Przejdź do treści

Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska – spotkanie z autorem książki – Remigiuszem Grzelą

21 listopada 2019 r. zapraszamy do Kawiarni Artystycznej Amfiteatru na spotkanie z autorem książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” – Remigiuszem Grzelą, które poprowadzi Magdalena Mołek
Opis od wydawcy: Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Torańska bardziej empatyczna, ostra, ale nieprzekraczająca normy, Fallaci bezkrytyczna, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały. Dzięki Remigiuszowi Grzeli spotkali się z nimi czytelnicy – w książce Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska. Autor stworzył wyrazisty, przejmujący portret wielkich dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać. Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc nam w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Ustrzec przed popełnianiem wciąż tych samych błędów. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy.
Teksty Fallaci i Torańskiej wciąż stanowią diagnozy. Ta książka to również zachęta, by po nie sięgać, by o nich rozmawiać, a nawet się o nie pokłócić. Ale nie pozwolić, by płynąca z nich wiedza o świecie i ludziach poszła na marne. Zwłaszcza w coraz bardziej niespokojnych czasach.
Remigiusz Grzela jest również autorem monodramu pt. Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam. Spektakl w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk można obejrzeć w Studio Teatrgaleria w Warszawie
Remigiusz Grzela – ur. 1977. Pisarz, dramaturg, dziennikarz. Autor dwudziestu książek, m.in. zbiorów rozmów Rozum spokorniał, Hotel Europa, Wolne, Obecność, wywiadów-rzek Joanna Penson. Dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy (nominacja do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej), Marian Kociniak. Spełniony, Krafftówna w krainie czarów, To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny, a także książek reporterskich Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było, Wybór Ireny (o brawurowej łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska (tytuł Książki Roku 2017 przyznany przez Magazyn Literacki Książki) i powieści Bądź moim Bogiem i Złodzieje koni. W tym roku wydał książkę dla dzieci Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej. Kilkakrotnie nominowany do nagród dziennikarskich, w tym Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej. Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu TVN Polska Pawła Jasienicy.
Jest stałym autorem miesięcznika Zwierciadło. Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli, jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

Magdalena Mołek – dziennikarka i prezenterka telewizyjna z 25-letnim stażem.
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Od 12 lat prowadzi autorskie rozmowy w programie „W roli głównej” w TVN Style. Związana ze stacją od 2004 r. Laureatka telewizyjnego Wiktora. W swojej karierze zawodowej zdobywała doświadczenie na większości szczebli dziennikarskiej pracy, będąc dokumentalistką, reporterem, prowadzącą i wydawcą. Pracowała w radiu, w miesięcznikach dla kobiet, a w telewizji przed i za kamerą.
Pomysłów na rozmowy poszukuje w spotkaniach z ludźmi, w literaturze, w kinie. Zaangażowana w społeczną kampanię „Rodzić po ludzku”, mającą na celu poprawę standardów opieki okołoporodowej w Polsce. Pracuje nad pierwszą książką, która będzie zbiorem rozmów z inspirującymi kobietami.

Początek spotkania o godz. 18 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1.
Spotkanie zorganizowane w ramach Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne – kontynuacja, projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.