Przejdź do treści

Kulturowo otwarci: Iryna Harasym – warsztaty z tworzenia makatek

Zapraszamy dorosłych i dzieci, radomian i nie tylko (spotkanie różnych narodowości) na warsztaty, podczas których nauczymy się, jak tworzyć piękne dzieła sztuki ze skrawków tkanin, koronek i na pozór niepotrzebnych materiałów. Warsztaty 29 maja od godz. 11 na Scenie Obozisko przy ul. Śniadeckich 2 

Każdy z uczestników będzie miał okazję poznać tajniki oraz obejrzeć prace ukraińskiej artystki, aktualnie mieszkającej w Warszawie – Iryny Harasym – malarki, pedagog, absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Iryna Harasym współpracowała przy projektach artystycznych z Ośrodkiem Kultury Ochoty i Fundacją 'Ja Wisła’. Tworzy także scenografię do filmów animowanych.

Makatka to niewielka tkanina dekoracyjna do zawieszenia na ścianie, bądź rozkładania na meblach. Makatki są często wzorzyste i wielokolorowe, ale także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Przeważnie wzory wykonuje się na specjalnie do tego celu przystosowanej tkaninie bawełnianej lub w przypadku dziergania – wełnianej.
Makatki, w zależności od tego, co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje (np.: makatka religijna w odróżnieniu od makatki ludowej, czy też standardowo ozdobnej).
Mogą być w formie obrazów, podkładek, obrusów, serwetek, chusteczek, poszewek. Makatki mogą być: dziergane, wyszywane, wykonywane techniką patchworku, a także malowane. I właśnie tę technikę zaprezentuje nam autorka wystawy oraz poprowadzi warsztaty.
Wstęp wolny, rejestracja poprzez formularz on-line:
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSepby2i5-k…/viewform
Liczba miejsc ograniczona!
Spotykamy się w Amfiteatrze, w naszym budynku przy ul. Śniadeckich 2.