Przejdź do treści

Literatura i teatr – uroczyste podsumowanie w Amfiteatrze

Pięć warsztatów literackich, trzy teatry amatorskie, spektakle teatralne, znani literaci w Radomiu i drukowana antologia – to efekt niemal rocznych działań, które Amfiteatr realizował w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 2017. W piątek, 15 grudnia, odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu oraz promocja antologii. Nie zabraknie prezentacji dzieł z antologii, muzyki na żywo i niespodzianek. Po raz pierwszy w historii MOK „Amfiteatr” przyzna też nagrodę specjalną – „Zapalnik kultury”. Komu? Za co? Przekonacie się w piątek! Wstęp wolny.
Przez ten rok w Amfiteatrze odbyło się mnóstwo działań literackich i teatralnych. Zorganizowano pięć warsztatów literackich, których prowadzenie zostało powierzone znakomitym radomskim twórcom: Marcie Trojanowskiej – bajkopisarstwo, Marcinowi Kępie – proza, Pawłowi Podlipniakowi – poezja, Pawłowi Samborowi – komiks, oraz Krzysztofowi Żmudzinowi – reportaż. Efektem warsztatów było powstanie tekstów i komiksów, które zostały wydane w antologii „Popisani – Radomskie warsztaty literackie”.
W ramach projektu do Radomia zostali zaproszeni znani w Polsce literaci i publicyści: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Orliński, Tomasz Różycki, Ziemowit Szczerek i Andrzej Milewski (Andrzej Rysuje).
Powstały trzy teatry amatorskie prowadzone przez zawodowców: teatr dla dorosłych – Dominik Wendołowski, teatr licealny – Katarzyna Dorosińska i teatr familijny – Jolanta Kęćko i Błażej Twarowski. Wystawiano spektakle gości spoza Radomia oraz teatrów działających przy Amfiteatrze.
W piątkowy wieczór, 15 grudnia, będzie czas na podsumowanie tych działań, a przede wszystkim uroczystą promocję antologii „Popisani – Radomskie warsztaty literackie”.
Amfiteatr postanowił też, po raz pierwszy w historii Polski, a na pewno Radomia, przyznać nagrodę specjalną – „Zapalnik kultury”.
– Wymyśliliśmy tę nagrodę, by co roku móc nią uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla radomskiej kultury, lokalnych społeczników, zapaleńców właśnie.. „Zapalnik kultury” ma być wyróżnieniem za pomysł, chęci, zapał i odwagę do tworzenia w Radomiu wartościowych inicjatyw społecznych i kulturalnych – tłumaczy Waldemar Dolecki, dyrektor MOK „Amfiteatr”.
Dlaczego „Zapalnik…”? Bo to coś, co inicjuje iskrę, energię, wprawia w ruch, popycha do działania, wreszcie – inspiruje. „Zapalnik kultury” to nagroda dla współczesnego Prometeusza, który przekazuje dalej pomysł, oddaje swoją ideę, by się rozprzestrzeniała, zaraża nią – w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym. Pokazuje, że warto się angażować w działania kulturalne, mieć odważne pomysły, przełamywać utarte schematy i dawać początek nowym inicjatywom. Zaszczepiać w społeczności lokalnej kulturalnego bakcyla, zachęcać do współuczestnictwa, współtworzenia nowej jakości, ale też dodawać odwagi w zgłaszaniu swoich pomysłów, nierzadko pójścia pod prąd.
Kto po raz pierwszy otrzyma od Amfiteatru „Zapalnik kultury” i jak wygląda sama nagroda? Przekonacie się podczas promocji antologii i podsumowania projektu „Kuźnia talentów: warsztaty literacko-teatralne”.
Projekt finansowany jest z budżetu obywatelskiego 2017 „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne”.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.
Miejsce: Kawiarnia Artystyczna, ul. Parkowa 1
Czas: 15 grudnia (piątek) 2017, godz. 18:00