Hiszpania), Sziget (Węgry), Ferrara Buskers Festival (Włochy). W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” i „Zespół Roku 2015”. W 2015 roku wydali drugą, wyjątkową płytę – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.
Miejsce: scena przy fontannach
Wstęp wolny.
 
25 sierpnia 2018
Kulturalny odlot – warsztaty familijne: Aerodynamika!
Godz. 16.15-17.30
W sobotę MOK „Amfiteatr” zaprosi na deptak na familijne warsztaty i pokazy … aerodynamiki z Łukaszem „Bańką” Bachem!
Słowo aerodynamika składa się tak naprawdę z dwóch słów. Pierwsze to aero, które oznacza powietrze oraz drugiego słowa dynamika, które oznacza siły i ruch. A zatem aerodynamika to nauka zajmująca się poruszającym się powietrzem. W trakcie naukowego show poznamy głównego bohatera czyli strumień powietrza o prędkości 120 km/h, dowiemy się, co możemy zrobić, żeby
latać, co to aero-lewitacja, oraz dlaczego kubki mogą latać? Zestrzelimy papierowe kubki z głów powietrzną armatą. Zrozumiemy prawa fizyki, które stoją za podkręcaniem piłek w piłce nożnej. Kazimierz Deyna strzelił kiedyś gola bezpośrednio z rzutu rożnego: jak on to zrobił?

Miejsce: deptak, scena przy fontannach
Wstęp wolny
 
Kulturalny odlot – warsztaty z Centrum Tańca Monika&Roman Pawelec
Godz. 17.30-19
Po familijnych warsztatach z aerodynamiki Centrum Tańca Monika&Roman Pawelec zaproszą radomian i gości Air Show na kurs tańca przed niedzielnym dancingiem! Poznamy kroki tanga, walca, fokstrota czy charlstona! Roztańczymy centrum Radomia jak nigdy dotąd!
Stroje z epoki dwudziestolecia wojennego mile widziane, zwłaszcza w niedzielę.
Miejsce: scena przy fontannach
Wstęp wolny.
 
26 sierpnia 2018
Warszawska Orkiestra Sentymentalna – koncert
Godz. 18.00
Na niebie nad Radomiem cichnąć będą echa silników odrzutowych samolotów, kiedy na scenie przy fontannach MOK „Amfiteatr” zaprosi na rozsmakowanie się w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. W roli głównej – Warszawska Orkiestra Sentymentalna! Przez kilka godzin na deptaku królować będzie folk miejski – zaprosimy do wspólnej zabawy tanecznej, wesołego fiestowania razem z gośćmi Air Show –również pilotami!
Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie ich inspirują. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – WOS wybiera to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia, i czasów powojennych, i wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna zadebiutowała na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później, dzięki zaangażowaniu fanów na portalu odpalprojekt.pl oraz wsparciu Programu 2 Polskiego Radia ukazał się jej debiutancki album „Umówmy się na dziś”.
W maju 2017 roku debiutancka płyta WOS „Umówmy się na dziś” otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. Kolejnym majowym wyróżnieniem dla tego debiutu stały się Wirtualne Gęśle – internauci uznali, ze jest to najlepsza folkowa płyta roku 2016.
Sami o sobie piszą, „ponieważ dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, regularnie go zgłębiamy, czego owocem jest drugi nasz album – <<Tańcz mój złoty>>”. Jego premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua przy ul. Senatorskiej 38 w Warszawie 7go października 2017 roku.
Aby nie zasypiać gruszek w popiele… pracują nad kolejną płytą.
Miejsce: scena przy fontannach
Wstęp wolny.
*****
Wydarzenia dofinansowano z dotacji celowej Gminy Miasta Radomia.