Przejdź do treści

Prima aprilis! Miliony złotych na remont Amfiteatru i festiwal!

Mamy dla radomian niezwykle miłą i ważną wiadomość. Amfiteatr dostał od anonimowego sponsora kilkadziesiąt milionów złotych na kapitalny remont i organizację dużego festiwalu! – to jednak był prima aprilisowy żart. 

– Gdyby miesiąc temu ktoś mi powiedział, co nas czeka, serdecznie bym się zaśmiał. Teraz mogę tylko powiedzieć, że czasem nierealne rzeczy się zdarzają – powiedział dyrektor MOK „Amfiteatr”, Waldemar Dolecki.

W połowie marca do Amfiteatru zgłosił się znany przedsiębiorca, który postanowił przeznaczyć na ośrodek kultury 35 mln zł. Zrobił to pod warunkiem pozostania anonimowym.

– Niestety nie możemy powiedzieć, kto jest naszym dobrodziejem, choć bardzo byśmy chcieli. Warunkiem otrzymania pieniędzy było utrzymanie przez nas jego nazwiska w tajemnicy. Możemy tylko zdradzić, że to osoba blisko związana z Radomiem – powiedział Waldemar Dolecki.

Kapitalny remont Amfiteatru

Radomski Amfiteatr oddano do użytku w 1980 roku. Przez jego scenę przewinęła się plejada gwiazd polskiej sceny rozrywkowej. Trudno wymienić artystę, który nie wystąpił w miejskim Amfiteatrze. Niestety od 38 lat obiekt niszczeje, podczas gdy podobne amfiteatry w wielu polskich miastach zyskiwały nowe życie, a teraz odbywają się w nich duże, prestiżowe festiwale. Teraz ma się to zmienić. W 2020 roku radomski Amfiteatr będzie obchodził 40-lecie istnienia. Do tego czasu obiekt ma stać się, dzięki modernizacji, jednym z najnowocześniejszych amfiteatrów w Polsce. Wisienką na torcie ma być duży, autorski festiwal.

Park rozrywki i kawiarnia na dachu

Siedziska i scena zostaną kompletnie odmienione, zakupiony zostanie najnowocześniejszy sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, cały obiekt będzie mógł zostać w ciągu kilku minut zadaszony i, co ważne, zmieści się w nim ponad 6 000 osób! To nie wszystko. Na dachu Amfiteatru powstanie ogród z kawiarnią, dla dzieci zostanie wybudowany park rozrywki, a w miejscu, w którym odbywa się wakacyjna impreza „Fosa pełna kultury”, powstanie całoroczna zadaszona sala koncertowa na 600 miejsc.

Autorski festiwal

Na 40-lecie Amfiteatru, podczas uroczystego otwarcia zrewitalizowanego obiektu, odbędzie duży się tygodniowy festiwal z gwiazdami światowego formatu.

– Nie możemy jeszcze powiedzieć, kto będzie główną gwiazdą festiwalu. Zaznaczę tylko, że jest to artysta mający już na świecie statut muzycznej legendy. Trwają rozmowy z menadżerami. Takie wydarzenie trzeba przygotowywać z naprawdę dużym wyprzedzeniem – mówi dyrektor Amfiteatru.

Festiwal odbędzie się nie tylko w obiekcie przy ul. Parkowej 1. Na czas jego trwania centrum miasta zmieni się nie do poznania. Ulice Żeromskiego, Piłsudskiego, Moniuszki i Focha będą zaskakiwać feerią barw i dźwięków. Planowane są wydarzenia artystyczne, dzięki którym serce miasta będzie tętnić życiem do późnych godzin nocnych. To będzie święto dla Radomia i regionu, ale też fantastyczna niespodzianka dla turystów.

Obecnie prawnicy analizują niełatwe kwestie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jesteśmy podekscytowani nadchodzącymi zmianami. Będziemy informowali Państwa o kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia. Trzymajcie kciuki!